İHTİLAL ANAYASASI’NIN TÜMÜNÜ DEĞİŞTİRELİM

Bu haber 02 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 973 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Cumhuriyet Anayasasına 1938’de bugünkü laiklik eklendi. O tarihte Atatürk hasta yatağında idi. Ata’nın ölümü sonrası yasaklar dönemi, baskılar ve Ata’ya saygısızlık hat safhaya çıktı. İlk önce paralardan ve pullardan Ata’nın resmi silinerek, İsmet Paşa’nın resmi konuldu. Milliyetçilik ve dünya Türklerinin birleşmesini istemek suç oldu. Türk dili, Ata’nın vasiyetinin tam tersi olarak kuş diline çevrildi. Osmanlı düşmanlığı geliştirildi. Arap  ve İslam alemi ile her türlü ilişki kesildi. Dünyada, İslamiyet’in simgesi olarak kabul edilen Arap dili ve aynı zamanda orijinali olan ezan Türkçe okutulur oldu. Uzun yıllar dilimizden Arapça kelimeleri temizleme kampanyası yapılarak ortaya gülünç bir sözlük çıkarıldı. Zorlama ile okullarda yeni kelimelerin okutulması neticesinde, dede ile torun anlaşamaz hale geldi. Ata’nın cesedi mumyalanarak konulan müzede 14 sene adeta unutuldu. Ata’nın en yakın ve saygı duyduğu Mareşal Fevzi Çakmak’ın vefatı günü şefliğin radyoları matem tutmadı, aksine batı müziği ile adeta milletle alay edildi. 1950 seçimleri ile millet Atatürk Laikliğine tekrar kavuştu. Dünyadaki Türk ve Müslümanlar ile yeniden birlik olmaya ve sanayileşmeye başladı. Çok büyük atılım ve başarı içinde iken, 27 Mayıs 1960 ihtilalini yaptırdılar. TSK’nın üzerine el atan CHP, tam 20 sene askerleri politikanın ortasında tuttular. Milleti, bir yanda süngü, diğer bir yandan Laiklik kılıcı ile tehdit ettiler. Onların yaptığı binlerce kanunsuzluk hiç suç sayılmazdı. Aksine her zaman kendi yaptıklarını karşı tarafa yüklemeyi marifet sayarlar. Aynen dün Sayın Baykal’ın CHP gurubunda dediği gibi; (Başbakan TSK’dan elini çek) TSK’ya 50 yıldan beri  hep olumsuz yerlere çeken, teşvik eden ve ihtilal hazırlayanlara arka çıkan sanki kendileri değildi!!!
Bu gün, yani 1960 ihtilalinden 50 yıl sonra neler görüyoruz, Demokratik, Hukuk ve Egemenlik gibi, çoğunluk sistemli seçim kanunu gibi, ne oldu bunlara? Siz misiniz Atatürkçü veya O’nun Partisinin devamı!.. İşinize gelince mahkemeye müdahale ediliyor diyorsunuz. Ama  işinize gelmiyorsa, Devletin bağımsız mahkemesine,  Devlet güvenlik mahkemesine benzetiyorsunuz.
Van mahkemesi olayı daha dün yaşandı. Anayasa mahkemesinin verdiği bazı kararları alkış tutan sizlerdiniz. O hava ile gidilen seçimde ortaya çıkan durumun sancısı yıllar sürmesi gerekirken, yüzde 49 oyla iktidar olan partinin kapatılması için açılan dava sizi ne kadar sevindirdi? Aynı sevinci MHP’de yaşadı. Sizler yanlış yaptıkça, ihtilal hazırlığı içinde olanlar açık veriyorlar. Yüksek hâkimin görev başında iken öldürülmesi
olayını iktidar partisine yüklemek için ne kadar gayret edildi. Hâkimin cenaze törene yüzlerce militanı taşıyan otobüsler olduğu basında yazılınca sizden çıt çıkmıyordu. Aynı törene Çankaya’da iştirak etmişti. Bütün yüksek dereceli komutanlarımız, yürümekte çok zorlanan Ecevit, YÖK üyeleri, bazı rektörler, bazı ünlü sendikacılar velhasıl tam anlamı ile laik veya ulusalcı olanlar orada idi. Cenazeye gelen hükümet üyelerine yuhaladılar. Yetmedi, saldırdılar.
Bütün bunları artık inkar etmeye veya suç bastırmaya gerek yok. 27 Mayıs anayasası aynen ATATÜRK’Ü inkar eden O’nun prensiplerine, O’nun anayasasına, O’nun İslami görüşlerine hepten yok sayan bir ihtilal anayasasıdır. 12 Mart 1971’de gene askerler, CHP’nin teşviki ile  geldiler. Mecliste çoğunluk olan partinin  hükümetine saf dışı ettiler. Askerlerin tayin ettiği Başbakan olan Nihat Erim, İhtilal anayasasının 58 maddesini değiştirdi. Şimdi tartışılan konu, 80 Anayasasından bir geçici madde değişsin ve  80  ihtilalini yapanlardan hesap soralım deniyor. İktidar Partisi de diyor ki; 82 anayasasının tümünü değiştirelim. Hayır olmaz. Niye olmazmış? O zaman askerlerin yetkisi kısılır. Ha.! şimdi anlaşıldı; Siz Avrupa Birliğine de bu yüzden zoraki evet demektesiniz. Öyle ise ne diye 27 Mayıs ihtilal Anayasasından şikayet etmiyorsunuz?  Bu gidişinde bir sonu olacaktır. Ama, bu kafa ile iktidara hep başkaları gelecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.