İlçe Başkanları “Osman” Demedi Mi?

Bu haber 12 Ekim 2018 - 0:24 'de eklendi ve 4.746 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Son zamanlarda sosyal medyada değişik adlarda; kimi adaylardan biri adına, kimi kendi adına paylaşım yapanlar çoğalmaya başladı. Onlardan biri de “Muğla Yerel” adını taşıyor. Bu bugünlerde CHP‘de aday adayları ve gelişmelerle ilgili sıcak haberler alıp vererek dikkat çeken bir sayfa…

Geçen salı günü saat 20.00 gibi Muğla Yerel‘in paylaşımı şöyle oldu:

Aldığımız duyumlara göre CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Osman Gürün’ün tekrar aday gösterilmesi için ilçe başkanlarından imza toplamaya çalışıyormuş. Fakat bir iki ilçe haricinde hiçbir ilçe imza vermemiş.

Bende o gün şehir dışındaydım. Yolda haber aldım, inanamadım, ama aklıma Mürsel Alban‘ın il başkanlığı için ilçe başkanlarından imza toplandığı geldi.

xx           xx           xx

Muğla Yerel”in o gün verdiği kulis habere ilgi büyüktü. CHP’liler adeta ayağa kalktı. Sayfanın takipçilerinden Mehmet Yaran İl başkanımız yanlış yapmayın. Koltuğunuzda otururken halkımızı duşünün” diye yazarken, “Muğla Yerel” de “Birde tüm adaylara eşit mesafede olması gerekir bence il başkanının.” diye karşılık vermiş.

Yerel Haber, Bilge Yılmaz‘ın “Yeter ama artık. Başka adam yok mu.. Bıktırmayın.. Gençlere yol açılsın..” sözü karşısında da “Seç beni seçeyim seni mantığı üzerinden siyaset yapılıyor maalesef.” yorumunda bulunmuş. Sonra da Olgun DeynekHep aynı senaryo ya, hep oligarşi” derken, Sadi KocabiyikMuğla’da 48000 oyu neden kaybettik. Bir Alper Kolıkısa’ya bile sözü geçmiyor.” demiş. Osman Kirtil “Başkan ilçe başkanlarından değil, Bekçiler’den Turgutreis arası üyelerden imza toplasın görelim” ifadesinde bulunurken, Turgay Topcuoglu da şu yorumu yapmış:

Osman Gürün eğer seçime girerse hayatımda ilk defa bir sağ partiye veririm. Yeter be artık. Bunaldık. Hindistan inekleri gibi gençlerin yolunun önüne yatmasın. Yaşlılar siyasetten defolup gitsinler. Not; Ben 70 yaşındayım.

xx           xx           xx

Yorumlar uzayıp gidiyor. Köşem yetmez. Bir kaçını daha alalım buraya… Turgay Topcuoglu‘na Osman Osman KaraBence de doğru tercih olur. Oman Gürün gitsin. Birazcık genç biri gelsin. Çünkü değişim şart. Bak Aziz Kocaoğlu bile ne diyor. Zirvede bırakmak lazım.” diye yanıt vermiş.

Nafia TopçuoğluAdem Zeybeoğlu; Osman Gürün’ün istenmediğini okumuyormusunuz ve duymuyormusunuz????? Artık güzel hizmet yapan birisi gelsin.” ifadesinde bulunmuş.

Dilek ÖzgülBu alışkanlık haline geldi. Geçmiş yılda il başkanı için ilçe başkanlarından imza toplanmamış mıydı!? Bu günlere böyle gelinmedi mi?” diye sormuş.

Serdar ŞahinArtık bu sefer bitti. İlçe başkanları da olan bitenin farkında. Osman Gürün’ün hiç şansı kalmadığını biliyorlar o yüzden imza vermemiş olabilirler. Özcan Özgür ne düşünüyorsunuz bu konuda?” deyince, ben de “Parti içi önseçim ve anket sonuçlanmıştır.” diye karşılık verdim…

xx           xx           xx

CHP ne hallere geldi… Muğla gibi bir yerde partinin il başkanı çıkıp ilçe başkanlarından “Adaylarımızı üyelerle yapılacak bir önseçim sonucu belirlemek istiyoruz” diye imza toplayacağına, “Osman Gürün’ün Büyükşehir Belediye Başkanlığına devam etmesini istiyoruz” diye imza toplamaya kalkışıyor.

