İl müdüründen kurbanlık uyarısı

Bu haber 21 Ağustos 2017 - 1:15 'de eklendi ve 361 kez görüntülendi.

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ş. Fırat Erkal, yaptığı açıklamasında, “Kurban Bayramı,  her bireyin sorumluluk sahibi olmasını gerektiren bir süreçtir” dedi.

Metin Karakoç

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ş. Fırat Erkal, Kurban Bayramı’nda celebinden kasabına, kasabından vatandaşına herkes bu dört günlük sürecin önemli bir parçası olduğunu belirterek kurbanlık satımı, alımı ve kesimi konusunda herkesin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Kurban Bayramı süresince kesimi gerçekleştirilen hayvan sayısının bir yıl boyunca kesimi yapılan hayvanların neredeyse dörtte biri kadar olduğuna dikkati çeken Erkal, “Bu da hayvan hareketlerinin ve tüketime hazırlanan et miktarının dört günde normalin ne kadar üzerinde olduğunu gözler önüne sermektedir. Dolayısıyla artan hayvan hareketleri aşamasından etin tüketime hazır hale getirilmesine kadar kurbanlık hayvanların sağlığı ve refahına daha çok özen göstermek durumundayız. Hayvan satış yerleri ve kesim yerleri kamu kurumları koordinasyonunda düzenlenmekte ve denetlenmektedir. Halkımızı bu satış yerlerinden kurbanlıklarını almak ve izinli kesim yerlerini kullanması konusunda uyarmak isteriz. Menteşe İlçemizde Akçaova Mezbahası kesim yeri olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu yıl gün geçtikçe azalan kasaplık hayvanlarımızı koruyup, artışını sağlayabilmek adına gebe ve damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanlarının kurban olarak satılmasına kurban satış yerlerine sokulmasına ve kurbanlık olarak kesilmesine bakanlığımız tarafından yasak getirilmiştir” dedi.

 

Bakanlığın hayvan bilgi ve hareketlerini düzenleyen TÜRKVET’ sisteminde kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla  https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/web sayfasını hazırlayarak kullanıma açıldığını kaydeden Erkal açıklamasına şöyle devam etti:

“Bilgiler e-devlet üzerinden de sorgulanabilmektedir. Ayrıca söz konusu bilgilerin sorgulanabileceği ‘HaySag’ isimli mobil uygulama geliştirilerek kullanıma açılmıştır. Satın alınacak kurbanlıklarla ilgili bilgilere vatandaşlarımız bu şekilde ulaşabilirler. İlçe Müdürlüklerimiz konu ile ilgili afiş, broşür dağıtımı ve bilgilendirme çalışması yapmaktadır. Vatandaşlarımız hayvan seçerken gebe ve damızlık dişi olmamasına, gelecek nesillere bırakacağımız hayvan mirasımız açısından dikkat etmelidir. Kurbanlık hayvanların veteriner sağlık raporu ve numaralı kulak küpesi, büyükbaş hayvan pasaportu küçükbaşlarda nakil beyannamesi bulunmalıdır. Kesimi yapılan hayvanların kulak küpeleri köylerde muhtarlara teslim edilmeli, Muhtarlar tarafından teslim alınan küpeler İlçe Müdürlüklerine teslim edilmelidir.”

Kurbanlık alımına dikkat

Kurbanlık alımında dikkat edilmesi gereken hususları açıklayan Erkal, “Eğer hayvanda yüksek ateş, iştahsızlık, öksürük, nefes güçlüğü, yutmada zorluk, ağız burun akıntısı, kısmi veya genel felç, vücutta şişlikler,  kötü kokulu akıntılar varsa hastalıktan şüphe edilmelidir. Bu ve benzeri durumlarda böyle hayvanlar satın alınmamalı veya kesin karar Veteriner Hekim kontrolünden sonra verilmelidir. Durgun ve halsiz olmamalı, aşırı öksürük ve aksırık olmamalı, gözleri, derisi ve kılları parlak ve canlı olmalı, göz, ağız ve burunda akıntı olmamalıdır. Besi durumu iyi hareketleri normal olmalıdır. Hayvanlar kesim öncesinde 12-24 saat civarında dinlendirilmelidir” dedi.

Kasaplara dikkat

Kesim işi yapanların işlerinde ehli kişiler olması gerektiğini vurgulayan Erkal, “Hayvan hakları açısından Kurban Bayramında görev alan kasapların işinin ehli olması önemlidir. Taşıma, kesim öncesi ve kesim anında hayvanlara eziyet edilmemeli yüksekte kesim yapılarak kanın akışı sağlanmalı ve kesim hijyenine dikkat ederek çalışılmalıdır. Din görevlileri de kurban kesiminde bilimsel olarak açıklanan; hayvan refahı, hayvan sağlığı, gıda güvenliği, halk sağlığı adına dikkat çekilen hususların göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır. Kurban Bayramı sırasında ve sonrasında oluşan atıkların da çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde yok edilmesi, et ve deri dâhil tüm yan ürünlerin ülke ekonomisine katkısını sağlayacak şekilde değerlendirilmesi gerektiği hatırlamakta fayda vardır. Kesim sonrası etlerin saklanması ve tüketim şekline dair püf noktalar da göz ardı edilmemelidir. Kurban kesiminin bir ibadet olduğunu ve bu anlayışa sadık kalarak tüm kurallara uyulması gerektiği yönünde vatandaşımızın üzerine düşeni yapacağına inanıyoruz. Tüm halkımızın sağlık dolu güzel bir bayram geçirmesini diliyoruz” diye konuştu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.