İl Koordinasyon çok önemli ama…

Bu haber 22 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 754 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

İlin valisi başkanlığında yılda iki kere yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantıları bir işe yarıyor mu?
Ben bu soruya çok olumlu yanıt veremiyorum.
Geçen günlerde yapılan İl Koordinasyon Kurulu’nda kürsüye gelen Karayolları İzmir 13. Bölge Müdürü Muğla’daki faaliyetlerini anlatırken, toplantıyı yöneten Vali Dr. Ahmet Altıparmak müdahalede bulunarak, “Geçen hafta gündeme getirilen sorunlar, örneğin Köyceğiz, Ortaca bölünmüş yolları sırasında çalışmaz hale gelen ışıklı trafik işaretleri çalışır hale geldi mi?” diye sordu.
Soruya olumlu yanıt gelmedi.
Sorun çözülmemiş!…
İşin tuhaf yanı, Vali Dr. Altıparmak sormasa, soruyu soran da yok. Vali Dr. Altıparmak haklı olarak, “Ben sormasam soran yok.” diye çıkıştı…
 
xx           xx           xx
Meslek yaşamımda olağanüstü bir durum olmadığı sürece İl Koordinasyon Kurulu toplantılarını kaçırmadım.
“Bir işe yaramıyorsa neden gidiyorsun?” diye sorulabilir.
Muğla’da genel anlamda, neler yapılıp yapılmadığını, nerelerde sorun yaşandığını toptan burada öğrenip, bunları kamuoyu ile paylaşabiliyoruz.
Bizim açımızdan hiç değilse bu işe yarıyor…
Bu toplantılara yıllardır yatırımcı daire müdürleri ile ilçe kaymakamlarının dışında katılan da olmazdı.
Ne olduysa (!), son yıllarda bu toplantılarda belediye başkanlarını ve il genel meclisi üyelerini de görmeye başladık. Daha önce İl Genel Meclisi Salonu’nda yapılırken, bir ara Valilik binasında Vali Recai Güreli Salonu’nda yapılır olmuştu, ama yeniden İl Genel Meclisi Salonuna dönüldü. İyi de oldu. Vali Recai Güreli Salonu yetmez olmuştu, sanırım bu gidişle İl Genel Meclisi Salonu da yetmeyecek.
Ki İl Genel Meclisi Salonu zaman zaman il genel meclisi toplantılarına da yetmiyor!
 
xx           xx           xx
Vali başkanlığında yılda iki defa yapılan İl Koordinasyon Kurulu’nun amacı, buradan beklenen; adı üzerinde “koordinasyon”…
İldeki devlet yatırımlarının gerçekleşmesi sırasında müdürlükler arasında işbirliği gerekiyorsa, bunun sağlanması; söz konusu yatırım gerçekleştirilirken, yerelde çözülebilecek bir sorunla karşılaşılmışsa o sorunun çözümü için gerekenin sağlanabilmesi…
Bir anlamda “ilin yatırım çizelgesinin sorgulandığı” bir toplantı bu…
Hal böyle olunca bu toplantılara yatırımcı bölge müdürleri (Karayolları, DSİ, İller Bankası, YEAŞ, EİAŞ ve diğerleri) bilgi vermek ve yereldeki sorunları da kayda almak üzere; ilçe kaymakamları yörelerinde yatırımcı müdürlüklerce çözülebilecek sorunları aktarmak ve o müdürlüklerin o ilçedeki çalışmalarında hangi konularda kolaylaştırıcı olabileceklerini; ilçe belediye başkanları yörelerinin sorunlarını anlatmak, yatırımların çözümünde karşılaşılan sorunların çözümünde kendilerinin de yer alıp alamayacağını görmek; il genel meclisi üyeleri ve köy muhtarları da sorumluluk alanlarında yatırımcı dairelerce çözülebilecek sorunları dile getirmek ve olup bitenleri izleyip görebilmek üzere katılıyorlar.
 
xx           xx           xx
Sanki herkes bizim gibi düşündüğü için mi ne; bu toplantılara uzun yıllar genellikle bu ilçe kaymakamları katıla geldi. Yukarıda da vurguladığım gibi son birkaç yıldır bu toplantılarda ilçe belediye başkanlarını ve il genel meclisi üyelerini de görüyoruz.

Ama milletvekillerini neredeyse hiç görmedik!…
Oysa Muğla’daki yatırımların Ankara’da bakanlıklar düzeyinde izlenebilmesi, ‘kolaylaştırıcı’ olunabilmesi için kendilerinin bu toplantıları izlemeleri çok önemli…
Benim bir de anlayamadığım; Bodrum, Marmaris ve Fethiye Belediye Başkanları’nın öteki belediye başkanlarından ‘farkları’ nedir bilemiyorum…
Kendilerini bu toplantılarda ve bu toplantılar neyse hiç değilse Turizm İl Koordinasyon Kurulu Toplantılarında hiç görebilmiş değiliz.
 
xx           xx           xx
Evet, İl Koordinasyon Kurulu Toplantıları çok önemli.
Yılda iki kere değil, daha sık; en azından 3 ayda bir yapılmasında büyük yarar var.
Ama herkesin; özellikle iktidar partisi il başkanının ve iktidar milletvekillerinin katılmasında çok büyük yarar var.
Herkesin katılması halinde bu toplantıların daha ferah ortamda yapılabilmesi için daha büyük, uygun salona da ihtiyaç duyulacağı gözardı edilmemeli.
Bir de yatırımcı bölge müdürlerinin konuşmalarını yaptıkları metinlerin, toplantı başında katılımcılara dağıtılmasında büyük yarar olacaktır.
Umarız bu tür toplantılar “yerelleşme sancılarının” çekildiği günümüzde “görev savma olmaktan” çıkarılır…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.