İl Başkanı Alban’a Gelen Öneriler

Bu haber 27 Şubat 2018 - 0:15 'de eklendi ve 2.291 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Cumhuriyet Halk Partisi, 9-10 Mart tarihlerinde yapılacak olan Tüzük Kurultayı’na kilitlenmiş durumda. Tüzük Kurultayı ile umutlananlar var. Onlara göre 2019’un adayları yeni tüzükle parti tabanından gelen güç ve kararla belirlenebilir. Ancak bu umutlananların sayısı pekte çok görünmüyor.

Ben de umutsuz olanlardanım.

Umutsuzlar daha çok görünüyor. Onlardan biri şöyle espri yaptı:

Hamam aynı hamam, tas aynı tas… Hamamcı da değişmedi. Şampuan değişikliğine mi kanacağız?

Aslına bakarsanız, umutluda olsalar umutsuzda olsalar CHP Üyeleri’nin tek bir beklentileri var:

Nasıl şimdi kendilerine “Nasıl bir tüzük?” diye soruluyorsa, aynı şekilde “Nasıl bir aday?” diye sorulması…

 

xx           xx           xx

Bugün 27 Şubat. Yarın 289 Mart Cuma’ya 10 gün var.

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban’ın partisinin üyelerine mesaj atıp, tüzük değişikliği ile ilgili beklentilerini, önerilerini sorduğunu arkadaşımız Nejat Altınsoy’un geçen Perşembe günü yayınladığı yazıdan öğrendik.

Nejat Altınsoy o yazısında parti üyesi “muhalif yazarlar” olmamız nedeniyle Hüseyin Anıl ve benim yeni tüzükten beklediklerimizi mutlak dile getirmemiz ve kamuoyu ile paylaşmamız gerektiğini vurgulamıştı.

Arkadaşımız yazısında ayrıca İl Başkanı Alban’ın “9-10 Mart tarihlerinde yapılacak olan 19. Olağanüstü Kurultay öncesi tüzükte yer almasını istediğiniz düzenleme ve önerilerin 26 Şubat 2018 (Pazartesi) tarihine kadar il başkanlığımıza ait mail adresine ya da kayıtlı olduğunuz ilçe başkanlığına ait iletişim bilgilerine yazılı olarak göndermenizi rica ederim” şeklindeki mesajını paylaştı.

 

xx           xx           xx

İl Başkanı Alban’ın mesajını 24 Şubat Cumartesi günü bu köşede yer alan “CHP İl Başkanı Öneri Topluyormuş” başlıklı yazımda paylaştım.

Muş” dedim, çünkü söz konusu telefon mesajı bana gelmedi. Mesaj toplandığı bilgisi de verilmedi. Belki İl Başkanı Alban görüş ve öneri toplanmasını ilçe başkanlarından istemiştir diyeceğim, ama Menteşe İlçe Başkanlığından da böyle bir mesaj almış değiliz.

Demek ki İl Başkanı Alban, Nejat Altınsoy gibi Anıl ve benim yeni tüzükten beklediklerimizi mutlak dile getirmemiz ve kamuoyu ile paylaşmamız gerektiğini düşünmemiş.

Düşünmek zorunda da değil… Üstelik ben yeri geldikçe yazdım, yazıyorum…

Ben daha çok üyelerin beklenti ve önerilerini; en önemlisi katılımlarını merak ediyorum.

CHP Üyelerinin İl Başkanı Alban’ın çağrısına katılımlarının oranı kendisine ve bizlere; okumasını bilenlere çok şey anlatabilir…

 

xx           xx           xx

10 gün sonra yapılacak olan kurultayda Parti Tüzüğü yeniden yazılacak.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk CHP’yi bir yıla yakın bir sürede, halkla, aydınlarla görüşerek yenilikçi, değişimci ve dönüşümcü bir anlayışla kurdu. (9 Eylül 1923)

Atatürk yönetiminde CHP’nin yenilikçi, değişimci ve dönüşümcü kuruluş ilkeleri doğrultusunda:

  1. Yüzyılın en büyük yenilik, değişim ve dönüşüm projesi olan Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Devrimler yapıldı. Devrimlerle öngörülen toplumsal, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel yenilik, değişim ve dönüşümler yaşama geçirildi.

