İç pazar turizmcinin umudu oldu

Bu haber 15 Nisan 2015 - 21:06 'de eklendi ve 543 kez görüntülendi.

getop541156156165156Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde turizmde iç pazarı canlandırmak amacıyla Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) tarafından “Turizm Şöleni” düzenlendi.

Haber Merkezi

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Marmaris’te turizmciler daha fazla yerli turist çekmek için, yabancı tur operatörleri ve turizmcileri bir araya getirerek turizm şöleni düzenledi. İçmeler Mahallesi’ndeki bir otelde gerçekleştirilen şölene Muğla Valisi Amir Çiçek, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık’ın yanı sıra yerli tur operatörleri ve hava yolu şirketlerinin temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda turizmci katıldı.
Şölenin açılış konuşmasını GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, yaptı. Bülbüloğlu konuşmasında, Muğla’ya yılda gelen yaklaşık 3,5 milyon turistim 1,5 milyon kadarının Marmaris’i tercih ettiğini ve bu turistlerin 1 milyona yakınını İngilizlerin oluşturduğunu söyledi. Marmaris’in, İngiltere’de marka olduğuna işaret eden Bülbüloğlu, “İngiltere’nin neresine giderseniz gidin Marmaris ve çevresini bilirler. Maalesef ülkemizin her köşesinden Marmaris bu kadar tanınmıyor. Türkiye’de marka olamadık. İç pazarda da marka olmalıyız” ifadesini kullandı.
Marmaris turizminde İç pazar payının yüzde 8 kadar olduğuna değinen Bülbüloğlu, her yıl yaklaşık 150 bin Türk turisti ağırladıklarını kaydetti. İç pazardaki b u sayıyı en az 500 bin kişiyi çıkartmak istediklerini ifade eden Bülbüloğlu, sözlerini şöyle devam etti:
“Dünyanın incisi olarak değerlendirdiğimiz farklı bir bölgede yaşıyoruz. Marmaris’i iyi tanıtamıyoruz, ambalajı iyi hazırlayamıyoruz. Bu şölenle bunun başlangıcını yapmamız lazım. Yaz kış buraya misafirlerimizi getirebilmemiz gerekiyor. Bodrum ve Antalya gibi diğer büyük oyunculara baktığımızda, Türkiye’nin birçok yerinden uçak var. Marmaris’e gelmek isteyenler uçak sorunu nedeniyle gelemiyor. Bu kadar güzelliğin içinde neden cazibe merkezi olamadığımızı anlamakta güçlük çekiyoruz.”
Vali Çiçek ise turizmcilerin yeni sezondan umutsuz olmaması gerektiğini dile getirdi. Muğla’nın turizmde çok büyük artıları bulunduğunu vurgulayan Çiçek, “Allah öyle bir doğa vermiş ki turizmin her türlüsü yapılabilir. Bu güzellikler ön plana çıkartılarak iç turizmde istenilen pay alınabilir. Turizmi 6 ay ya da 9 ay ile sınırlandırmamalıyız. Alternatif turizmin her alanını burada gerçekleştirebiliriz” şeklinde konuştu.
Toplantıda kürsüye çıkan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Arıcı ise Marmaris’in marka değerine değer katacak şeyleri ortaya çıkartmaları gerektiğini vurguladı. Marmaris’in kendini kanıtlamış bir kent olduğunu dile getiren Arıcı, “Karamsar olmayacağız ve önümüze bakacağız. 15 milyon nüfuslu İstanbul’da 2 havalimanı var. Muğla’da da 2 tane var. Bu önemli bir avantaj. Bu avantajın iyi değerlendirilebilmesi için paydaşlarla ortak hareket ederek uçak sayısının arttırılması yönünde çabalar olmalı. Biz bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.