İl Başkanı Öztürk’ün Açıklaması!

Bu haber 07 Ocak 2015 - 0:00 'de eklendi ve 2.077 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu köşede önceki gün yayınlanan “Öztürkler Geride Yangın Bıraktı” başlıklı yazıma yanıt gelmedi, ama bir bilgi notu geldi. Hayır… CHP eski İl Başkanı Mustafa Öztürk’ten değil. Zaten O ‘askeri’ veya ‘sivil darbe’ çağrışımı yapan ve ‘siyasi darbe’ denilebilecek biçimde parti tüzüğü bir kenara bırakılarak istifasından sonra yerine partisinin Genel Merkezi tarafından yapılan il başkanı atamasını nasıl açıklayabilir ki?!!

Bilgi notu AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk’ten geldi.

xx        xx        xx

Söz konusu yazımda, Sağlık Sen Marmaris Temsilcisi ve Marmaris Devlet Hastanesi Mali ve İdari İşler Müdürü Mahmut Erdoğan’ın iddialarının AK Parti İl Başkanı Öztürk’ün milletvekili adaylığını sıkıntıya sokabileceğine dikkat çekmiştim.

Ancak iddialara adı üzerinde “iddia” olduğu için köşemde yer vermemiştim.

Seçilebilir yerde” aday gösterilmek AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk için biraz zorlaştı galiba!” diyerek özetle şöyle devam etmiştim:

… Mahmut Erdoğan, bir basın toplantısı düzenleyerek Muğla‘da kamu hastanelerinde yapılan yolsuzluklar ve yeni atamalardaki şaibelerle ilgili bir bildiri yayınladı. AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk’ü hedef alan iddialar yenilir yutulur gibi değil… İktidar partisinin İl Başkanı’nın suskun kalacağını sanmıyorum. Yoksa “sükut ikrardan gelir” derler… Ben AK Parti İl Başkanı Öztürk’ün Sağlık Sen Temsilcisinin iddialarına yanıt ve hatta Mahmut Erdoğan’ı mahkemeye vermesini bekliyorum… Ancak şu kadarını söyleyebiliriz; bu gelişme Ankara’da duyulmuş ve bir soru işaretine neden olmuştur. Ama ben Nihat başkanın kendisini aklayabileceğine inanıyorum…

xx        xx        xx

Dediğim gibi suskun kalmadı… AK Parti İl Başkanı Öztürk, Sağlık Sen Marmaris İlçe Temsilcisi Erdoğan’ın iddialarından “Kendi şirketlerine bu kurumlardan, önceden Marmaris Devlet Hastanesi örneğinde olduğu gibi kazanç sağlamaktır.” iddiası ile ilgili T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Muğla İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne başvurmuş. İl Başkanlığı yaptığı sürede Muğla’daki sağlık kuruluşlarının herhangi birinin ihalesine katılıp katılmadığını sormuş.

Muğla İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu yazılı olarak şu yanıtı vermiş:

İlgi sayılı dilekçenize istinaden; 30661635358 T.C numaralı Nihat Öztürk, 7820071839 vergi numaralı Sun Bilgisayar Ltd. Şti. ve 6120589791 vergi numaralı Marmaris Teknoloji Noktası Bilg. Hizm. San. Tic. Ltd. Şti. firmalarından 2009-2014 yılları arasında doğrudan temin veya satın alma yoluyla yapılan işlemin olup olmadığı Genel Sekreterliğime bağlı sağlık tesislerinden tetkik edilmiştir. Tetkik sonucunda sadece Marmaris Devlet Hastanesi tarafından Sun Bilgisayar Ltd. Şti. firmasından doğrudan temin (22/d) yoluyla alım yapıldığı, diğer belirtilen firma ve şahıstan sağlık tesislerimizden herhangi bir ihale ya da doğrudan temin yoluyla alımın olmadığı tespit edilmiştir. Marmaris Devlet Hastanesi tarafından alım bilgileri ekte gönderilmiştir.

Bilgilerinize rica ederim.

xx        xx        xx

Ben önceki günkü yazımda da vurguladığım gibi AK Parti İl Başkanı Öztürk’ün iddialar karşısında sessiz kalmayacağını biliyordum. Önümüzdeki günlerde muhtemelen başka girişimleri de olacaktır.

İl Başkanı Öztürk Marmaris dışında bir sağlık kuruluşunun ihalesine katılmamış. Sadece Marmaris’te doğrudan temin (22/d) yoluyla satış yapmış. Öteki ilçelerde bu şekilde bir satışı da yok. İl Başkanı Öztürk’e bunun nedenini sordum. “Ben sadece sağlık kuruluşlarının değil, tüm resmi kurumların ihalelerine katılmadım. Şaibe olur.” diye karşılık verdi.

Bunu anlamakta zorlanıyorum…

CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün milletvekili adayı olması nedeniyle görevinden istifa etmesi üzerine, bu göreve CHP Genel Merkezi tarafından geçmişte Osman Gürün’ün Belediye Başkanlığı’nda Muğla Belediyesi’nin (Menteşe) bazı inşaatlarını üstlenen müteahhit olarak tanınan Mürsel Alban atandı.

Şimdi Alban Başkan Gürün’ün yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ve CHP’li ilçe belediyelerinin müteahhitlik işlerini üstlenemeyecek mi?