Atatürk’ün ölümünden 45 gün sonra da Parti Tüzüğünde yapılan değişikliklerle CHP’nin yenilikçi, değişimci ve dönüşümcü kuruluş ilkeleri terk edildi. (26 Aralık 1938)

10 gün sonra yapılacak olan kurultaya katılacak olanlar bunları biliyor olmalılar…

 

xx           xx           xx

CHP öteki partilerle birlikte 12 Eylül 1980 darbesiyle kapatılıp, 11 yıl kapalı kaldıktan sonra yeniden açılırken tüzük yeniden yazıldı. Atatürk’ün CHP’yi kurarken parti tüzüğüne koyduğu ve ölümünden sonra çıkarılan ilke yeniden yazılan tüzükte şöyle yer aldı:

Çoğulcu ve katılımcı demokrasi değerlerine ve insan haklarına dayanan, gücünü halktan alan, çağdaş demokratik sol bir siyasal kuruluştur

11 yıl kapalı kalan CHP, yeniden açılıp, çağdaş demokratik sol düşünceyi benimsendikten sonrada; yenilik, değişim ve dönüşüme kapalı olan değişmezlik üzerine işleyen üye ve örgüt yapısı ve yönetim anlayışıyla yönetilmeye ve siyaset yapmaya devam etti.

Ancak bu sürdürülemedi…

Sürdürülebilseydi CHP bugün iktidarda olurdu ve tüzüğü yeniden yazmakla karşı karşıya kalmış olmazdı… Bakalım şimdi yukarıdaki temel ilke yeni tüzükte yer alacak mı?

10 gün sonra yapılacak olan kurultaya katılacak olanlar bunun farkında olmalılar…

 

xx           xx           xx

Benim “CHP İl Başkanı Öneri Topluyormuş” başlıklı yazımın altında kıyametler kopmadı.

Sanki Tüzük Kurultayı’na pek ilgi yok…

Ancak hangi CHP’li ve CHP’ye oy verenle görüşsek “delege karşıtlığı” ile karşılaştık. CHP örgütlerinde “delegelerin belediye başkanlarının askeri” olduğu görüşü hakim.

Altını çizerek söyleyebilirim ki CHP’liler ağırlıklı olarak delege sisteminin ve kontenjanın kaldırılmasını istiyorlar…

Yazımın altında kıyametler kopmadı, ama ilginç öneriler geldi.

O önerilerden biri Hakan Özaydınlık’a aitti. Şöyle:

Bir öneride de ben bulunmak isterim… Bildiğiniz gibi belediyeler halka açık herhangi bir basit yarışma düzenleseler (Fotoğraf, en güzel bahçe vs.) bu yarışmanın şartnamesine ‘Belediye çalışanları katılamaz’ ibaresini not düşerler. O halde işte ben de hakkaniyet adına öneriyorum: CHP’nin belediye olduğu il ve ilçelerde belediye çalışanı üyeler il-ilçe kongrelerinde oy kullanamaz, delege seçilemez maddesi tüzükte yer alsın. Zaten bu madde delege ağalığı sorununu büyük ölçüde çözecektir.

Bence de çözecektir…

 

xx           xx           xx

“CHP İl Başkanı Öneri Topluyormuş” başlıklı yazıma usta sinemacı Yusuf Niş de “Siz ciddi bir platform toparlayamayacak kadar aciz ya da yetersizsiniz ki ergen çocuklar gibi ‘mailleşelim’ diyorsunuz. Gençlik Kollarını, Kadınlar Kollarını örgütleyemeyip faal kılamadığınız gibi, koltuklarınıza gömülmüş olarak ‘mailleşelim’ diye bir vazife savarlık içindesiniz. Belediye Başkanlarının etkisindeki delegeler tabanın iradesini filtre edip, saptırdıkça bu parti eyyamcılığa devam eder ve devrimci olamaz” diye yorumda bulunmuş.

