İbretlik Kaza – Gültekin Palabıyık Ailesini Bağışa Davet

Bu haber 27 Eylül 2014 - 0:27 'de eklendi ve 1.027 kez görüntülendi.
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

Değerli okurlar bugüne kadar gerek ülke gündemini gerekse ilçe gündemini veya sorunlarını ele alan birçok makale yazdım ama her defasında bir konuyu işledim. Ama bu hafta ilk defa çok önemli gördüğüm ve güncelliğini yitirmeden ilçe gündemine gelmesinde yarar gördüğüm iki konuyu birden yazı konusu yapmak istedim umarım beni anlayışla karşılarsınız.

19 Eylül 2014 Cuma günü sabah saat 07 sularında sabah sporundan her zaman yol arkadaşım olan Muzaffer Türkcan’la evlerimize dönüyorduk. Yağ fabrikasının az berisinde kaldırımın öte yanında tarlada üzeri bezden yapılmış branda ile örtülmüş yamuk yumuk bir şey gördüm. Örtü altında ne olduğunu bilemediğim garip nesnenin etrafında tanıdığım 2 genç dolanıyordu. Gençleri biraz geçtikten sonra merakla bisikleti geri çevirdim ve gençlerin yanına gittim. Ben bisikletle örtülü şeyin yanına varana kadar birkaç tanıdığım arkadaş daha geldi merakla ilk gördüğüm tanıdığım gençlere örtünün altında ne olduğunu sordum. Arkadaşımın oğlu olan Adem Çıldıramaz’ a ne olmuş burada diye sordum o da bana örtüyü kaldır bak Servet Amca dedi bende merakla kaldırdım baktım.

Keşke bakmaz olsaydım gördüğüm manzara korkunçtu hurdaya dönmüş bir taksi ve her yere saçılmış eşyalar ve kan banyosuna dönmüş bir çevre. Kazayı yapan aracı ve sahibini tanıyordum ilk soru sorduğum Adem dediğim gencin amcasıydı. Adem bana orada olayın gece saat 02 sularında olduğunu gençlerin makas alma tabir ettikleri bir sürat ve yarış tarzı nedeniyle kaza olduğundan bahsetti. Enkazı yol arkadaşımla daha dikkatli şekilde inceledik ve gördüğümüz şeyler zaten kazanın gerçek nedeninin ne olduğunu açık şekilde ortaya koyuyordu. Arabanın içi ve etrafı boşalmış bira şişeleriyle doluydu. Mesele anlaşılmıştı benim şahsen tanıdığım ve sevdiğim gençler akşam saatlerinde yanlarına bira alarak Gölet’e gitmişler ve dönüşte birbirlerine yol vermemek için hız yaparken direksiyon hakimiyetini kaybedip yoldan çıkmışlar. Trafik tabelası ölen Saadet Çıldıramaz’ın kafasını kesmiş yanındaki berber Sabri Kaymakçı ağır yaralı. Biri genç yaşta arkasında acılı aile bırakarak öldü diğeri belki de sakat kalacak. Bu kadar acı alkollü araç kullanma uğruna yaşandı geride kalanların bu kazadan dersler çıkarması yararlı olur onun için bu olayın unutulmaması ve unutturulmaması lazım ben burada başta ilçe emniyet müdürümüze ve ilçe kaymakamımıza öneri getiriyorum hurdaya çıkmış aracı hurda bedelini ödeyerek veya aileden bedelsiz alarak şehrin göze görünen yerine koydurun. Böyle uygulamayı zaman zaman birçok yerde gördüm. Geride kalanlar ölen gencimizi de olayı da unutmasınlar hani bir atasözü vardır “insanoğlu gördüğüne inanır” diye o aracı gören gençlerimiz de alkollü araç kullanma konusunda eminim daha dikkatli olurlar

Değerli okurlar bildiğiniz gibi yeni öğretim yılında ERMAŞ firması ilçemize kurucuları Hüseyin Ercan adına yaptırdıkları Anadolu Lisesini armağan ettiler. Geçen hafta yazdım gerçekten harika bir okul olmuş eminim tüm ula halkı da aynı görüşte. Fakat bu okulumuzu bekleyen bir sorun var okulumuz tam kapasiteye ulaştığı zaman bünyesinde öğrenci, öğretmen, çalışanlar, veliler derken yaklaşık 600 kişilik bir insan ve araç trafiği oluşacak Bu durum 4 dönümlük bir okul arazisi için çok fazla yoğunluk arz ediyor Bu sorunu milli eğitim yetkilileriyle konuşurken çözüm yolu olarak okulun arkasındaki tarlanın okul bahçesine dahil edilmesi durumunda sorunun çözüleceğini söylediler. Adı geçen tarlanın bu yılın başlarında kaybettiğimiz ilçemizin yetiştirdiği kıymetli doktorlarımızdan Gültekin Palabıyık Ailesine ait olduğunu öğrendim. Yaklaşık 2,5 dönüm civarında olan bu araziyi doktorun ailesinin orada yapılacak olan spor kompleksine Dr. Gültekin Palabıyık adının verilmesi şartıyla bağış yapabileceklerine inanıyorum. İlçemize Kars’tan gelip 2 trilyonluk okul hediye eden ERMAŞ ailesinin gösterdiği duyarlılığı Tüm Ula halkının sevip saydığı maddi durumlarının iyi olduğu bilinen Dr. Gültekin Palabıyık ailesinin de sevgili babalarının adının yaşatılması şartıyla severek göstereceklerine inanıyorum. Böylece bu bağışla kıymetli doktorumuzun manevi kişiliği yaşatılacaktır. Bir Ulalı olarak kamuoyu önünde mirasçılarına açık çağrı yapıyorum gelin bu arsayı eğitim camiasına bağışlayın Ula halkının çok sevdiği Dr. Gültekin Palabıyık adı hep yaşasın amel defteri hep açık kalsın haftaya görüşmek dileğiyle iyi haftalar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.