Hortumun yaraları sarılıyor « Hamle Gazetesi

Hortumun yaraları sarılıyor

Bu haber 30 Kasım 2015 - 23:24 'de eklendi ve 804 kez görüntülendi.

HORTUMUN YARALARI SARILIYOR MUĞLA’NIN MENTEŞE İLÇESİNDE DÜN GECE MEYDANA GELEN HORTUM SONRASI OLUŞAN HASARIN TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI.Menteşe İlçesi’nde geçtiğimiz gece gece meydana gelen hortum sonrası meydana gelen hasarın tespit çalışmaları başladı. Bu arada olayın ardından Muğla Valisi Amir Çiçek ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Düğerek Mahallesi’nde incelemelerde bulundu.
Kadir Tamer
Menteşe İlçesi’nde geçtiğimiz akşam saatlerinde meydana gelen ve Düğerek Mahallesinde ev ve işyerleri ile mezarlıkta büyük hasara neden hortumun yaraları sarılmaya başladı. Hasar sonrası sabah saatlerinde itibaren Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve bölgenin elektrik dağıtımı işini yapan AYDEM firması tarafından çalışma başlatıldı.
Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Fen İşleri Daire Başkanlığı ve MUSKİ ekipleri sabah saatlerinde hortum sonrası hasar gören işyeri ve evlerde hasar tespit çalışmasına başladı. Düğerek mezarlığında ise yaklaşık 100 metrelik alanda etkili olan hortumun şiddeti ile devrilen ağaçlar kesilerek temizlendi.
Düğerek mahallesi mezarlık yanında bulunan yaklaşık 15 evin çatısında ve bahçelerinde hasar oluştu. İki evin çatısındaki kiremitler ise tamamen zarar gördü. Aynı alanda evlerin önünde bulunan yaklaşık 5 araç ise hortumda sürüklenen malzemelerin çapması sonucu hasar meydana geldi. AYDEM ekipleri hortum nedeniyle kopan elektrik tellerini ve direkleri tekrar yerine monte ederken, mezarlıkta yakınları bulunan aileler mezarlığa akın etti.
Vali incelemelerde bulundu
Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Afet ve Acil Durum Müdürü Mustafa Temel Kışlal ve beraberindeki heyet hortum nedeni ile hasar gören Düğerek Mahallesinde incelemelerde bulundu. Düğerek Mahallesi Mezarlığı ve hasar gören evleri inceleyen Vali Çiçek vatandaşlarla görüşerek geçmiş olsun dileklerini iletti
Devletin daima vatandaşının yanında olduğunu belirten Vali Çiçek “Mezarlık ve yakınındaki evlerde ve işyerinde dün meydana gelen hortum nedeni ile hasar meydana geldi. Allaha çok şükür herhangi bir can kaybımız yok. Olayın hemen ardından Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerimiz vatandaşlarımızın evlerinde işyerinde ve mezarlıkta hasar tespit çalışması yapıyor. Milletvekilimizle, Kaymakamımızla, Emniyet Müdürümüzle birlikte vatandaşımıza nasıl yardımcı olabiliriz diyerek ilk olarak yaralarını sarmaya sıkıntılarını tespit edip çözmeye geldik” dedi.
Hortumun 17 konut ve 2 araca hasar verdiğini, 40 ağacı da yerinden söktüğünün tespit edildiğini söyleyen Vali Çiçek, “Tespit edilen hasarlar noktasında devletimizce ne yapılması gerekiyorsa yapılacaktır ondan kimsenin şüphesi olmasın Zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun Allah başka afet göstermesin” dedi.
Zararlar en kısa sürede giderilecek
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, meydana gelen hortumda can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu belirterek, “Düğerek mahallemizde meydana gelen hortumun etkisi büyük oldu. Mezarlıkta kabirler zarar görürken, ağaçların köklerinden söküldüğünü görüyoruz. Birçok evinde çatısı uçtu. Devrilen elektrik direkleri ve ağaçlar, evlere de zarar verdi. Ama en önemlisi can kaybının olmaması. Olay anından itibaren tüm ekiplerimizi seferber ettik. Belediyemizin ekipleri gerekli iş makineleri ve kepçeler ile Düğerek mahallemizde gerekli çalışmaları yaptılar. Hortum nedeniyle zarar gören kabirlerin üzerindeki ağaçlar kaldırıldı. Zarar gören evlerde ve yollara da temizleme çalışmaları yapılıyor. Ekiplerimiz bir yandan da meydana gelen zararları tespit ediyorlar. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Meydana gelen zararlar en kısa sürede giderilecektir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.