İlim Yayma’nın konuğu Nizamoğlu « Hamle Gazetesi

İlim Yayma’nın konuğu Nizamoğlu

Bu haber 11 Aralık 2018 - 0:46 'de eklendi ve 845 kez görüntülendi.

Muğla İlim Yayma Cemiyeti kanaat önderlerini konuk etmeye devam ediyor. Her hafta gerçekleşen programın bu haftaki konuğu ise Hamle Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu oldu.

Muhittin Direk

Muğla İlim Yayma Cemiyeti kanaat önderlerini konuk etmeye devam ediyor. Her hafta gerçekleşen programın bu haftaki konuğu ise Hamle Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu oldu.

İlim Yayma Cemiyeti binasında yapılan söyleşiye Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi eski Rektörü Mansur Harmandar, Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Muğla İl Müftüsü İbrahim Öcüt ve çok sayıda davetli katıldı.

Söyleşi de konuşan Hamle Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu, “Muğlalı her zaman zayıfın yanında yer alır, kendisinden güçlü olan ile kavga etmeyi sever. Bireysel yaşamayı sever. Bir yerde çok oturmaya gelemez kalkıp gezesi gelir. Muğla eskiden sürgün yeriydi. Sonradan turizm gelişti ulaşım kolaylaştı. Muğla’nın cazibesi arttı. Muğla’da ekonomi deyince üç ana sektör var. İlk sırayı turizm alır sonra tarım ve madencilik gelir. Turizm yaklaşık 30 yıllık mazisi olan 1985 sonrası patlayan bir sektör. Bugün Muğla’da yaklaşık 300 bin kişilik yat kapasitesi bulunuyor. Bundan 35 yıl önce belki Türkiye’deki toplam yatak sayısı o kadar değildi. Yaklaşık 3 milyon yabancı, 10 milyon yerli turist ağırlıyoruz. Resmi rakamlara göre 3 milyar dolar turizm gelirimiz var. Bana göre bu 5 milyar dolardan aşağı değil” dedi.

Konferansta tüm sektörlerle ilgili güncel rakamları veren Nizamoğlu, “Ekonomik potansiyel mevcut halimizden çok daha yüksektir. Ortak akıl ile geliştirilecek projeler siyasi irade, yerel yönetim ve halkın birlikte hareketi ile sağlanabilir. Bu ayaklardan birinin olmaması gelişim hızımızı yavaşlatmakta yeni projelerin üretilmesinde başarısız olmamıza neden olmamaktadır. Türkiye’nin batıya açılan penceresi olan Muğla’nın acilen bir lobisi oluşturmalıdır. Menteşe devlet hastanesin yapım mücadelesinde olduğu gibi birlikte hareket ettiğimiz zaman başaramayacağımız hiçbir proje olamaz. Maalesef hala Muğla gibi ekonomik kabiliyeti yüksek ilde çocuklarımız başka illere çalışmaya gidiyorlar. Beyin göçünün rotasına çevirmeliyiz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.