İki Defa Siyasi Tecavüze Uğramak

Bu haber 18 Haziran 2014 - 0:00 'de eklendi ve 2.631 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bakmayın Emrah Doğu’nun CHP’de Fethiye ilçe başkanlığı yapmışlığına ve milletvekili adaylıklarında seçim bölgesinin Fethiyeli olmuşluğuna…

Ailesi Fethiyelidir, ama Emrah Muğla il merkezi doğumludur ve hatta “Akyollu” dur.

Mahallemin çocuğu. Neredeyse elimizde büyüdü.

İncitilmesine üzülürüm.

İki defa incitildi.

CHP’de iki defa siyasi tecavüze uğradı.

Üzüldük. Biz de incitildik…

xx        xx        xx

Emrah Doğu 2007’de ve 2011’de CHP’den Muğla Milletvekili adayı oldu.

2007’de seçilseydi belki de Muğla’nın gelmiş geçmiş en genç seçilmişi olacaktı. O dönem parlamentonun en genç seçilmişi de olabilirdi…

Emrah Doğu 2007’de ön seçim sonucu üçüncü sırada yer aldı. CHP Genel Merkezi Prof. Dr. Gürol Ergin’i kontenjandan üçüncü sıraya koydu ve Emrah 4’ncü sıraya kaydırıldı.

Emrah’ın uğradığı ilk siyasi tecavüzdü bu… İkincisini 2011 seçiminde yaşadı. Kader mi ne Emrah o seçimde de önseçim sonucu üçüncü sırada yer aldı. Bu defa Ömer Süha Aldan’ı alıp getirip üçe koydular, Emrah’ı yine 4’ncü sıraya kaydırdılar.

xx        xx        xx

İki kere aday olacaksanız… 6 milletvekili olan bir yerde partinizden ön seçime girip üçüncü sıradan aday olacaksınız. 6 milletvekilinin 3’ünü alan partinizin genel merkezi sizi parti tabanının oylarına rağmen 4’ncü sıraya kaydırıp, Muğla dışından birini getirip o sıradan parlamentoya taşıyacak.

Böyle bir şey kimin başına gelir de partisine isyan edip, küsüp gitmez?

Emrah küsmedi, gitmedi…

Çünkü O, “devşirme” CHP’li değil, kökten, beşikten CHP’li… Gençlik kollarından yetişme. Paraşütle inenlerden değil!

xx        xx        xx

Emrah Doğu ikinci hüsranın ardından Fethiye İlçe Başkanlığı’na döndü. CHP Genel Merkezi de geçtiğimiz günlerde Emrah’ı ilçe başkanlığından aldı. Yerine Av. Ali Özgür Kullukçu atandı.

Gerekçe? Yok…

Şimdi herkes şu soruyu soruyor:

Bu kaçıncı siyasi tecavüz?

xx        xx        xx

Belediye Başkanlığı’nı DP’den aday olan Behçet Saatçı kazandı, ama Emrah Doğu 30 Mart Yerel Seçimlerinden başarı ile çıktı.

İlk kez 2005’te Fethiye İlçe Başkanlığına seçildiğinde partisinin oyunu 15 bine çıkardı. 2007’de milletvekili adayı olduğunda Muğla’da CHP’nin dördüncü milletvekili olamadı, ama Fethiye’den 27 bin oy çıkardı. 2011’de aday oldu, yine dördüncü milletvekili olamadı, ama bu defa CHP’nin Fethiye’deki oylarını 42 bine çıkardı.

Denilebilir tabi:

Madem o kadar başarılı, Keramettin Yılmaz belediye başkanlığını neden kazanamadı?

Sorunun yanıtını Fethiye Belediye Meclisi’nde aramak lazım…

Demokrat Parti’den aday olan Behçet Saatçı’nın belediye başkanı olduğu Fethiye’de CHP Belediye Meclisi’nin iktidarı… CHP Fethiye Meclisi’nde 27 bin oyla birinci parti. Keramettin Yılmaz’ın seçilememesinin nedenini CHP Genel Merkezi’ne sormalı…

Emrah Doğu ve arkadaşları belediye meclis üyesi adaylarının yüzde 90’ını kendileri belirlerken, belediye başkanı adayını CHP Genel Merkezi belirledi…

Bilindiği gibi bu seçimde Fethiye’nin içinden Seydikemer ilçesi çıktı. Fethiye ile Seydikemer oylarının toplamı ise 56 bin.

Ama Emrah Doğu’ya milletvekilliğinden sonra ilçe başkanlığı da çok görüldü!

xx        xx        xx

Neden? İster istemez herkes bu sorunun yanıtını arıyor.

