İLÇE BAŞKANLARI DÜELLOSU

Bu haber 04 Ocak 2013 - 0:00 'de eklendi ve 605 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yeni yıla girerken Muğla il merkezinde AK Parti ve CHP Merkez İlçe Başkanlarının düellosuna tanıklık ettik.
İlginçti…
AK Parti Merkez İlçe Başkanı Av. Mustafa Çelebi, Muğla’ya bir yerlerden yeni gelmiş gibi Muğlalıların yanıtını bildiği soruları Belediye Başkanı Osman Gürün’e yöneltiyordu.
Yanıt CHP Merkez İlçe Başkanı Bahattin Gümüş’ten geldi.
Muhtemelen Belediye Başkanı Gürün, AK Parti İlçe Başkanı Çelebi’yi belli ki muhatap kabul etmemişti.
Belki de Düğerek’ten hemşerisi olduğu için hırpalamak istememişti!
 
xx     xx     xx
AK Parti Merkez İlçe Başkanı Av. Çelebi’nin Muğla Belediyesi’ne yönelik eleştirisi bence Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne ruhsat verilmesi Muğla Belediyesi’nin gündeminde iken talihsiz oldu.
Eğer Belediye Başkanı Osman Gürün’ün o ruhsatı vermemek gibi bir niyeti varsa alın size “bahane”…
Avukatlar, hele politika yapan avukatlar bu işleri bilirler, bilmeleri gerekir, ama neyse…
Umarım Başkan Gürün hemşerisi Çelebi’yi ciddiye de almamıştır!
 
xx     xx     xx
AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çelebi, İlçe Danışma Kurulu’nda yaptığı açıklamada, daha önce sorduğu ve yanıt alamadığı sorularına bir yenisini eklemiş.
Şaştım… Meğer Muğla’da belediyenin çalışmalarını izleyen, irdeleyen bir AK Parti varmış!
Testi kırıldıktan sonra kıranı dövmenin haklılığı olabilir. Testiyi kıranı, testi kırılmadan uyarmayana ne yapmalı?
Muğla Belediyesi gece karar alıp, gündüz uygulamıyor…
Belediye’nin bütün icraatları önce Belediye Meclisi’nde kararlaştırılır. Nerede senin belediye meclisi üyelerin?
 
xx     xx     xx
Neyse…
İlçe Başkanı Sayın Çelebi “Muğla Belediyesinde çalışan, ekmeğinin peşindeki, dürüst, çalışkan, emekçi, işçi kardeşlerimiz hiçbir sebep gösterilmeden işten çıkarılmakta mıdır?” diye sormuş.
Belediye yönetimi “Böyle bir şey yok” derse ne diyeceksin. Varsa kanıtlamaya gideceksin. Kanıtın varsa neden soruyorsun. Çık iddianı ortaya koy ve dosdoğru eleştir!
Sayın Çelebi ardından “Muğla Belediyesi’nin eksik veya yanlış yaptığı tüm olaylara dün olduğu gibi sessiz kalınmamış ve aktif bir muhalefet anlayışına geçilmiştir.” demiş.
Ne zaman geçilmiştir?
Ve Sayın Çelebi daha önce yanıtını alamadığı (!) sorularını şöyle sıralamış:
– “Normalde atık su arıtma borusu takılmayan yerlerden ‘ Atık su arıtma parası ‘ istenmiş midir? Bu gayri hukuki bir uygulama değil midir?”
Hem ilçe başkanı hem hukukçu olarak sen bu konuda ne yaptın?
– “Atık su arıtma tesisinden çıkan atık sular nereye gitmektedir? İleride herhangi bir sağlık ve çevre problemi yaşanacak mıdır? Atık Su Arıtma Tesisi devredeyse, vidanjörler gece gündüz sokaklarda niye çalışmaktadır? Eski garaj alanı olan yerin son durumu nedir? Burası açık bir gölalanı mı olacaktır? Kışın yağan yağmurlarda burada ördeklerin yüzmesini mi izleyeceğiz? Muğla Belediyesi bütün kamu kurumları asfalt çalışmalarını bitirmişken niçin mevsimsel olarak en olumsuz zamanda asfaltlama yapmaktadır? Vatandaşımızın ve esnafın zararını kim ödeyecektir? Muğla Belediyesince yapılan asfaltlama çalışmaları uluslararası standartlara uygun mu yapılmaktadır?”
Pes doğrusu… Gir gazete arşivlerine, al oradan sorularının yanıtını!
Demek ki Sayın Çelebi’nin “aktif muhalefet anlayışı” bu…
 
xx     xx     xx
AK Parti Merkez İlçe Başkanı Çelebi, o gün bilindik ve yanıtı bilinen sorularını yöneltirken bir de “Hz. Mevlana’nın dediği gibi ‘dün dünde kaldı cancağızım artık yeni şeyler söyleme zamanı.” demiş.
Doğru demiş! Ama bakın o sorular karşısında CHP Muğla Merkez İlçe Başkanı Bahattin Gümüş ise ne demiş:
Gümüş açıklamasında, Çelebi’nin soruları içerisinde atık su ile ilgili bölümlerinden birçoğunun mesleği gereği bilmesi gerektiği hususlar olduğunu, ancak bu soruları neden sorduğunun anlaşılamadığını söylemiş. İlçe Başkanı Gümüş şöyle devam etmiş:
“Fakat yine de Üniversitedeki hocalarımızdan alması gereken bilgileri unuttuğunu varsayarak bir kez daha hatırlatmak gerekmiştir. Yasalar, yönetmelikler Muğla için ayrı, başka iller için ayrı değildir. Atık su, katı atık mevzuatı ortada olup; hangi Bakanlık, Hükümetçe uygulamaya konduğu, ne zaman yürürlüğe girdiği bellidir. Yani kendi Bakanlığınızın yönetmeliğini, iznini, kararını sorgulamanız bizi şaşırttı. Sayın İlçe Başkanının partisinden ayrıldığını düşündük açıkçası”
İyi ki “Sen nerede yaşıyorsun?” diye sormamış!
 
xx     xx     xx
AK Parti İlçe Başkanı Çelebi’nin işten çıkarılma ile ilgili sorusuna “Siz bir hukukçu olarak hangi delilleri gördünüz ki sorgusuz sualsiz çıkartılıyor diyebiliyorsunuz? Mesela idaredeki savunmalarını, video kayıtlarını, mağdur ettikleri vatandaşların beyanlarını dinlediniz mi veya izlendiniz mi?” diye yanıt veren CHP İlçe Başkanı Gümüş, asfaltlama ile ilgili soruya “Sıcak asfalt minimum 5 derecede dökülmelidir. Bu sıcaklık göz önüne alınarak sıcak asfalt dökülmüştür. Ayrıca yol kesin kabulü yapılana kadar müteahhidin sorumluluğundadır. Bu sürece göre Muğla Belediyesi yolları en az 1.5 sene sonra tam anlamıyla teslim alacaktır.” yanıt vermiş.
CHP İlçe Başkanı Gümüş’ten eski garaj alanı ile ilgili soruya da bilinen yanıt gelmiş:
“Eski garaj yeri olan alanla ilgili yargı süreci devam etmektedir. Mahkemenin verdiği karara göre işlem yapılacaktır.”
İyi mi?..
 
xx     xx     xx
Ne diyeyim herkes bildiğini yapmalı, iyi yapmalı. Belediye Belediyeciliğini, siyasetçi siyasetçiliğini bilmeli…
Ama burası Muğla işte!
04.01.2013
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.