İl Başkanlığı mı, millet vekilliği mi?!! « Hamle Gazetesi

İl Başkanlığı mı, millet vekilliği mi?!!

Bu haber 01 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.062 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Siyasi kulislerde erken genel seçim olacağı konuşuluyor.
2010’da.
Olmazsa, 2 yıl sonra gününde seçim yapılacak.
Öyle ya da böyle partiler kendilerini o genel seçime götürecek yönetimleri belirlemeye başladı.
AKP, en azından iki liste ile kongre yapıp, demokrasiyi işletmek yerine “kavga istemiyorum” anlayışı içinde Av. Gültekin Akça’nın il başkanlığında “yola devam” dedi.
MHP’de İl Başkanı Ferhat Kırtaş, “Yorgunum” dedi, il başkanlığı bayrağını Mehmet Korkmaz teslim aldı.
DP’de halihazır da İl Başkanı Erol Kapiz seçeneksiz görünüyor.
Parti içi demokrasiyi hiç değilse, il kongrelerinde işletebilen CHP ise şu günlerde partiyi genel seçimlere taşıyacak il başkanını bulabilmenin hazırlık ve arayışı içinde.
 
xx           xx           xx
Son yıllarda partilerin il kongreleri bir anlamda “Milletvekili kim olacak?” sorusuna endeksli yapılır oldu. Gerçi yine son yıllarda milletvekilleri genel başkanlar tarafından belirlenir oldu, ama bu böyle…
“Milletvekili kim olacak?” veya “İl başkanının milletvekilliğine niyeti var mı?” sorusunun yanıtının en çok arandığı parti ise CHP…
Aslına bakarsanız, CHP’lilerin, CHP tabanı ve seçmeninin bu sorularla pek alakası yok. İl başkanı seçimi başka, milletvekili seçimi başka…
Nitekim AKP’de, Dr. Mehmet Nil Hıdır gibi, hele yeni bir partide yetişmesi zor bir başarılı il başkanı milletvekili oldu da ne oldu?
AKP Muğla’da il yönetimi zaafı doğdu.
 
xx           xx           xx
Bir partide il başkanı milletvekili olmamalı gibi bir görüş demokrasiye hiçbir şekilde uygun düşmez.
Ancak bir il başkanı milletvekili; aynı şekilde bir belediye başkanı da milletvekili olmaya kalkışmamalı. Kalkışılınca da sorulmalı;
Madem sen milletvekili olacaktın, neden il başkanı veya belediye başkanı oldun?
Daha önce il başkanlığı, belediye başkanlığı yapmış biri elbette milletvekili de olur, ama il başkanlığını veya belediye başkanlığını bırakıp milletvekili veya adayı olmak “mevzi boşaltmak”, zaafa yol açmaktan başka bir şey olmuyor.
 
xx           xx           xx
CHP’de il başkanlığı seçimleri için geri sayım başladı gibi bir şey.
Mevcut İl Başkanı Süleyman Uslu, henüz aday olup olmadığını resmen açıklamadı.
Aday olduğunu resmen açıklamış başka biri de yok.
Ama, kulislerde aday isimleri dolaşıyor;
İl Başkanı Süleyman Uslu, İl Genel Meclisi Üyesi Erol Kutlay, Muğla eski belediye başkanı Orhan Çakır, Muğla eski il başkanlarından ve belediye başkanlarından Mehmet Kocagöz, Muğla Barosu eski Başkanı Av. Ayla Kara…
Önümüzdeki günlerde başka isimlerde çıkabilir, ama ‘esas isimler’ bunlar.
 
xx           xx           xx
Bu ‘esas’ isimlerden Mehmet Kocagöz, hakkında yapılan pek çok spekülasyona rağmen
geçenlerde beni telefonla arayarak kesinlikle il başkanı adayı olmadığını açıkladı. Bunu ben dedikodu köşemde yazdım. Sanırım, bu açıklama ile CHP’de dengeler alt üst oldu!
Geçmişte Yatağan-Yeşilbağcılar Belediye Başkanlığı yapan; bunun yanında başarılı bir il başkanlığı süreci yaşayan, son genel seçimde kontenjan milletvekili aday adayı olan ve “Baykalcılığı” tescillenmiş Kocagöz şöyle dedi:
“İl Başkanlığına yakıştıranlara teşekkür ediyorum. Kesinlikle il başkanı adayı değilim, ama kesinlikle milletvekili adayıyım. Partime en çok hizmet etmiş kişilerden biri olarak bu hakkımı kullanacağım. Belki seçilemem, ama hak etmeyen birilerinin seçilmesine de engel olurum.”
Kocagöz bu sözleri söylerken oldukça kararlıydı!..
 
xx           xx           xx
CHP’de milletvekillerine ve milletvekili olma hevesi içinde olanlara baktığınızda, Kocagöz için “E hak ediyor” veya “Onlardan neyi eksik” demekten kendinizi alamıyorsunuz!
Peki CHP’de il başkanlığını kim hak ediyor?
Bu sorunun yanıtını vermek bize düşmez. CHP örgütü bilir… Tabi ‘kurmaylar’ rahat bırakırsa!..
“Baykalcılık” iktidara geldiğinden buyana CHP’de hizipler, kanatlar kavgası yok, ama ekipler var…
Erol Kutlay’ın bu ekiplerden biri tarafından il başkanı yapılmak istendiği söyleniyor. “Ekip” güçlü… İçinde Muğla eski milletvekillerinden Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Tufan Doğu ile Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ve Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay’ın bulunduğu öne sürülüyor. Bu ekibe göre, milletvekilliği seçiminde ilk üçün Gürol Ergin, Osman Gürün, Emrah Doğu terkibinde kapalı olduğu ve ‘milletvekili adayı olmadığı için’ Erol Kutlay’ı il başkanı yapacakları konuşuluyor.
Bu söylentileri reddetmeyen Kutlay ise gülümsemekle yetiniyor.
 
xx           xx           xx
Hal böyle olunca, kulislerde “Milletvekili Fevzi Topuz, Milletvekili Dr. Ali Arslan ne olacak?”; “Bu milletvekilleri ve öteki ilçeler kongrelere katılmayacak mı?” soruları sorulurken, Bodrum seçmeninin Muğla seçmenini geçtiğine dikkat çekiliyor. Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın Milletvekili Fevzi Topuz ile hareket edeceği söyleniyor. Orhan Çakır, milletvekili adayı olduğu için il başkanlığı için kendisine vize verilmeyeceğinin farkında… Ayla Kara’nın ise olup bitenleri gözlediği gözleniyor. İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü ve Milletvekili Fevzi Topuz ile hareket edebileceği söylenen İl Başkanı Süleyman Uslu’nun aday olup olmayacağı da henüz netlik kazanmış değil…
 
xx           xx           xx
CHP kongresi görünen o ki, aday olmaları halinde, Süleyman Uslu, Ayla Kara ve Erol Kutlay adaylıklarında üç liste ile yapılacaktır.
Üç liste ile kongreye gidilmesi halinde ise Erol Kutlay’ın ve dolayısıyla arkasındaki ekibin seçimi alabileceği yorumları yapılırken, işte o gün Mehmet Kocagöz ile Dr. Ali Arslan’ın izleyecekleri tavır, Milletvekili Topuz’un tavrı ile örtüşürse belirleyici olacaktır.
Tabi keşke bu işler parti tabanına, hatta anketlerle ve benzeri yöntemlerle Muğlalılara bırakılsa…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.