Muhtelif rivayetler var…

Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığı’nda Emrah Doğu iki kere Baykal’ın elinden “Türkiye’nin en başarılı ilçe başkanı” ödülü almıştı. Üstüne üstlük 30 Mart yerel seçimlerinden önce Muğla’dan geçen Baykal’ı ilçe başkanı olarak bir gün Fethiye’de ağırlamıştı.

Bu yüzden mi?

Yine 30 Mart yerel seçiminden önce “önseçim yapılacak” umutlarının zirve yaptığı günlerde Emrah Doğu Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarından Musa Gökbel’i açık açık desteklemişti.

Bu yüzden mi?

Hakkı olan 3’ncü sıranın gasp edilerek verildiği Ömer Süha Aldan’a “biat” etmediği için mi?

xx        xx        xx

CHP Genel Merkezi sadece Emrah Doğu’yu görevden almadı.

Emrah Doğu ile birlikte Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşları Güniz Aksu, Şayan Aybek, Pınar Döğerli Başerkafaoğlu, Cemil Daydır, Hüseyin Dede, Mehmet Demir, Mert Demir, Ali Karaisaoğlu, Nalan Nurhat, Hüseyin Öğütçü, Cihangir Özdemir, Niyazi Sungur, Hasan Şahin, Işık Taban, Aydın Tilkici ve Rabia Uçar’da görevlerinden alındılar.

Neden?

Emrah Doğu Fethiye CHP örgütünün dersek haksızlık olur… Muğla örgütünün Tufan Doğu, Erman Şahin, Musa Gökbel, Tuncer Besi, Mehmet Kocagöz, rahmetli Alirıza Koca, Fevzi Topuz ve Dr. Ali Arslan ile rahmetli Ali Ferudun Ceylan ve Erol Soğancı’dan sonra gelmiş geçmiş en çalışkan partililerinden birisidir. Seveni de vardır sevmeyeni de… Tarzını doğru bulanda vardır, bulmayanda.

Lakin çalışkanlığını, CHP ve örgüte bağlılığına hiç kimsenin laf söylemeye hakkı yoktur.

Söylendi:

Görevden alındınız…

xx        xx        xx

Öğrendiğimize göre bir ay içinde Fethiye’de kongre var. Emrah Doğu ile görüştüm. “Yeniden aday mısın?” diye sordum. “Evet, 2015’te milletvekili adayıyım.” diye karşılık verdi. Sevimli gülüşü ile devam etti:
Ben partiliyim. Parti büyüklerimin kararını tartışmam. Vardır bir bildikleri. Ben de zaten milletvekili adayı olacağımdan istifa edecektim. Yeni seçilecek arkadaşlarımın emrinde olurum.”

Teşkilatçı, teşkilat adamı” olmak kolay değil. Kolay da yetişmiyorlar. “Teşkilatçı nedir?” diye soran varsa, işte yanıtı Emrah Doğu

Emrah’ın görevden alınışı ile ilgili bir rivayette şu; 2015’te milletvekili adaylığını engelliyorlar…

Eğer buysa, bu “siyasi tecavüz” artık Emrah Doğu’ya değil, Fethiye’ye, Muğla’ya yapılmış olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 18 Haziran 2014 / 09:06

Buna TECAVÜZE UĞRAMAK değil,SİYASİ DOLANDIRICILIĞA MARUZ KALMAK DEMEK DAHA DOĞRU OLACAKTIR.

Emrah’taki asil ve güçlü yürek,asla bir tecavüze imkan vermez,buna kimsenin gücü de yetmez,

Ancak,HALKÇILIğın EN ÖNEMLİ ilke OLDUĞUNA İNANILAN BİR PARTİDE,DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZ OLMASIGEREN BİR PARTİDE,
YERLEŞİK BİR TAKIM FEODAL YAPILAR,KAPALI KAPILAR ARDINDA,BEBEK KATLEDEN CANİLER GİBİ SİYASİ KATLİAM YAPIYORLARSA BU ZATEN EMRAH’ın DEĞİL PARTİNİN AÇMAZ,AĞIR BİR PROBLEMİDİR,

BUNDAN ÖNCEKİ DÖNEMLER DEĞİLSE DE BU DÖNEM EN AZINDAN BU PARTİYE YAKIŞMAYAN,ÇAKMA AKİL GÖRÜNTÜLÜ KONU MANKENİ BOŞ,YETERSİZ,HALKA TEPEDEN BAKAN ARTİSLEMELER ÇABUK DIŞLANDILAR ve önümüzdeki dönemlerin eskisi gibi olmayacağını maalesef çok uzun siyasi acılardan sonra AKLIN ve MANTIĞIN YOLUNA GİRMEYE BAŞLADIĞINI GÖRÜYORUZ.

