Hoşgeldin Mehmet Kocadon

Bu haber 03 Ekim 2018 - 2:26 'de eklendi ve 2.997 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önceki günkü “CHP Adayı Facebook’tan Çıkar Mı?” başlıklı yazıma şöyle başlamıştım:

Gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçim için hazırlıklarını sürdüren CHP, halen adaylarını nasıl ve neye göre belirleyeceğini net bir şekilde açıklamamakla birlikte aday adaylarından alınacak ücretleri belirledi.

Tesadüf yazının çıktığı gün de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, hem adayların nasıl belirleneceğini hem de ittifakın nasıl olacağını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hem İYİ Parti hem de HDP ile görüşeceklerini söyledi. Bu nasıl olacak bilmiyorum. Önceki yazılarımdan birinde HDP ile ittifakın CHP için intihar olacağını söylemiştim. Böyle bir ittifakın başta İstanbul olmak üzere CHP‘nin oylarını arttıracağını, buna karşılık Ege‘de, Akdeniz‘de seçim kaybettirebileceğine işaret etmiştim.

CHP’nin İYİ Parti ile ittifakı HDP oylarını; HDP ile ittifakı İYİ Parti oylarının uzaklaşmasına neden olacaktır…

xx           xx           xx

Gelelim aday belirlenmesine…

Kılıçdaroğlu Her bölgenin kendine özgü koşulları var. Orada bilinen, saygınlığı olan, seçim kazanma potansiyeli yüksek olan adaylarla yola çıkmak ve dolayısıyla da buna göre bir hazırlık yapmak gibi bir çalışma var.” diyor.

Bu yöntemin altyapısı büyük ölçüde tamamlanmış. Yani önseçim filan yok…

Kılıçdaroğlu şöyle devam ediyor:

Belediye başkanı olacak adaylardan bilgi isteyeceğiz. Neden aday olmak istiyorsunuz, var olan sorunlara nasıl çözüm üreteceksiniz diye. Başvuru yaparken böyle bir dosya da getirecekler bize. Dolayısıyla her belde için yaşanan sorunların birikimini elde etmiş olacağız, çözüm önerileri alınmış olacak. Biz Türkiye genelinde her belediyenin ister büyükşehir, ister küçük bir beldenin belediye başkanının asgari yapmaları gereken belli standart ve hizmetleri listeleyerek takvime bağlayacağız. Seçilen arkadaşlarımız öngörülen hizmetleri yerine getirecekler.

Yerine getirmezse ne olacak? Görevden mi alacaklar? İşte bu soruların yanıtı yoktu. Muhtemelen bir sonraki seçimde aday yapmayacaklardır!

xx           xx           xx

Görüldüğü gibi CHP bu yerel seçime CHP’li olmayan adaylarla da girebilecek. Bu adaylar, hem İYİ Parti’lilerle hem HDP’lilerle görüşüleceğine göre bu partilerden de olacaktır.

Peki bu noktada Muğla‘ya bakacak olursak; Osman Gürün gözden çıkarıldı ise, Kılıçdaroğlu‘nun açıkladığı şablona uygun kim var?

İnsanın aklına gelen ilk isim İYİ Partili Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı oluyor!

Şöyle bir çevrenize bakın bakalım, AK Parti dahil her partiden oy alabilecek başka kim var?

Bu arada önceki günkü “CHP Adayı Facebook’tan Çıkar Mı?” başlıklı yazımda, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün talimatıyla belediye çalışanlarından Gürün‘ün ve Büyükşehir Belediyesi‘nin sosyal medya paylaşımlarını beğenmelerinin ve yeniden paylaşmalarının istendiğine dair tevatürden söz ettik.

Söylenti mi gerçek mi bilmiyoruz. Gerçekşe belediye çalışanlarını boşuna meşgul etmişler!

Sosyal medyada beğeni toplamak Kılıçdaroğlu’nun önceki gün açıkladğı şablona uymuyor…

xx           xx           xx

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu önceki gün “ittifak” konusunda da şu ifadelerde bulundu:

Milletvekili seçimlerinde siyasal partilerin ittifakı için yasa çıktı. O çerçevede ittifak yapıldı. Yerel yönetimlerde ise yasal bir ittifak söz konusu değil. Ama yerel yönetimlerin kendine özgü koşulları var. Yerel yönetimlerde siyasal partilerden çok belediye başkanı adayının bilgisi, kimliği, birikimi, kentte tanınırlığı, sorunları çözme kapasitesi gibi unsurlar öne çıkar. Dolayısıyla seçmen aday olan kişiye bakar, ona göre oy verir. Elbette partinin kimliği de önemli ama adayın da kendine göre özellikleri varsa, her partiden seçmen gelip adayı beğeniyorsa, ‘Bu bizim kentimizi güzelleştirir, sorunları çözer, seçim bildirgesine baktım sorunlar doğru belirlenmiş’ deyip oyunu kullanır. Dolayısıyla buna ittifak denir mi denmez mi bilmiyorum ama bunu tanımlamak gerekirse beldenin ittifakı denebilir.

Kılıçdaroğlu‘nun tespiti, doğru ve yerinde bir tespit…

Ancak Muğla‘da senelerdir “Kaleyi kaptırmamak” adına CHP‘ye oy veriyorlar. CHP Genel Merkezi atadığı için de hep Osman Gürünseçiliyor”…

Yani CHP Genel Merkezi’nin yaptığı işkencevari bir dayatma, Muğlalınınki de mazoşistçe bir bağlılık ve inanç…

xx           xx           xx

İşte tam da bu sırada, önceki gün bir de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, beklenmedik bir şekilde CHP‘de değişimin ve gençleşmenin önünü açmak için yeni dönemde aday olmayacağını açıkladı.