Bu yeni bir şey değil. Son il kongresinde, o zaman Ortaca İlçe Başkanı olan Mehmet Sertkaya marifetiyle toplandığı söylenen 12 ilçe başkanının imzası ile Mürsel Alban il başkanı adayı ilan edilmiş ve başka da aday çıkmamıştı!

Dilek Özgül‘ün “Bu alışkanlık haline geldi. Geçmiş yılda il başkanı için ilçe başkanlarından imza toplanmamış mıydı!? Bu günlere böyle gelinmedi mi?” ifadesine katılmamak mümkün değil…

Mehmet Sertkaya operasyonunda bir tek bugün Marmaris İlçe Başkanlığı‘ndan istifa edip, Osman Gürün ve Mürsel Alban‘ın yanında yer alıp dayısı Ali Acar‘a karşı belediye başkanı adayı olan Acar Ünlü imza vermemişti…

Şimdi sanki o oyun yine sahneleniyor. Daha başta Osman Gürün kendisi olmak üzere, Büyükşehir aday adaylarından hiç biri adaylığını ilan etmemiş; ilçe başkanlarından imza alıp, Osman Gürün‘ün adaylığını ilan etmeye çalışıyorlar… Ama ilçe başkanları bu defa “yeter” demişler…

xx           xx           xx

Yunan filozof Herakleitos, “Aynı nehirde iki kere yıkanamazsın” der… Öyle bir şey…

Belli ki, yaklaşan tehlikeyi CHP İlçe Başkanları da görmüş. Güya onlardan biri “Osman Gürün’le seçim kaybediyoruz..” da demiş? Kulislerde böyle konuşuluyor.

Gerçekten geçtiğimiz salı günü İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ilçe başkanlarını toplantıya çağırmış. Genel seçimin ardından kurultay toplanması için imza veren Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ile Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukcu davete icabet etmemişler.

Toplantıya gelenlerden de Milas, Yatağan, Menteşe, Ortaca, Köyceğiz ve Seydikemer dışındaki ilçe başkanları önlerine uzatılan metne imza atmamışlar.

Ama adaylık için son başvuru tarihi 19 Ekim… O güne kadar imzalar tamamlanırsa da şaşırmamak lazım… Muğla bugüne kadar “olmaz” denilen nelerin “olduğunu” görmedi ki?

xx           xx           xx

Eğer böyle ise, bu imza toplama işine teşebbüs edildi ise ki edilmiş ve hatta imza için ilçe başkanları odaya tek tek alınmış (!), CHP Genel Merkezi bunu değerlendirecektir…

Yine duyumlarımıza göre, Büyükşehir Belediye Başkanı aday adaylarından CHP Genel Merkezi‘ni arayanlar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile görüşenler olmuş.

Torun arayanlara Muğla‘dan böyle bir şey istemediklerini, haberlerinin olmadığını belirterek, “Partili belediye başkanlarımızın bulunduğu yerlerde kimi aday yapalım diye ilçe başkanlarımıza sormamız söz konusu değildir.” demiş.

Yani bu durumda İl Başkanı Zeybekoğlu imzaları toplayıp, Ankara‘ya gönderirse bir anlam ifade etmeyecek.

Tabi kulislerde konuşulup, tartışılan bu imza toplama teşebbüsünü ciddiye alırsak, Osman Gürün’ün adaylık için ilçe başkanlarından “şimdilik” vize alamadığı söylenebilir!

xx           xx           xx

Tabi bu arada büyükşehir için adı geçenler çoğalmış olmakla birlikte, henüz adaylık başvurusunda bulunan yok. Herkes birbirini ve genel merkezi kolluyor. Siz sosyal medyaya bakmayın, adı geçen aday adaylarından hiçbiri diğerine daha üstün ve diğerinden daha şanslı değil…

İlçe belediye başkanı adaylıklarına gelince, Bodrum hariç hepsi yeniden aday… Malum Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon büyük bir kararlılıkla Büyükşehir aday adayı… O’nunda bugünlerde alana çıkması bekleniyor…

Bu dönem sanki Fethiye ve Köyceğiz hariç bazı ilçe başkanları birlikte mesai yaptıkları belediye başkanlarına karşı adaylıklarını tuhaf şekilde ilan etmiş bulunuyorlar… Bunlar Acar Ünlü ve Mehmet Sertkaya… Bunların söylemleriyle parti suçu işledikleri öne sürülüyor.