ÖZCAN BE,BU YAZINIZA İLİŞKİN ÇOK DOĞRU TESPİTLERİNİZ YANINDA BİR DE ÇOK AĞIR ELEŞTİRİM;”GELMİŞ GEÇMİ EN ÇALIŞKAN ABİLERDEN BAHSEDERKEN SAYDIĞINIZ İSİMLERİN İÇİNDE;

sadece doktor olduğu için çeşitli siyasi kesimlerden OY isteyen ve bizim toplumumuzda “doktor”a duyulan saygıyı sömürmekten öte bir marifeti,bilgisi,projesi olmayan,
“biz Atatürk’ün partisiyiz,Cumhuriyeti kuran partiyiz,bu dönem çok farklı,bu dönemde kimse DEMOKRASİ MEMOKRASİ demesin,ben ben ben,benim takım,benim adamlarım,(kendisine siyasi payanda olacak bir kaç kişi…) demekten öte,MUĞLA’nın sorunlarını bilmeyen,araştırmayan,ÇÖZÜM Önerisi olmayan projesi olmayan”,siyasi asalakları da göstermişsiniz,bu anlamda EMRAH onlardan 50 gömlek ileridedir.

ANCAK BENİM EMRAH’a DA BİR ELEŞTİRİM VAR,

BEHÇET SAATÇİ’nin CHP’den SEÇİLMESİNE ENGEL OLDUĞU SÖYLENİYOR,
BU KONUDA EN UFAK BİR SORUMLULUĞU VAR İSE BU DA ÇOK AĞIR BİR VEBALDİR,

ANCAK MİLLETVEKİLİ OLMAYI HAK ETME ANLAMINDA,YUKARI DA ÇOK ÇALIŞKAN DEDİKLERİNİZİN YANINDA EN ÖN SIRAYI HAK EDEN KİŞİDİR.

İNŞAALLAH BUNDAN SONRA BU TİP SİYASİ DOLANDIRICILIKLARIN TEKRARI OLMAYACAKTIR,

BURAYI AŞTIĞIMIZDA,
ÖZÜMÜZ ve SÖZÜMÜZ BİR OLDUĞUNDA,
EYLEMİMİZ ve SÖYLEMİMİZ BİR OLDUĞUNDA,
HEM YERELDE HEM DE GENELDE GERİ DÖNÜLMEZ,SÜREKLİ İYİYE GİDEN,
AYDINLIĞA GİDEN,BARIŞA GİDEN,HUZURA GİDEN ÖRNEK BİR ÜLKE OLARAK BULUNDUĞUMUZ COĞRAFYA’YA DA ÇOK BÜYÜK FAYDALARIMIZ OLACAKTIR,

SELAM VE SAYGILARIMLA,
MKzK

Nabide Kılınç 18 Haziran 2014 / 16:27

Sevgili Özcan Özgür ne güzel yazmışsın kalemine, diline sağlık. Sevgili Emrah fırtına gibi genç, dinamik, etkili ve güçlü , teşkilatın içinden yetişmiş bir gerçek CHP lidir. Siyaset hele CHP ona çok yakışır. Ancak şu parti içindeki hareketlerin gerçekten önüne geçilmesi lazım. Teşkilattan parti disiplini ile yetişmiş partili kurmayları, partilileri dışarıya çıkarmak veya saf dışı bırakmak partiye zarar verecek, bitirecek hareketlerdir.

Oysa ki, CHP geleceğe güven veren, teşkilatı ile etkileyici, halkcı güçlü duruşu ve örgütlerinin öncelikle kendi içlerinde güçlü durması gerek ki, dışarıya aynı güç ve güvenle çıksın, iktidar yollarını açsın pekala CHP geleceğe kimlerle iktidar yollarını açacak güç olacak. Kimlerle kendi siyasal varlığını taşıyacaktır. Bu hatalar çok dikkat çekici ve kaygıldır ki, burada Genel Başkanım sayın Kılıçdaroğlu’nu uyarmak gerek.

Çünkü tavandan tabana her yönde bu hataları görüyor, gözlemliyorum. CHP gibi sisayal varlık için gelecek karartıcıdır iç açıcı değildir. O nedenle kendi teşkilatından gerçek yolcularını dışarıda bırakırsanız siyaseti güçlü iktidara kimlerle taşıyacaksınız. İşte bu noktada, CHP içinden yetişmiş yıllarını partiye toplum düzeyinde hizmetle adamış gerçek partili, siyasetçi CHP yi taşıyanları bu alanların dışında bırakmak son derece sakıncalıdır, gelecek vadetmemektedir.

CHP bir takım kişilerin alanı değil halkın siyasetçinin partisidir, sevenlerinin partisidir ve ülke için ne çok ihtiyaç vardır ancak çığır açmakta neden bu kadar zorlanır bunları giderilmesi yönünde hala etkin bir şeyin olmaması ne büyük esef ve kaygı vericidir.

