Hoşgeldiniz

Bu haber 06 Haziran 2018 - 3:32 'de eklendi ve 1.470 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati NİZAMOĞLU

 Bugün Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ ı Muğla’ da ağırlayacağız. Muğla yerel siyasetinde kolumuzu yen içinde kıran kararları Muğla’ yı üzerken, ülkemizin 16 yılda gösterdiği büyük ilerleme ve bölgedeki etkinliği göz önüne alındığında Sayın Erdoğan’ın bir dünya lideri olduğunu kabul etmemiz gerekir.

Tek bayrak, tek millet, tek vatan ve tek devlet diyen bir lider millidir. Ülke bütünü için değerlendirdiğimizde yerlidir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ziyareti nedeniyle birkaç talebimizi iletmemiz isabetli olur.

OKLUK DEVLET KONUKEVİ

Rahmetli Özal’dan sonra Okluk ile ilgilenen olmadı. Oradaki Devlet Konukevi adeta unutuldu, kaderine terk edildi. Okluk’u bizim dışımızda gündemde tutan da olmadı.

Geç de olsa ilgilenen lider Cumhurbaşkanı Erdoğan olmuştur. Bu bizi yıllar sonra umutlandırdı, sevindirdi. Okluk’ta geçirilecek yaz ayları, Muğla’yı yazlık başkent yapacaktır. Bunu bu köşede çeşitli kereler yazdım.

İlk işaretlerini Marmaris’ ten görüyoruz. Marmaris bu yıl son on yılın en iyi turizm sezonunu geçirecek gibi görünüyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan Okluk’u kullanırsa, Muğla olarak hizmet zenginliğine boğulacağımızı düşünüyorum.

YÜKSEK HIZLI TREN

2023 yılına kadar 42 ilimiz hızlı tren hattına bağlanmış olacak. Turizmde rakibimiz olan Antalya’ya yüksek hızlı tren ile İstanbul’dan 4,5 saatte, Ankara’dan 3 saatte ulaşılabilecek. Muğla ise programda yok. Muğla gibi iki havalimanı olan, ülkemize cari fazlalık veren bir ile yüksek hızlı tren gelmelidir. Aydın veya Denizli üzerinden gelecek yüksek hızlı tren, ulaşımda devrim olacak, turizmde patlama yapacaktır.

MİLLET BAHÇELERİ

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millet Bahçeleri vaadi ile büyük destek aldı. Muğla’da bu hizmete çok ihtiyaç vardır. Her ilçemiz programa alınabilir.

1999’da Muğla merkezin gündemi eski garaj alanıydı. 20 yılda çivi çakılmayan bu alan, halkın talebine rağmen bomboş duruyor. Atatürk Stadyumu, kapalı spor alanı, Eski Garaj Alanı ile birleştirilip altında otoparkı ve alışveriş merkeziyle Muğla’da da bir Millet Bahçesi yapılmalıdır.

DOĞALGAZ

Ak Parti iktidarının Muğla’ ya getirdiği doğalgaz, iki yıl Akçova’da bekletildikten sonra, iki yıldır Menteşe’de kullanılıyor. Kentimiz tertemiz havaya, ekonomik ısınmaya kavuştu. Allah razı olsun.

12 AY TURİZM

Muğla ili 300 bini aşan turistik yatağı ile önemli bir bölge. 3 milyon yabancı, 6 milyon yerli misafir ağırlıyoruz. Maalesef sezonluk turizm yapıyoruz. 12 ay turizm için yatırıma ihtiyacımız yok. Sadece gerçekçi fikirlere ve siyasi iradenin moral desteğine ihtiyacımız var. 12 ay turizmi, turizm ile ilgilenenlerle beraber çözebiliriz.

SAĞLIK MERKEZİ

Menteşe’ de kurulu 3. Basamak Eğitim ve Araştırma Hastanesi hızla gelişiyor. Mutlaka haberiniz yoktur. Muğla’da kamu anjiyo, açık kalp ameliyatı yapamıyor. Onkoloji hastaları için ped cihazı, radyoterapi cihazı yok. Eğitim ve Araştırma Hastanemizin eksiklerinin giderilmesini bekliyoruz. Biz de akademik kadronun, ilimizi sağlıkta cazibe merkezi yapması için gerekli desteği verecek ve takip edeceğiz. Kamu ve özel hastanelerle beraber ilimizi bölgenin sağlık merkezi yapmalıyız.

Bu arada Menteşe ilçesine kurulacak 2. Basamak Hastane için, siyasi irade olarak verdiğiniz desteğe teşekkür ediyoruz.

İMAR BARIŞI

Denildiğine göre Muğla ilinde 40 bin kaçak veya imar kirliliği ile suçlanan yapı var. Özellikle turistik tesislerin ensesine yapışan bazı belediyeler, turizmcileri canından bezdirmişti. İmar Barışı yasasının ilimizi rahatlatacağını düşünüyorum. Bu konuda da çok teşekkür borçluyuz.

Sayın Cumhurbaşkanım, Okluk’u kullanmaya başladıktan sonra, sizi Balık Aşıran’ı, Babadağ’ı, Ağla Yaylası’nı daha sayısız keşfi bekleyen yerlerimizi göstermek isteriz. İlk turda seçileceğinize inanıyorum. Allah yardımcınız olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.