İl Genel Meclisi’ nde temsil…(2)

Bu haber 15 Nisan 2009 - 0:00 'de eklendi ve 2.143 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Meclisin en yaşlı üyesi olarak CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Erol Kutlay’ın başkanlığında toplanan meclis üyelerinin içinden en genç iki üyeden biri MHP’den, öteki CHP’den çıktı. Bu üyelerde yasa gereği Meclisin katip üyeliklerine getirildi. İki en genç üyeden CHP’li Av. Burak Erbay aynı göreve organ seçimleri sonunda da geldi.
Organ seçimleri sonunda, Erol Kutlay’da Meclis Başkanlığı’na gelebilirdi, ama aday bile olamazdı. Çünkü “Grup kararı” vardı. CHP Grubu, Erbay’ın o göreve seçilmesi için karar almıştı, ama Kutlay için bir karar alınmamıştı.

xx           xx           xx
Yerel Yönetimler görevlerini “meclis kararları” ile yürütür. Nasıl Belediyelerde kararlar Belediye Meclisi’nde alınıyorsa, İl Özel İdarelerinde de aynı şekilde kararlar İl Genel Meclisi’nde alınır.
Ancak her iki mecliste de kararlar, mecliste üyesi bulunan partilerin “Grup Kararları” ile şekillenir.İl Genel Meclisi’nde il başkanları, Belediye Meclislerinde İlçe Başkanları “Grup Başkanı”dır.
Muğla İl Genel Meclisi Toplantısı’ndan bir gün önce aynı zamanda Grup Başkanı olan  İl Başkanı Süleyman Uslu başkanlığında toplanan CHP Grubu, Bodrum’dan il genel meclisi üyesi seçilen Zeki Köylü’nün “Meclis Başkanı” olmasına karar verdi.

xx           xx           xx
Grup kararları önemli…
Ki, geçen hafta sonunda yapılan Muğla İl Genel Meclisi’nin 23. Dönem ilk toplantısında, organ seçimleri sırasında MHP grubu aday göstermedi, CHP’li adaylara destek verdi.
Çünkü MHP Grubu da İl Başkanı Ferhat Kırtaş başkanlığında toplanıp, bu yönde karar almıştı.
Kararın nedenini sorduğumda, MHP’li İl Genel Meclisi Üyelerinden Miraç Özcan, şöyle diyordu:
“CHP şu anda meclisin iktidarı. Kararlarda onlar belirleyici olacaklar. Bizim desteğimize de ihtiyaçları yok. Ancak biz, hem kendileri belirleyici olacaklar hem de bu arkadaşlar ‘ulusalcı’ çizgide arkadaşlar diye böyle karar aldık. Ama bu CHP Grubu’nun her kararını destekleyeceğimiz anlamına gelemez. İleride ülkemizin, milletimizin, Muğla’nın, Muğlalıların hayrına görmediğimiz bir kararları olduğunda da en sert muhalefeti yapmaktan geri durmayız.”
Yani MHP Grubu öyle “teslimiyetçi” bir anlayış değil, “sorumlu muhalefet” anlayışı içinde bir tutum sergiliyor.

xx           xx           xx
MHP Grubu’nun organlara aday göstermeyip, CHP Grubu’nun aday gösterdiği isimlere oy vermesi bir “jest” olarak algılandı.
Bu jest karşılıksız kalmadı…
Meclis Başkanı ile 2 Meclis Başkan Vekilliği seçiminin ardından 5 dakika ara verildi ve o arada CHP Grubu, aradan sonra yapılacak 2 asil Katip Üyeliğinde 2 değil, 1 aday gösterilmesine karar verdi.
Öyle de yapıldı. Böylece iki katip üyelikten birine Köyceğiz’den CHP’li Burak Erbay seçilirken, diğerine Muğla Merkez’den MHP’li Miraç Özcan seçildi.
Tabi mecliste “dışlanmış görüntüsüne” düşen AKP Grubu da boş durmadı.
Katip Üyeliklerin iki yedeği için yapılan seçim sırasında, 2 MHP’li üyeyi aday gösterdi. MHP Grubu kendisi aday göstermezken, kendi içlerinden iki ismin AKP tarafından aday gösterilmesine tepki gösterdi. MHP’liler, “Bizim üyeleri aday gösteremezsiniz.” derken, AKP Grup Sözcüsü Av. Çağrı Alper, “Buna bir engel yok. Biz aday gösterebiliriz. Seçilince isterlerse istifa ederler. Bakalım siz kendi arkadaşlarınıza oy verecek misiniz?” diyordu.
MHP’liler, kendilerinden iki isim aday gösterildiği halde, CHP’nin gösterdiği adaylara eksiksiz oy verdi. AKP’nin amacı tam olarak anlaşılmamakla birlikte, sonuç “AKP’nin CHP’liler ile MHP’lilerin arasına girme operasyonu başarısız oldu” yorumlarına neden oldu.

