İki ayda ürün aldı

Bu haber 02 Ocak 2014 - 7:24 'de eklendi ve 757 kez görüntülendi.

ikiaydaurunaldi6516Alternatif ürün kapsamında üretimi başlanan kayın mantarı yetiştiriciliği projesi her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Köyceğiz 100 m2’lik alanda Kasım Ayında başlanan üretimin ilk ürünleri Aralık Ayı sonunda toplanmaya başlandı.
Haber Merkezi
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından alternatif ürün kapsamında üretimi başlanan kayın mantarı üretimi üreticilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Kapalı mekânlarda üretimi yapılan, üretim için ilk materyallerin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından karşılanan Kayın Mantarı üreticisi her geçen yıl artarak devam ediyor.
Köyceğiz’de ilk defa kayın mantarı üreticisi olan Şaynaz Çelebi’ye Kasım 2013 tarihinde 100 m2’lik alanda misel ekimi yaptırıldı. Üretim materyali olarak, balya, saman ve kavak talaşı ile 2 ton kompost hazırlanarak üretime geçildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce temin edilen, kayın mantarı miseli ile üretimde kullanılan diğer malzemeler üreticiye ücretsiz olarak verildi.
Kasım ayı başında başlatılan çalışmalar neticesinde ilk kayın mantarı Aralık ayında hasat edilmeye başlanırken, kilogramı 10-15 TL arasında satışa sunuldu. Üretim esnasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri her hafta düzenli şekilde üretim yerini kontrol ederek, kayın mantarının yetiştiriciliği ve bakımı konularında üreticiyi sürekli bilgilendirildi. Çalışmalardan bir hayli memnun olan üretici Şaynaz Çelebi, ileriki dönemde işletmesini daha da büyüteceğini belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.