Hüseyin Anıl İl Başkanı Adayı

Bu haber 13 Aralık 2015 - 23:24 'de eklendi ve 1.632 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün ayın 14’ü. CHP İl Kongresi’ne 6 gün var.

Muğla’nın CHP’li son İl Genel Meclisi Üyelerinin önemli bölümü geçen hafta sonunda Bodrum’da bir araya geldiler. Eğer oradan bir il başkanı adayı çıkmadı ise bu hafta sonunda pazar günü yapılacak olağan il kongresi tek il başkanı adayı ve tek liste ile yapılacak.

Son 3 genel seçimde Bodrum’dan milletvekili adayı olan Yarımada Gazetesi sahibi meslektaşım Hüseyin Anıl’ın deyişi ile önümüzdeki pazar günü siz deyin “seçimli piyes”, ben diyeyim “Belediye başkanı denetiminde kongre”… yapılacak.

Anıl konuşmasına izin verilen kongrelerde, o kongrelerin “seçimli piyes” ve “belediye başkanı denetiminde kongreler” olduklarını söylemiş. Hem de en önde oturan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün gözlerinin içine baka baka…

Pazartesi günü yayınlanacak yazıma Cumartesi günü böyle başladım. Cuma akşamı Muğla’nın CHP’li son il genel meclisi üyeleri Bodrum’da toplanmıştı. Yapılan beyin fırtınasından İl Başkanı Mürsel Alban’ın karşısına Hüseyin Anıl’ın “parti içi demokrasi güçlerinin” adayı taksimpark.com olarak çıkmasına karar verildi. Kararın Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon tarafından da desteklendiği öğrenildi…

 

xx           xx           xx

Yazıma, son dakika haberinden önceki gibi devan edelim…

CHP İl Kongresi ile ilgili “Mürsel Alban ‘Adayım’ Dedi” ve “CHP’de Yeni Aday Çıkar Mı?” başlıklı yazılarıma çok “tepki” aldım. Yanlış anlaşılmasın, olumlu tepkiler… İkinci yazıma Bulut Adıvar’dan Başkan Gürün’ü eleştiren bir yorum gelirken, “Gençlik” rumuzuyla “Tufan Erkan Yakarlar, Turhan Doğular, Utku Hatırnazlar, Emrah Kaplanlar, Kürşat Kıvraklar İl Gençlik Kolları için sürekli çalışma halindeler. Gençlik hareketli. Gençlik seçimine de değinin lütfen.” diye yorum geldi.

Doğrusu CHP’de “gençlik hareketi” olması güzel bir şey… Gençlik hareketi bütün siyasi partilerde olmalı. Bütün partilerin seçilmişleri, geldikleri yerlere gençlik kollarından basamak basamak yükselerek gelmeliler.

Siyaset gibi hayati bir alan onun bunun eline kalmamalı…

 

xx           xx           xx

Uzun zaman önce CHP’li bir dostum “Üniversiteli gençleri partiye kazandırmaya çalışıyorum, ilgi göstermiyorlar. Birisi ‘Parti sana ne verdi?’ dedi, cevap veremedim. Başkan Gürün’ün ilk seçiminde gençlik kolları olarak elimizden geleni yaptık, bugün belediyede o gençlikten çalışan bir kişi var.” demişti.

O kuşağın ardından kuşaklardan da yerel yönetimlerde iş güç sahibi olan vaki değil… O gün bugün gençlik kollarından yetişip gelip, siyasette önemli yerlere gelebilen de görülmüş değil. Bir tek Emrah Doğu ilçe başkanlığına kadar gelebildi. Oradan ötesine geçit yok!

Siz hiç CHP Kadın Kolları’nda “genç kadın” gördünüz mü? Çoğu emekli ve oradan öteye beklentileri de yok… Olsaydı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde hiç değilse bir tek kadın olurdu!

 

xx           xx           xx

“gençlik” rumuzlu mesajdaki isimlere dikkat ettiniz mi? İçlerinde bir tek genç kadın yok.

Gençlik Kollarından tesadüfen Rana Bozkurt PM’ne (Parti Meclisi) kadın kotasından seçilmişti ve Muğla’da neredeyse kıyamet kopmuştu! Bugün Muğla siyasetinde “Rana Bozkurt” var mı yok mu belli değil… Demek ki tam yetişmemişti. Yoksa CHP gibi bir partide PM’ne seçilmiş genç bir kadın, oraya tesadüfen de gelmiş olsa elde ettiği “gücü” kullanır, hedeflerine tutunarak varlığını sürdürürdü…

Yine Hüseyin Anıl’ın Muğla siyaset diline kazandırdığı tabirle “oligarklar” gençlere tahammülsüzler ve önlerini kesiyorlar. Çünkü CHP Muğla’da “Erkek ve Yaşlı” bir parti haline getirildi. İşte bu yapıda genç isimlerden Burak Erbay’ın bile önü kesildi!

Muğla CHP’de son 10 yılda öne çıkmış, bilinen, tanınan kaç genç var? İl Gençlik Kolları’nda kaç ‘Muğlalı’, kaç üniversitede okumaya gelmiş genç var?

 

xx           xx           xx

gençlik” rumuzlu okurumun saydığı genç isimlerden Tufan Erkan Yakar ile Turhan Doğu’yu tanıyorum. Turhan’ı kaderi benzemesin babası Emrah Doğu’dan, Tufan’ı da adaylıklarından tanıyorum. Bodrum’dan Tufan Erkan Yakar ile Yatağan’dan Mehmet Togay Kömür 7 Haziran Seçiminde milletvekili adayı idiler. Büyük ego… Gençlik kollarının ardından ilçede, ilde yer almamışlar, Burak Erbay gibi kendilerini il genelinde tanıtacak faaliyet içinde olmamışlar, belediye meclis üyeliğini hedeflememişler, ama “Milletvekili olacağız” diye ortaya çıkmışlardı…

Sen milletvekili seçileme gel Bodrum’a ilçe başkanı olmaya kalk. O hatayı Togay yapmadı. Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın icazet vermeyeceğini bilecek kadar aklı başındaymış!