Hüseyin Anıl’da Nejat Altınsoy’un yazısının altında “Nejat, duyarlılığına ve takibine teşekkür ederim. Bu konuda gereğini yapıyorum da, CHP bu tip bir yöntemle mi tüzük yapmalıydı?” sorusunu sormuştu.

İşte bu veresiye çalışma, yöntem insanı umutsuzluğa sevk ediyor. O yüzden Serdar Şatırlar benim cumartesi günkü yazımın altına “Daha önceki tüzük kurultaylarında da bu ve buna benzer öneriler istenmiştir. Bu doğru bir sonuca götürmez. Sivil toplum örgütlerinin ve Baroların katılacağı geniş çaplı bir platform oluşturup dersin ki ‘Dünyanın en demokratik tüzüğünü’ iddia ediyoruz ki biz yapacağız. Böyle bir talep ve istek var mı? Maalesef olmayacakta. Biz öneri istedik, kimse vermedi, aha elimizdeki de budur buyurun yerseniz, deyip geçecekler” diye yorumda bulunuyor.

Bilmem anlatabildim mi?

 

xx           xx           xx

Başta da dediğim gibi, bugün 27 Şubat Salı. Dün Pazartesi idi. Tüzük mesajlaşmasının sona erdiği gün.. Şimdi herkes CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın bir basın açıklamasıyla CHP Muğla örgütünün tüzük değişikliği ile ilgili beklenti ve önerilerinin; ayrıca kurultaya Muğla’dan hangi öneriyi götüreceklerinin açıklanmasını bekliyor…

———————————-                                ———————————–

Günün Sözü: Sözler hakikat değildir ağızdan çıkan seslerdir. Hakikati öğrenmek için söze değil yaşamaya ihtiyaç vardır.

ÇİVİ

-FETÖ Muğla Çatı Davası’nın aranan sanıklarından ‘Muğla İmamı’ İzmir’de Yakalanmış.

-Desene FETÖ’nün ‘Muğla Cemaati’ şimdi ortaya çıkacak!!!

ÇİVİCİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 27 Şubat 2018 / 08:43

Günaydın üstad,
bu sabah çok güzel bir bahar sabahı yaşamaktayız, bu konulara uzak olayım diye düşündüğümden midir nedir, bugünlük tabii,ama yine de öncelikle yazının başındaki espriye bir katkı vermek isterim; “Hamam aynı hamam, tas aynı tas… Hamamcı da değişmedi. Şampuan değişikliğine mi kanacağız?”
ŞAMPUANI TAMAMEN BIRAKACAĞIZ,İŞİN ASLINA DÖNECEĞİZ, ZEYTİNYAĞ SABUNUNA… YANİ HALKA…
Usta sinemacı Yusuf Niş beye de yorumundan dolayı teşekkür ve saygılarımı gönderiyorum, selamlar herkese, bu güzel bahar sabahının aydınlık güneşi,nemsiz berrak havası hepimizin yüreklerini de arındırsın inşaallah.

salihdemir 27 Şubat 2018 / 18:53

İl Başkanının ilk önce Cumhur Çoban’ın mağdur ettiği CHP’liler ile ilgili gereğini yapsın. Çok sayıda CHP’li Cumhur Çoban başkanlığında Büyükşehirde oluşturulan ekip tarafından mağdur edilmiş. Mağdur ettikleri kişileri Cumhur Çoban çok iyi biliyor. Sayın Cumhur Çoban CHP’li değilsin ama CHP’lilerin oyları ile bazı makamlara geldiğini unutma. Siyasette en iyisi arkanda hoş bir seda bırakmaktır.