İl Başkanlığı mı, milletvekilliği mi?!! (3) « Hamle Gazetesi

İl Başkanlığı mı, milletvekilliği mi?!! (3)

Bu haber 03 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 883 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’da CHP’de senelerce merkez ilçe başkanlığını Erol Kutlay yaptı.
Sayın Kutlay’ın Kulüp Başkanlıklarını saymazsak, bir diğer “siyasal görevi”de, hep İl Genel Meclisi Üyeliği oldu.
İl Genel Meclisi Başkanı da olabilirdi!
Şimdi İl Başkanlığı gündemde…
İşte bu noktada, “Muğla’da adam kıtlığımı var?” diye sormadan edemiyor insan.
Dön dolaş aynı isimler…
 
xx           xx           xx
Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün milletvekili adaylığının söz konusu edilmesi yeni bir şey değil. Hani o ünlü reklam var ya, “Her genç kızın rüyası bilmem ne dikiş makinesi” diye… İşte o hesap; milletvekilliği her siyasinin rüyası…
Herkese hak olan elbette sayın Gürün’e de haktır. Üstelik kendisini tanıdığım kadarıyla, milletvekilliği yapanların pek çoğundan daha iyi de yapabilir.
Ama soruyorlar:
“Seçmenden 5 yıllığına yetki istedi ve aldı. O yetkiyi, milletvekilliği için başkasına devredemez. Madem milletvekilliği niyeti vardı, neden üçüncü defa belediye başkanı oldu?”
 
xx           xx           xx
Daha önceki yazılarımda vurguladığım gibi, siyasi kulislerde sadece Başkan Gürün’ün milletvekilliğine hazırlandığı dedikodusu yapılmıyor. Erol Kutlay’ın milletvekili adayı olmayacağı için il başkanı yapılacağı konuşulurken, Milletvekilliği için ilk üç sıranın Milletvekili Gürol Ergin ile Belediye Başkanı Osman Gürün ve Fethiye İlçe Başkanı Emrah Doğu’ya kapalı olduğu konuşuluyor.
İşte bu noktada “Muğla’nın 12 ilçesi var” saptaması yapılarak, “Milletvekilleri Fevzi Topuz ile Dr. Ali Arslan 4., 5. sıralara mı getiriliyor?” sorusu sorulurken, “Yine atama yapılacaksa her şey mümkün..” deniliyor.
Ardından, “Yok olmaz. Gürol hoca bu defa başka yerden aday gösterilir. Baykal, Fevzi Topuz’u dışlayamaz..” deniliyor.
Baykal, Milletvekili Dr. Ali Arslan’ı dışlayabilir mi?
Geçmişte “Baykalcı” olarak tescilli Dr. Ali Arslan, son kurultayda Baykal’ın genel başkanlığına muhalefet etmişti. Ancak, muhalefet gerekçelerine kimsenin de karşı çıktığı yok! Ya gerekçeler Baykal tarafından da “haklı” bulunuyor ve Dr. Arslan Baykal tarafından “samimi” görülüyorsa?!!
Yine “Baykalcılığı” en az Dr. Ali Arslan ve Fevzi Topuz’un yanında Fethiye İlçe Başkanı Emrah Doğu’nun amcası Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Tufan Doğu kadar tescilli olan Mehmet Kocagöz, milletvekilliği için “Ben de varım” diyor.
Böyle bir tabloda, CHP lideri Baykal, Muğla’da atama mı yapar, yoksa, bunca isme “Gidin ön seçim yapın gelin” demek zorunda mı kalır?
Ardından da “Ön seçim olursa Başkan Gürün milletvekili adayı olur mu?” diye soruluyor. Siyasi kulislerde bu tablonun sonunda ortaya konan en çarpıcı soru da şu:
“6 milletvekiline sahip Muğla’da CHP kaçın kaçını çıkarır?”
Bu sorunun yanıtını araşan yok. Sanki herkes kendi siyasi geleceğinin derdinde!
Peki bütün bu dedikoduların il kongresi ile ne alakası var?
Çok alakası var. Çünkü, partinin Muğla örgütün yönetecek değil, yönetilecek il başkanı aranıyor!..
 
xx           xx           xx
Eskiden CHP’de tarafları görmek kolaydı.
Bir tarafta “sol kanat” öbür tarafta “sağ kanat” veya “genel merkezciler”…
Bir tarafta “Baykalcılar” öbür tarafta “Baykalcılık karşıtları”…
CHP’de eskiden “Ertuğrul Günaycılar” bile vardı!
 
xx           xx           xx
Bu günkü tabloda sapla saman karışmış durumda.
Artık “Milas-Fethiye ittifakı” da yok.
Ama yılların getirdiği “hesaplaşmalar” var. CHP, Muğla il kongresinde ve ardından milletvekili aday sıralamasının belirlenmesinde o hesaplaşmalardan bu kez yara almadan nasıl çıkar bilemiyorum…
Belediye Başkanı Osman Gürün ile Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay yapışık kardeş gibiler. Biri ‘tescilli Baykalcıdır da öteki ne anlaşılabilmiş de değil’, ama hep yan yana olmayı becerdiler… Onlara 78 kuşağı ile helalleşememiş Tufan Doğu eklendi. Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin ile İl Genel Meclisi Üyesi Erol Kutlay’da bu ekipte öne çıkıyor. Tufan Doğu nedeniyle Fethiye İlçe Başkanı Emrah Doğu’da bu ekipte yeralmış oluyor.
Muğla’da “en diri” ekip bu ekip görünüyor. Bu ekibe “Sakarın altı” diyenler var, ama bu biraz zorlama bir yakıştırma. Çünkü, Doğu ve Gürün isimlerinin yeraldığı ekipte Milletvekili Dr. Ali Arslan yok! Ama karşılarında ciddi, büyük ve geniş bir cephe var…
 
xx           xx           xx
Karşı cephede, Muğla eski Baro Başkanı Av. Ayla Kara ile Milletvekili Dr. Ali Arslan ve eski il başkanlarından Mehmet Kocagöz ayrı ayrı ve biraz da ‘efevari’ güç görülürken, Milletvekili Fevzi Topuz ile İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü ve İl Başkanı Süleyman Uslu’nun yan yana gelebilecekleri sözkonusu ediliyor.
Bütün bu isimlerin yanında her ikisi de en köklü Baykalcılardan Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık ile Ula eski Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi Üyesi Ümit Karaaslan’ın da hesaba katılması gerekiyor. Bu iki isimden Haşmet Işık, Milletvekili Topuz ile hareket eder görünüyor. Ümit Karaaslan’ın da bir “il genel meclisi başkanlığı hesaplaşması olduğu” biliniyor…
 
xx           xx           xx
Evet, il başkanı kim olacak.
Mehmet Kocagöz’ün aday olmayacağı kesin. Dün İl Başkanı Süleyman Uslu’ya sordum, “İl Başkanlığımda, il genel meclisinde iktidar olduğumuzu görmek, büyük mutluluk oldu. Yine il başkanlığımda partimi genel iktidarda görmek başka türlü keyif olacaktır. Ama ben adayım demekle olmuyor. Örgüt görev verirse olur. Şu anda aday değilim.” dedi. Av. Ayla Kara bu konuları konuşmak için erken olduğunu söyledi. Galiba Erol Kutlay, alternatifsiz il başkanlığına yürüyor…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.