xx           xx           xx
İl Özel İdarelerinin ve Belediyelerin icraatlarında İl Genel Meclisleri ve Belediye Meclisleri elbette çok önemli. Yaşadığımız şehirler, ilimiz bu meclislerin kararları ile şekillenir. Bütçe ve yatırımlar burada belirlenir. Ancak asıl ‘icraat organları’ encümenlerdir.
Muğla İl Genel Meclisi’nin organ seçimlerinde bir anlamda “bakanlar kurulu” işlevine sahip olan “Encümen” tamamen CHP’li üyelerden şöyle oluştu:
Milas’tan Halil Ilbıra, Marmaris’ten Dursun Kaplan, Muğla merkezden Salih Ercan, Yatağan’dan Cemal Gürpınar ve Köyceğiz’den Burak Erbay.
Dağılıma bakılırsa, Erbay Köyceğiz ile birlikte Dalaman, Ortaca ve Fethiye’yi temsil ederken, Kaplan Marmaris ve Datça’yı, Ercan Muğla ve Ula’yı, Gürpınar Yatağan ve Kavaklıdere’yi, Ilbıra da Milas ve Bodrum’u temsil edecek.

xx           xx           xx
Meclislerin bir önemli organı da ‘komisyonlar’… Meclis kararlarının sağlıklı alınabilmesinde önemli ve etkin bir organ bu komisyonlar. Bu komisyonlar ile üye dağılımları da şöyle oldu:
Plan ve Bütçe Komisyonu: CHP: Ümit Karaaslan-Akın Üstündağ-Mahir Atlıhan-İbrahim Şimşek AKP: Alper Çalıkoğlu-Şahan-Şahan, MHP: Mehmet Üyük.
İmar ve Bayındırlık Komisyonu: CHP: Halil Mutlu-Suat Esin-A.Gürsel Uçar-Muhammet Şaşmaz, AKP: Saffet Karabıyık-Onur Turgut, MHP: Miraç Özcan.
Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu: CHP: Cemal Gürpınar-Mehmet Ali Avcı-Erol Kutlay, AKP: Hüseyin Turhan, MHP: Coşkun Tutal.
Çevre ve Sağlık Komisyonu: CHP: Ali Rana Kaya-Halil Ilbıra-Eyüp Katırcı, AKP: Mehmet Çetinkaya, MHP: Metin Duran.
Tarım, Hayvancılık ve Orman Komisyonu: CHP: Murat Yaral-Şükrü Şehir-Eyüp Katırcı, AKP: Mustafa Şahbaz, MHP: Mehmet Kocabaş.
Turizm ve Gençlik Spor Komisyonu: CHP: Cesur Öncel-Mehmet Erden-Burak Erbay, AKP: Ceyhan Eroğlu, MHP: Coşkun Tutal.
Köye Yönelik Hizmetler Komisyonu: CHP: Dursun Kaplan-Halil Ilbıra-Şükrü Şehir, AKP: Osman Otgöz, MHP: Musa Kazım Öztin.
Sanayi Ticaret  ve Ulaşım Komisyonu: CHP: Mükerrem Uyar-Salih Ercan-Erol Kutlay, AKP: Sebahi Yılmaz, MHP: Musa Kazım Öztin.
İlk iki komisyonda AKP’li üyelerin MHP’li üyelerden fazla olduğu görülüyor. Bu neyin, kimin jesti diye de soran olabilir!… Ama, yasa gereği komisyonlar grupların üye sayıları ile orantılı oluşuyor. Ayrıca komisyonlarda bütün meclise giren partilerin ve dolayısıyla seçmenlerinin temsil edilmiş olması güzel.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.