Huzurlu Bir Muğla

Bu haber 22 Aralık 2015 - 0:09 'de eklendi ve 931 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Geçtiğimiz hafta içerisinde Muğla Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Huzur Toplantısı”nın yerinde bir birliktelik olduğuna şüphe yok.

Aksi düşünülemez.

Bizatihi İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya’nın ilin asayişine yönelik verdiği bilgiler, her şeyi anlatıyor.

Özellikle il genelinde ne olup bittiğinin bilinmesi yönünden.

Yapılan açıklamalar ve sonrasında gerçekleştirilen değerlendirmeler gösterdi ki, Muğla huzurlu bir il.

Zaten, özellikle üniversite olaylarının ayyuka çıktığı ve de onca gencimizin hayatını kaybettiği yıllarda, “ 12 Eylül 1980 öncesi” ve günümüzde “sakin ve bilinçli kent” payesini alması tayit ediyor.

Unutulmamalı ki bu durum, Muğla halkının sağduyusu yanında, ilin asayişinden sorumlu emniyet güçlerinin ne denli özveriyle görev yaptıklarının göstergesidir.

Aksi olsaydı Muğla’nın diğer illerden hiç farkı olmazdı.

Bu nedenle Muğla olarak, asayişten sorumlu emniyet mensuplarına dünden bugüne teşekkür etmek durumundayız.

Değil mi ki onlar, önce halkın huzur ve güvenliği diyerek gecesini gündüzüne katarak görev yaptılar.

Bizlere düşen başkası olamazdı.

***

Aslında olayların seyri içerisinde önemli bir nokta daha var.

Halkın bakış açıcı ve davranışlarını da takdir etmemek elde değil.

Yıllar itibariyle ortaya çıkan tablo, merkez ilçe olmak üzere il genelinde yer alan yerleşim birimlerinde konuşlanan halkın, demokrasiyi içine sindirdiğinin göstergesidir.

Şayet, halkın birbirlerine olan sevgi ve saygısı, bir başka ifadeyle birlikte yaşama bilinci yerleşmemiş olsaydı, diğer illerden farkı olmazdı.

Bu nedenle kabul edelim ki Muğla’nın istisna bir kent olmasında emniyet mensuplarının özverili çalışmaları kadar halkın eğilimi ve sağduyusu egemen olmuştur.

***

Vali Amir Çiçek’le birlikte Sıtkı Koçman Üniversitesi Prof. Dr. Mansur Harmandar, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumhur Çoban, Menteşe Belediyle Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri, basın mensuplarının olduğu birliktelikte ilk konuşmayı, ev sahibi konumundaki İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya yapıyor.

Muğla’da mala karşı işlenen suçlarda % 18 oranında azalma yaşandı diyen Çetinkaya, önemli ayrıntıyı dile getiriyor.

Bu başarıda birimlerimizin yürüttüğü çalışmalar yanında kamu kurumlarımız başta olmak üzere esnafımız, muhtarlarımız, okullar idarecileri ve sivil toplum kuruluşlarımızın katkısı vardır.

Bizler Muğla Emniyet Müdürlüğü olarak “insan odaklı” anlayış çerçevesinde, toplumun güvenlik hizmetine ilişkin beklenti, ihtiyaç ve taleplerini dikkate aldık.

Yanı sıra bireysel özgürlük alanlarını daraltmayacak, aynı zamanda kamu düzenini sağlayacak etkili çağdaş ve bilimsel yeni yöntemlerle daha huzurlu bir kent Muğla modelini oluşturmaya çalışıyoruz.

Muğla’nın huzurlu bir kent olmasında halkın olaylara bakış açıcı, eğilimi ve sağduyusu kadar emniyet güçlerinin özverili çalışmaları egemen olmuştur derken kasdetmek istediğim buydu.

Ve bu yaklaşım Muğla’yı asayiş yönünden istisna bir kent haline getirmişti.

Ümidimiz o ki, sakin ve huzur kent Muğla, yıllar itibariyle bu özelliğini muhafaza eder.

Muğla Valisi Amir Çiçek, önemli bir ayrıntıyı dile getirerek görüşlerini saçıklıyor.

Menfi propagandalara rağmen gelen yabancı ve yerli turist, iç huzur ve asayişe bakıyor.

Dolayısıyla Türkiye’ye gelmekte tereddüt etmiyor.

Muğla’nın Ölüdeniz’den Bodrum’a uzanan çizgide, vatandaşlarımızın duyarlılığı, emniyet mensupları ve Jandarma’nın vatandaş odaklı özverili çalışmaları kentimizi ayrıcalıklı hale getirmiştir.

Bugüne kadarki suç istatistiklerine baktığımızda azalma olması sevindiricidir.

İletişim ve teknolojinin çok iyi olduğu bir ilde, insan hareketinin yoğun olmasına karşın mala karşı işlenen suçlarda yüzde 20 oranında düşüş olması, bizi mutlu ediyor.

İstiyoruz ki bu oran yüzde yüz azalsın.

Ne var ki insan hareketinin olduğu yerde bu mümkün değildir.

Vali Çiçek’in altını çizdiği ayrıntılar da farklı değildi.

Muğla’nın sakin ve huzurlu bir kent olduğu görüşüne o da katılıyordu.

Şüphesiz asayiş yönünden kentin birinci derece sorumlularının rakamlarla açıkladığı, “Huzurlu kent Muğla” olgusu, herkesi mutlu eden bir olaydı.

Türkiye genelinde nedense “telefon dolandırıcılığı” gibi bir eğilimin Muğla’da da gözlendiğini vurgulayan Asayiş Şube Müdürü Turgay Ava, düzenlenen seminerle farkındalık yaratmaya çalıştıklarını, bugüne kadar gözlenen 80 telefon dolandırıcılığı olayından 79’un faillerin tespit edilerek adli işlemlerin başlatıldığını belirtiyor.

Dedim ya Muğla, Emniyet Müdürlüğü bünyesinde yer eden tüm birimlerin özverili çalışmaları sonucunda, huzurlu bir kent olarak yerini almıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.