Aç mı kalacak bu il başkanları? Anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum…

xx        xx        xx

Benim anlayamadığım diğer bir nokta da Muğla İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, AK Parti İl Başkanı Öztürk’ün başvurusu üzerine yazılı yanıt veriyor da, Sağlık Sen Marmaris İlçe Temsilcisi Mahmut Erdoğan’ın iddiaları ile ilgili basını ve dolayısıyla kamuoyunu aydınlatmıyor?

Malum AK Parti İl Başkanı Öztürk önümüzdeki genel seçimde partisinin Muğla Milletvekili Adayı olmaya hazırlanıyor. Tam da bu noktada Sayın Erdoğan’ın İl Başkanı Öztürk ile ilgili iddialar ortaya atması kasıtlı olamaz mı?

Olabilir….

xx        xx        xx

Sağlık Sen Marmaris İlçe Temsilcisi Erdoğan, AK Parti İl Başkanı Öztürk ile ilgili iddialarda bulunurken, Muğla İli Kamu Hastaneleri Birliği’nin kuruluşu ile birlikte elde edilen kazanımlarla ilgili bilgide vermekte. Bazıları şöyle:

2012 yılında İl genelinde taşeron firmalar tarafından sağlanan MR hizmeti birim fiyatı 40 tl ve üzeri iken 2013 yılında bu fiyatlar 20 tl’ye alınmış ve yarı yarıya kar edilmiştir.

Sağlık Müdürlüğünün yapmış olduğu laboratuar ihalesi iptal edilmiş, yaklaşık %30 düşük fiyata ihalesi yenilenmiştir.

İl geneli hastanelerde bulunan kantinlerin ihaleleri yapılmış eskiden 30.000 Tl’ye ihale edilen kantin için 300.000 Tl’ye sözleşme imzalanmış ve ciddi oranda kar sağlanmıştır.

Hastane bahçelerinde bulunan Banka ATM’leri eskiye oranla 2-3 kat fiyatla ihale edilmiş ve bu anlamda da %100’ün üzerinde kazanç elde edilmesi sağlanmıştır.

2012 öncesi dönemde Hastanelerimizin 51.000.000 TL  geçmiş dönemden devreden zararı bulunmakta iken; 2012 yıl sonu itibariyle tüm sağlık tesislerinin borcu 30.000.000 TL , 2013 yılı kasım ayı itibariyle bu borç 11.873.000 TL’ye düşürülmüştür. 18.127.000 TL borç silinmiştir.

Görülüyor ki Muğla sağlık kuruluşlarında Devlet zarara uğratılmış. O zararların sorumlusu Başhekim veya Sağlık Müdürü olmadığı halde Nihat Öztürk mü? Merak ediyorum, bu konularda geçmişe dönük soruşturma yapıldı mı?

Muğla İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu’nun bu konularda açıklama yapması 657 engeline takılıyorsa, Muğla Valisi Amir Çiçek açıklamada bulunur…

Bulunamaz mı?

xx        xx        xx

Sağlık Sen Marmaris İlçe Temsilcisi Mahmut Erdoğan’ın iddialarını gerekmedikçe bu köşeye malzeme yapmak istemiyorum. Ancak iddialarına yer verdiği basın açıklamasının sonunda yer alan şu satırı paylaşmak isterim:

Yukarıda verilen bilgiler ışığında suç unsuru teşkil edebilecek konularla ilgili Devletin Adli ve İdari Mercilerini gereğini yapmak üzere göreve davet ediyorum.

Valla ben de davet ediyorum…  AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk’ü töhmet altında bırakmanın alemi yok!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 07 Ocak 2015 / 12:09

Gocaman; yazılarınızı sürekli okuyorum. okumaya da devam edeceğim. Bazılarına da yorum yazmıyorum. Gına geldi dedirtmemek için.Nihat ÖZTÜRK’ü iyi tanırım.Akçeli işler dediğimiz işlere girmez girmedi.İşletmesi var ve çalışıyor. Tiicaret yapması da doğaldır.Meyveli ağaça taş atarlar. At Çamuru yapıuşmasa da izi kalır.sevgi ve saygı

günaydın 07 Ocak 2015 / 12:31

valla ne güzel özrü kabahatinden büyük ihaleye girmemişte doğrudan temin yoluyla mal vermiş yani kimseye haber vermeden hep o firmalardan almışlar doğrudan temin:
d) Doğrudan teminde, ilan yapılmaksızın, teminat alınmaksızın, ihale komisyonu kurma ve 10 uncu maddede sayılan yeterlik kurallarını arama zorunluluğu bulunmaksızın, ihale yetkilisince görevlendirilecek kişi veya kişiler tarafından piyasada fiyat araştırması yapılarak ihtiyaçların temin edilebilmesi öngörülmüşse de, idarenin işin niteliğine göre söz konusu işlemleri yapmasında da hukuki bir engel bulunmamaktadır. Örneğin, idare işin niteliğine göre gerekli görüyorsa teminat alabilir, belirlediği yeterlik kriterlerini uygulayabilir.

Turgay Ozturk 07 Ocak 2015 / 18:24

il başkanının Marmaris devlet hastanesi ile olan alışverişleri il başkanı olmadan öncesinde de vardır.sanırım doğru okumuyorsunuz

Hamle Gazetesi 07 Ocak 2015 / 19:53

Küfretmeden de yorum yapılabilir