CHP’de siyasete soyunan gençlerin iki sorunu var. Birisi aceleciler, ikincisi “okulları” yok. Bir “Amele Bayram Okulu” yok ki gidip okusunlar… Okul açacak tarla bırakmayanlar utansın…

Gençler kendilerine aynı zamanda belediye meclis üyesi olan Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü’yü örnek alabilirler.

 

xx           xx           xx

Kim bu “oligarklar”?

Hüseyin Anıl Muğla’da belediye başkanları ile bir “oligarşik yapı” oluştuğunu, bu yapının bir bakıma parti yönetimi haline de gelerek, katılımcılığı, çok sesliliği ortadan kaldırarak siyasetin veya siyasetsizliğin tek belirleyicisi olduğunu, bu dar kadrocu, tek adamcı anlayışın başında da Osman Gürün’ün bulunduğunu kongre kongre dolaşarak anlatmaya çalışmış.

İşte Anıl bu anlattığı yapının içinde yer alanlara da “oligarklar” diyor.

Anıl’ın kongre konuşmalarını Facebook’ta izledim. Kongrelere gitmiş gibi oldum. Anıl’ın kongreler ile ilgili “seçimli piyes” ve “Belediye başkanı denetiminde kongre” benzetmelerini orada gördüm.

Divan Başkanlığını Milletvekili Ömer Süha Aldan’ın yaptığı Milas Kongresi’nde konuşma yapabilmek için “seçilmiş” olma koşulu getirilmiş. Anıl, Aldan gibi seçilmiş olmadığından burada konuşma yapmasına izin verilmemiş!

 

xx           xx           xx

Kongreler sürecinde neredeyse dik duruş sergileyen tek isim denilebilecek Hüseyin Anıl Oligarkların kapsama alanı dışında kalan ilçelerde, doğruları sergileyip yanlışları deşifre etmiş. Kongre delegelerinin neredeyse üçte ikisinin “belediye çalışanı” olduğunu, bunların kongrelerde başkanlarının talimatı ile hareket ettiklerine dikkat çekmiş. Konuşmalarını Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün gözünün içine baka baka söylemiş.

Anıl’a, “Başkan Gürün konuşmalarına yanıt verdi mi?” diye sordum. O da “Hayır hiçbir eleştirimin, sorumun yanıtını alabilmiş değilim” şeklinde karşılık verdi.

Acaba Başkan Gürün, kürsüde Anıl konuşurken “İl merkezinde biri senelerdir yazıyor da ne oldu. Bir de sen konuşsan ne olacak” diye içinden geçirmiş midir?

 

xx           xx           xx

Tek adam sistemi böyle bir şey olmalı… Konuşur, yazar, bardağın boş yanını gösterip, eleştirirsen, “kral çıplak” dersen “hainsin”… Susar, alkışlar, biat edersen Arslan Sosyal Demokratsın!

CHP’de Yeni Aday Çıkar Mı?” başlıklı yazıma yorum yapan Bulut Adıvar da özetle şöyle demiş:

Özcan Abi yazını özenle defalarca okudum. ‘CHP tarlası Muğla’da fena çoraklaşıyor. Böyle giderse 2020 de CHP Muğla’da il başkanı arayan partilerden olabilir.’ sözünüz çok doğrudur. 2020 yılına da kalmaz. 2019 Yerel seçimlerinde Atatürk’ün partisi Muğla’da biter. Gerçekleri senden başka yazan yok. Gerçekleri Muğla halkı biliyor, ama tepki vermiyor. Osman Gürün dört dönemdir kendisine oy veren CHP’lileri aptal yerine koymuştur. Muğla halkı aptal değildir.(…)”

Okurlardan gelen soruları da sonra paylaşırız.

 

xx           xx           xx

Hüseyin Anıl’ın adaylığı ile CHP Muğla’da “parti içi demokrasi sınavı” ile karşı karşıya kaldı. Devam edeceğiz.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet ERDEN 14 Aralık 2015 / 09:32

Yazınızdan dolayı sizi kutlarım.Son İl Genel Meclis üyelerinin toplantısında bir aday çıkmadı ise tek liste ile piyesli seçime gidilecek demişsiniz.21.dönem ve son(23) dönem üyesi olarak hem hoşuma gitti ne varki üzüldüm.Sosyalist öğrenci hareketliliğinden gelen biri olarak.Çünki,adayları Cumhuriyet Halk Partisi’nde ne yazık ki Belediye Başkanları belirliyor.Ne güzeldir ki,20.-21.-22.-23. dönem İl Genel Meclis üyeliği yapmış,içinden 3 Belediye başkanı,1 milletvekili,2 milletvekili adayı,1 Belediye başkan Yrd.,bir çok Büyük Şehir Belediye Meclis ve İlçe Belediye meclisi üyesi çıkarmış bu grup birlikte hareket ederek güzel görüntü veriyor.Asıl aday belirlemede asıl olan ilçe başkanları bütün dünyası belediye başkanları,etrafında bir ay uydusu gibi dolanıyor.Sayın Anıl’da aday çıksın,Sayın Uslu’da aday çıksın,Sayın Alban’da aday çıksın ama isimleri ile…