İlk duruşmada karar çıktı

Bu haber 13 Nisan 2019 - 0:22 'de eklendi ve 697 kez görüntülendi.

Yatağan Termik Santralinde 2 kişinin öldüğü, 9 kişinin yaralandığı “kömür bandındaki çökme” olayıyla ilgili tutuksuz yargılanan 5 şüpheli hakkında mahkeme, 3’üne 45 bin 600, 2’sine 25 bin 500 lira adli para cezası verdi.

Yatağan ilçesinde geçen yıl 19 Temmuz’da santrale kömür taşıyan kömür bandının çökmesi sonucu 2 işçi ölmüş, 9 işçi de yaralanmıştı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçlamasıyla tutuksuz yargılanan sanıklara 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Muğla 1’nci Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen davanın ilk duruşmasında karar çıktı. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan 5 sanık ve avukatları katıldı.
Duruşma savcısı, sorumluların dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranarak güvenlik tedbirlerini tam olarak yerine getirmediği ve iş kazasının bu nedenle meydana geldiğini, santral Direktörü S.T., Dış Tesisler Müdürü M. Ü. ve İş Güvenliği Uzmanı S. D.’nin birinci derece kusurlu olduğunu, Santral Müdürü A.D. ve Müdür Yardımcısı R.A.’nın ikinci derece kusurlu olduğunu, mağdurların alınan ifadelerinde sanıklardan şikayetçi olmadıklarını beyan ettiklerini ifade etti.
Mahkeme heyeti sanıklar hakkında verdiği kararda, Santral Direktörü S. T., Dış Tesisler Müdürü M. Ü. ve İş Güvenliği Uzmanı S. D.’nin ayrı ayrı 5’er yıl ile cezalandırılmasına, sanıkların izlenen halleri lehlerine takdiri indirim sebebi kabul edilerek 1/6 indirim yapılarak ayrı ayrı 4 yıl 2’şer ay hapis ile cezalandırılmalarına, sanıklara verilen hapis cezasının suçlunun kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlık ve suçun işlenmesindeki şekil ve suret şartları dikkate alınarak verilen hapis cezasının 45 bin 600 lira adli para cezasına çevirdi.
Sanıklarlardan A. D.ve R. E.A.’nın ise izlenen halleri lehlerine takdiri indirim sebebi kabul edilerek 1/6 indirim yapılarak ayrı ayrı 2’şer yıl 4’er ay hapis ile cezalandırılmalarına, sanıklara verilen hapis cezasının suçlunun kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlık ve suçun işlenmesindeki şekil ve suret şartları dikkate alınarak verilen hapis cezasının 25 bin 500 lira adli para cezasına çevirdi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.