İklim forumu yapıldı « Hamle Gazetesi

İklim forumu yapıldı

Bu haber 23 Kasım 2015 - 23:48 'de eklendi ve 583 kez görüntülendi.

İklim forumu yapıldı30 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında Paris’te toplanacak olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP21 Zirvesi) öncesinde İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’nde sivil toplum örgütleri tarafından bir İklim Forumu yapıldı.
Kadir Tamer
COP21 zirvesinde gezegenin geleceğini koruyacak ve iklim adaletini sağlayacak, bağlayıcı, etkili, sonuç alıcı kararların çıkabilmesi için sivil toplum örgütleri olarak şimdiye kadar nelerin yapıldığı ve bundan sonra nelerin yapılabileceği tartışıldı. Özellikle fosil yakıt kullanımının engellenmesi, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçilmesi için verilen mücadele deneyimleri paylaşıldı.
İklim Forumu’nda, ulusal ve uluslararası sivil toplum katılımcıları iki günde 59 oturumda bir araya geldi. Yeşil Düşünce Derneği’nin ‘Ortak Kömür Mücadelesi’ başlıklı forumuna Muğla’dan da bir konuşmacı katıldı. Akdeniz Yeşilleri Derneği üyesi Mustafa Tuncaelli, Muğla’daki Termik Santrallar ve Çevre Mücadelesi başlıklı konuşmasında Gökova Termik Santralına karşı 1984 yılında Türkevleri köylülerin verdiği mücadeleden günümüze kadar Muğla’daki termik santrallara karşı verilen çevre mücadelesini aktardı. 8 Mayıs 1993 Gökova Mitingi, Gökova Sürekli Eylem Kurulu, Okluk Koyu Çıkarması, Ankara Güvenpark eylemi, Gökova için açlık grevi ve verilen hukuk mücadelelerinin aktarıldığı konuşmasında haklarında kapatma kararları bulunan termik santralların hala çalıştığını vurgulandı. Mustafa Tuncaelli hukuk mücadelesini aktarırken zarar gören köylülerin termik santral hakkında açtığı davalar, Orman İşletmesinin zarar gören ormanlarından ötürü TEK’e açtığı dava, İzmir Barosu Çevre Grubu Avukatlarını açtığı davalar, Muğla Barosu’nun açtığı dava, özellikle çoğunluğu Marmaris’te oturan 160 kişinin kömür ocaklarının kapatılması için açtığı davaları ve alınan sonuçları aktardı. Tuncaelli ayrıca Termik Santrallar hakkında açılan davaların kapatmayla sonuçlandığını ama hükümet tarafından yargı kararları tanınmayarak çalıştırılmaya devam edildiği söyledi. Tuncaelli Yatağan Termik Santralı’nda yakılan kömürlerdeki radyasyondan dolayı radyasyon erken uyarı cihazının alarm verdiğini ve o zamanın Atom Enerjisi Kurumu Başkanı olan Ahmet Yüksel Özemre’nin yazdığı kitapta bu radyasyonun normalin 200 kat fazlası olduğunu yazdığını aktardı. Mevcut santralların verdiği zararlar yetmezmiş gibi Yatağan-Turgut-Kırıkköy Mevki’ne ve Milas- Karacahisar’a yeni termik santral kurma girişimlerinin de olduğunu dile getirdi.
Ortak Kömür Mücadelesi forumunda Muğla’nın dışında Çanakkale, Adana, İskenderun, Gerze, Bursa ve Silopi’deki termik santrallara karşı verilen mücadeleler ilgili konuşmacılar tarafından aktarıldı. İki gün yoğun bir şekilde süren toplantılar cumartesi günü yapılan basın açıklaması ile son buldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.