İlim Yayma Cemiyeti’nden öğretmen adaylarına eğitim

Bu haber 30 Mart 2015 - 0:20 'de eklendi ve 907 kez görüntülendi.

ilimyaymaaİlim Yayma Cemiyeti ve Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği ‘Geleceğin Öğretmelerine, Öğretmenlik vizyonu’ konulu eğitim programı düzenledi.

İlkay Yıldız

Muğla İlim Yayma Cemiyeti ve EBSAD Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde Eğitimci Yazar Muhammet Yılmaz, Prof. Dr. Aytaç Açıkalın ve Yrd. Doç. Mustafa Otrar’ın katıldığı ile Geleceğin Öğretmelerine, Öğretmenlik Vizyonu’ konulu eğitim programı düzenledi. Eğitime Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, 22. Dönem Ak Parti Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Seydi Ahmet Üge ve öğrenciler katıldı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan İlim Yayma Cemiyeti Muğla Şube Başkanı Ayhan Balcı, Muğla halkının ve öğrencilerin desteği ile bu tarz etkinliklerin yapılmaya devam edeceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından eğitime geçilirken ilk eğitimi veren Eğitimci Yazar Muhammet Yılmaz, eğitimin temel prensibinin öğretmenliği öğreten kişi olmanın dışına çıkarmak olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Bir öğretmenin eğitimci olabilmesi için bir takım rollerini yerine getirmesi gerekir. Bu rollerden bir tanesi öğrenmeyi sağlamadır. Öğretmen denince aklımıza, kendisine bir program verilen, hangi konuları öğreteceği belirlenen, öğrencileri hangi kazanımlara ulaştıracağı belirtilmiştir. Öğretmende bu verilenleri öğrencilere kazandırmak için bir takım ders etkinlikleri yapar. İşte bu kişi öğretmen olarak tanımlanıyor. Ancak bir öğretmenin sadece bunu yapması kendisini bir eğitimci olamaya taşımaz. Öğretmenlerin rolleri vardır ama bunlardan sadece bir tanesi öğrenmeyi sağlamaktır.”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.