Hortum yıktı geçti « Hamle Gazetesi

Hortum yıktı geçti

Bu haber 29 Kasım 2015 - 20:07 'de eklendi ve 974 kez görüntülendi.

manşet (1)Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde yoğun yağışın ardından akşam saatlerinde oluşan hortum nedeniyle Düğerek Mahallesi ve Karabağlar Yaylası’ndaki bazı evlerin çatısı uçtu, çok sayıda ağaç yerle bir oldu.
Kadir Tamer / İlkay Yıldız
Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde yoğun yağışın ardından akşam saatlerinde oluşan hortum nedeniyle Düğerek Mahallesi ve Karabağlar Yaylası’ndaki bazı evlerin çatısı uçtu, çok sayıda ağaç yerle bir oldu.
Muğla’da sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış ve fırtına nedeniyle yağmur şiddetini arttırdı. Yağmur ile birlikte Menteşe İlçesi’ne bağlı Düğerek Mahallesinde gece saatlerinde E Tipi Kapalı Cezaevi yanında başlayan hortum cezaevi etrafındaki işyerlerin ve evlerin çatısını uçurdu. Hortum nedeniyle çatısı uçan bir işyeri Cezaevi önündeki yolun ulaşıma kapanmasına neden oldu. Meydana gelen hortum Düğerek mezarlığında da büyük hasara neden oldu.
Hortum sonrası Muğla’nın elektrik dağıtım şirketi AYDEM ekiplerine haber veren mahalle sakinleri, direklerdeki enerjinin kesilmesinin ardından etrafa saçılan sac ve kalaslar ile çatılardan uçan kiremitler Muğla Büyükşehir Belediyesi ekiplerini çalışması ile topladı. Bölgeye Büyükşehir Belediyesi, MUSKİ ve AFAD ekipleri de Muğla Kapalı Cezaevi yolunun kapanması nedeniyle yolu kapatan hafriyatlar kepçe ile temizlenerek yol trafiğe açıldı. Belediye ekipleri Düğerek mezarlığında köklerinden sökülerek mezarların üstüne devrilen ağaçları temizlemek için de çalışma başlattı.
Hortum nedeniyle zarar gören mahallenin muhtarı Mehmet Ortayol, akşam havanın kararmasının ardından oluşan hortum nedeniyle büyük hasar meydana geldiğini söyledi. Bölgeye çok sayıda ekip geldiğini belirten Ortayol, “Akşam saatlerinde bir anda hortum oluştu. Kısa sürdü ama etkisi büyük oldu. Çok sayıda evin çatısı uçtu, yollar kapandı. Mezarlıkta ağaçların büyük bir bölümü kökünden söküldü ve kabirler zarar gördü” dedi.
Hortum sonrası bölgede çalışma başlatan Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışmalarını sabah saatlerine kadar sürdüreceği açıklandı. AYDEM ekipleri de mahallenin bir bölümüne elektrik verdi.
Karabağlar Yaylası’da etkilendi
Düğekek Mahallesi’nde başlayan hortum Karabağlar Yaylası’nda da etkili oldu. Karabağlar yaylası Tozlukuyu mevkiinde Ali Sarıkaya’ya ait evin çatısı yerle bir oldu.
Hortum sonrası Muğla Büyükşehir Belediyesini arayan aileye yardım için yola çıkan ekipler, bölgeye giden yolların birkaç gündür etki olan yağışlar nedeniyle sular altında kalması nedeniyle Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, AFAD ve Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, kepçelerin yardımıyla bölgeye ulaştı. Yoğun yağış nedeniyle vatandaşın evine ulaşmakta zorluk çeken ekipler, kepçe yardımıyla eve ulaştı. Hortum nedeniyle evin bitişiğindeki ahırın çatısının uçtuğu ve ahırın duvarlarının da yıkıldığı görüldü.
Ali Sarıkaya, “Evde otururken ne olduğunu anlamadım. Büyük bir gürültü sonrası dışarı çıktığımda evimin yanında bulunan ahırın yıkıldığını gördüm. İlk olarak hayvanlarımı mahalledeki komşularımızın yardımıyla güçlükle kurtarmaya çalıştım. Ekipler de kısa sürede gelerek bana yardımcı oldular” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.