Bu noktada sevgili Emrah’ın o fırtına gibi etkileyici, coşturucu siyasetini hep engellemek veya Emrah gibi nice arkadaşların engellenmesi ne kadar gerek ülkede, gerekse CHP ‘yi ülkeye açmakta kazanım olacaktır, merak ediyorum, esef duyuyorum.

Hatta bu satırlardan Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nu teşkilatlarına kadar bu yönde sağlıklı siyaset yapılması ile ilgili uyarıcı ve dikte edici maddelerle iş başına davet ediyorum. Kendisine hep şöyle demişimdir. Gerçek bir yürek ardından gitmekten korkmamak gerek. Bir takım kurmaylarda hala yanılsamalar var, ancak içinden doğruları çıkartıyor gördüğüm, izlediğim kadarıyla. Fakat bazen önemli yanlışlar yansımalar görülmekte.

Yani taban dahi size sesinizi kulaklarını tıkamış ise yani halka “ben halkım” bunlar bir sorundur diyorum, Genel Başkanımı bu konuda tedbirler almaya davet ediyorum. Sevgili Emrah Doğu gerçek bir partilidir herkesten, herşeyden önce ona gereksinim çok fazladır diyorum, kendisine sevgilerimi yolluyorum. Yazı için teşekkürler. Size sevgiyle Nabide .

Ahmet Paksoy 18 Haziran 2014 / 23:18

Sevgili emrah doguyu 15 yıldır tanırım ama iyi tanirim kimliği kişiliği ile siyasî duruşu ile parti bilincini ideolojisini sosyal demokrat ve kuvaimilli ruhunu tasiyayan ender siyasetçilerimizden birdir fakat gerçekten sayın doğuya 2007 seçimleri ve 2011 seçimlerinde yapilanlar büyük yanlistir haziran 2014 te yapılan cok daha büyük yanlistir işinden aşindan hata hata evinden dahi büyük fedakarlıkta yaparak fethiyede 8500 olan oyumuzu hersecimde artırarak bugün 40000 bin üzerine taşıyan bir kişidir örgüt ruhunu yonetim de bulunan arkadaşlarına ve partililere en iyi sekilde vurgulayan ve sonuca giden siyaset adamıdır ama ne yazikki genel merkezin bu ulusalcı Atatürkçü baykalci diye dislayip görevden almalar sayın doguyuda etkilemiştir fakat Emrah Doğu bu yolda hakettiği noktaya ulaşacağını güvenin miz tamdır saygı ve sevgilerimle

selim gölbaşı 19 Haziran 2014 / 12:24

SAYIN ÖZCAN ÖZGÜRE TARAFSIZ YAZILARINDAN DOLAYI TEŞEKÜR EDİYORUM DEVRİK CHP FETHİYE İLÇE BAŞKANI EMRAH DOGYA YAPILANLARI KINIYORUM BU BİR ANTİ DEMOKRATİK GİŞİMDİR . BİR İLÇE BAŞKANI İKİ DEFA TÜRKİYENİN BAŞARILI İLÇE BAŞKANI SECİLİYOR VE BAZI KESİMLERİN GENEL MERKEZE GİDİP KALLEŞCE YALANLAR LA DEVRİK İLÇE BAKNINI EMRAH DOGUYA GÖREVDEN ALDIRRIYORLAR MUGLAYA GEREKÇESİ ANLATILMALIDIR .FETHHİYEDE SEKİZBİN BEŞYÜZ OLAN CHP OYLARI BÜYÜK ŞEHİR SECİMLERİNDE 53 BİNE ÇIKIYOR FETHİYE BELEDİYE MECLİSİNİ EMRAH DOGU DOGRU TERCİLRİNLE KAZANILIYOR BU BAŞARILARDAN DOLAYI GÖREVDEN ALINIYOR.KİŞİSEL HESAPLARLA DEVRİK İLÇE BAŞKANIM HARÇANMIŞTIR BUNU YAPANLARI KINIYOR MUGLAYA MAL OLMUŞ EMRAH DOGYU KİMSE HARÇAYAMAZ BOGAZINDA KALIR

CAN 19 Haziran 2014 / 13:23

sormak geliyor aklımdan türkiyenin bir çok yerinde hiç oy alamdıgımız yada çok az oy aldıgımız teşkilatlar var iken neden başarılı bir ilçe başkanı emrah dogu görevden alındı mugla millet vekillerimiz bu olaya hiç tepki vermedi acaba bu durum işlerine mi geliyor diye sormak geliyor .muglada ön secim istendi demokrasi istendi bunun öncülügünü emrah dogu yapdı acaba ondan mı cezlandırıldı ? masa başı oyunlar gerceken mide bulandırıcı biz örgütlerimizdeki yetişmiş kişleri böylemi harçıyoruz artık chp li olmak suc dışardan gelenler el üstünde birde çat adayımız çıkdı bunlar uzdan mı geldi bilmem