Sosyal medya sallandı…

Bu köşenin takipçilerinden biri “Sn.Aziz Kocaoğlu, Koltuğa yapışmadığın için tebrik ederiz.” derken, bir başkası “Adam akıllı, olamayacağını anlayınca sürülmeden gidiyor. Gene de cesaretinden dolayı kutluyorum” diyordu. Bir başkasının yorumu ise şöyle oldu:

1948 doğumlu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu CHP’de değişimin ve gençleşmenin önünü açmak için yeni dönemde aday olmayacağını açıkladı. Darısı diğer 1948 doğumluların başına…

Manidar bir yorum…

Aziz Kocaoğlu‘nu tebrik etmek için İzmir‘e giden Hüseyin Anıl‘da açıkça (partiden atılma korkusu da yok ya) “İzmir’in 15 yıllık BŞB Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun gösterdiği bu demokratik olgunluğu, Muğla’da başta Osman Gürün olmak üzere vakti saati gelen her belediye başkanının düşünmesini ve gereğini yapmasını bekliyoruz.” deyiverdi…

xx           xx           xx

Yukarıda, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu‘nun önceki gün ortaya koyduğu şablona Muğla‘da Başkan Saatcı‘nın uygun düştüğünü söyledim. Bu uygunluk Fethiye içinde olabilir…

Kulislerde konuşuluyor; CHP‘nin Başkan Saatcı ile teması olduğu söyleniyor. Nitekim, okurlarımızdan Salih Demir önceki günkü yazımın altına şu yorumda bulunmuş:

26 Eylül tarihli yazınızda Behçet Saatcı CHP’li mi oluyor başlığı atmıştınız. Behçet Saatcı’nın CHP’den aday olacağı yaklaşık 2-3 aydır Muğla’da konuşuluyor. Büyükşehir CHP adayı Oral Karakaya, adaylığı kesin gibi görünen CHP’nin İlçe Belediye Başkan adayları Marmaris Ali Acar, Bodrum Mehmet Kocadon ve Datça Gürsel Uçar olacağı söyleniyor. Muğla’da CHP’nin ve CHP’lilerin kurtuluşu için değişim şart.

CHP‘nin Muğla‘da İYİ Parti ile “ittifak” yapması halinde, ki Kılıçdaroğlu‘nun açıklamasını yukarıda paylaştık, “adayda ittifak” diyor; Fethiye’de Başkan Saatcı CHP’den ittifak adayı olabilir.

Ancak böyle bir noktada “Başkan Saatcı Başkan Gürün’e Hayır Der” başlıklı yazımda da vurguladığım gibi, Başkan SaatcıOsman Gürün olmazsa..” diyecek ve ardından da “Bodrum’da da Mehmet Tosun olursa” diyecektir.

İyide Kocadon ne olacak?” değil mi? Eh böyle bir durumda Kocadon da Büyülşehir adayı olur…

Neden olmasın? Başkan Saatcı gibi, Kocadon’da her partiden oy alabilir…

Elbette şimdi bu satırlara “Yok canım daha neler..” diyenler olacaktır. Onlara da “Başkan Gürün CHP’den olup, İYİ Parti’de aday çıkarırsa, AK Parti ile CHP arasında kaç oy farkı kalır?” sorusunu bırakıyorum…

xx           xx           xx

Önceki gün ne günmüş… Aynı gün bir de sosyal medyadan çağrı yapıldı. Bodrumluların çağrısında “Mehmet Kocadon’u Belediye Meydanı’nda 4 Ekim Perşembe günü saat 10.30 da karşılıyoruz.” denildi.

Mazlum Ağan‘ın belediye başkanlığı sırasında yıkılmasına karar verilen duvarın yıkım kararını döneminde uygulayan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon‘a “kararı neden geç uyguladın” diye yargılandığı mahkemede 38 gün hak mahkumiyeti cezası verilmiş ve makamından uzaklaştırılmıştı…

Yani Bodrumlular yarın kendilerinden “mahrum bırakılan” başkanlarını karşılıyorlar.

Ben de “Hoşgeldin başkan, hayırlı mesailer…” diyorum.

—————————————                                                                                     —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Tarihin çöplüğü kendini vazgeçilmez sanan siyasetçilerle doludur.

ÇİVİ

Arkadaşım, “Bir siyasetçi için eşinin, dostunun, çalışanları sayesinde sosyal medyada topladığı ‘beğeniler’ bir yere adaylığı için referans olursa, başkalarının o siyasetçi için sosyal medyadaki eleştiriler, tepkiler ne olur?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

—————————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 03 Ekim 2018 / 16:45

Gocuman Yazınızı okudum. okudukça okuyasım geldi. yazınızın her kelimesi her cümlesi yerli yerinde. Ancak buraya aldığım cümleler başka. Anlamları da duruşları da farklı amma ya oluverirse. sevgi ve saygı…Elbette şimdi bu satırlara “Yok canım daha neler..” diyenler olacaktır. Onlara da “Başkan Gürün CHP’den olup, İYİ Parti’de aday çıkarırsa, AK Parti ile CHP arasında kaç oy farkı kalır?” sorusunu bırakıyorum…