Bir aday adayı için imza toplamaya teşebbüs eden İl Başkanı Zeybekoğluaday adayları arasında ayrımcılık yapmış, aday adaylarından biri lehine taraf olmuş” ve parti suçu işlemiş oluyor mu bilemem, ama Acar Ünlü‘nün “Gülümseyen Marmaris”, Mehmet Sertkaya‘nın “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” ve “Yeni Bir Ortaca” söylemleri oldukça manidar…

xx           xx           xx

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik adaylıklarını aylar önce açıklamışlardı. Marmaris‘te adı geçenlerden henüz adayım diyen olmamakla birlikte Ortaca da önceki gün eski ilçe başkanlarından Av. İsmail Can Varol Ben de varım” dedi. Görüşmemizde, “Ben aday değil, aday adayıyım. Şu anda seçim yapmıyoruz. Projelerimi, hedeflerimi anlatıp öteki partilere kopya vermeyeceğim. Ben partimin belediye başkanına karşı değilim. Ben hukukçuyum, inanmış CHP’liyim. Neden aday olduğumu, yapacaklarımı dosya yapar İl Başkanlığıma ve genel merkezimize veririm. Önseçim istiyorum” ifadelerinde bulundu.

Kaç yıldır üye kayıt defteri elinde olan Sertkaya‘nın da “önseçim” demesi bekleniyor. Bir de herkes Başkan Acar ve Başkan Karaçelik‘in “sabrına” şaşırıyor.

Duayenlerden biri de bu konuda “İyi ki sabır ve olgunluk gösteriyorlar. Yoksa bu iki ilçede kaos ortaya çıkar ve bu yüzden bu en garantili yerlerde seçim kaybedilir.” dedi.

—————————————-                                                                                         —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Başkalarına karşı zafer kazanan kuvvetlidir, kendi nefsine karşı zafer kazanan ise kudretlidir. (Laozi)

ÇİVİ

Osman Gürün hakkında belediye olarak Kireç Sanayi A.Ş.’ye belediye kuyularından bedava su verdiği savvıyla soruşturma açılmış. Arkadaşım, “Orada Hamursuz Dede var. O’nun hayrına vermiştir” ded.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

———————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 12 Ekim 2018 / 14:14

“Osman Gürün eğer seçime girerse hayatımda ilk defa bir sağ partiye veririm. Yeter be artık. Bunaldık. Hindistan inekleri gibi gençlerin yolunun önüne yatmasın. Yaşlılar siyasetten defolup gitsinler. Not; Ben 70 yaşındayım.” Gocuman ; yazınızı okudum. Buraya aldığım Cümle beni hakikaten çok etkiledi. Osman Balkan bu duruma düşmemeliydi. sevgi ve saygı.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 12 Ekim 2018 / 17:31

Değerli dostlar,

kimsenin hata yapma lüksü yok,
Halk herşeyin üstündedir ve öyle de olmalı burası Cumhuriyet Halk Partisi,
Ankara’dan İstabul’a ,
az gittik,
uz gittik dere tep düz gittik,
HAK HUKUK ADALET !!!!!
DİYE HAYKIRA HAYIRA,
KORKMA DİYE BAŞLAR İSTİKLAL MARŞIMIZ,
HALKından KORKANLARDAN HAYIR GELMEZ,
SELAM VE SAYGILARIMLA,
MEHMET KEZA KUNDAKÇI
CHP ORTACA BELEDİYE BAŞKANI ADAY ADAYI

salihdemir 12 Ekim 2018 / 18:19

Halktan kopanları halk affetmez. 2014 Yerel seçimlerinde CHP’ye oy veren seçmenleri yok sayanların tekrar aday olması çok yanlış. 2014 Yerel seçimlerine müteakip Osman Başkanın yapması gereken ilk icraatı parti tabanından gelen
solcu, Atatürk’çü, gerçek CHP’li parti tabanının kabul ettiği en az iki kişiyi danışman olarak ataması gerekirdi. Atanan bu danışmanlar başta partililer olmak üzere tüm Muğla halkının sorunlarını dinleyip, çözüm üretmesi gerekirdi. Güç bende deyip halkın yüzüne bakmazsan halk da senin yüzüne bakmaz. Ne ekersen onu biçersin. CHP seçmeni Haziran 2018 seçimlerinde gereken mesajı vermiştir. Mesajı Genel Merkez iyi okuyup inşallah doğru aday belirler. İl yönetimi ve ona biat eden İlçe örgütlerini parti tabanı istemiyor. Biran önce istifa etsinler.