Hollanda’da ki gibi makam araçlarımız…..

Bu haber 04 Haziran 2015 - 20:38 'de eklendi ve 802 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Beslenme ile sağlık arasında paralel bir ilişki vardır.

Beslenmemizin ana amacı hücrelerimize enerji sağlamak ve enerji ihtiyacını karşılayan hücrelerinde kendi fonksiyonlarını doğru bir şekilde işletmesidir.

Hücrelerin doğru fonksiyonlu çalışması ,hücreler topluluğundan oluşan  organların sağlıklı işlemesi  ve neticede de  sağlıklı yaşam sürmek ana gayedir.

Bu kadarla kalmıyor sistem.Hücreler fonksiyonlarını yerine getirme esnasında birde serbest radikaller ortaya çıkarlar.Bu serbest radikaller hücre zarı ve organellerine zarar verir ve fonksiyonları bozuk hücrelerin bir araya gelmesi ile organların hastalığı ortaya çıkar.Bunun için vücudumuzu toksinlerden arındırmak çok önemlidir.

Vücudumuzdan atılacakları rahat atabilmemiz için  atımı kolaylaştıracak tarzda beslenmemiz ve yaşam şeklimizi bu gerçeğe göre dizayn etmemiz önemlidir..

Özellikle alkali beslenme burada çok önemli.Bol sebze yememiz, sebze suları ve alkali su içmemiz, hücrelerimizin sağlığını korumada çok önemli fonksiyonları vardır..

Aynı zamanda  sağlıklı hayat sürmede duanın ve şükür bilincininde çok önemli olduğunu düşünüyorum.Sağlığımızı korumak adına hislerimiz ve duygularımız pozitif olmalıdır ki sağlığımızda pozitif olsun.

Evet can alıcı bir noktaya geldik..

Ülkemizde sağlık harcamaları yüksek.

Önlenebilir hastalıklar önlenemediği için, karşımıza kronikleşmiş bir şekilde çıkmakta ve sağlık harcamalarımızın önemli payını sömürmektedir..

Hastalıkların ortaya çıkmadan önlenebilmesi çok önemli..

Bunun için birincil korumanın yanında, halkın sağlık bilgi düzeyinin yükseltilmesi ve

hareketli bir yaşamı  halkın bilincine oturtmak ,sağlık için yapılacak en önemli adımlardan bir tanesi..

Sağlık Bakanlığımız hareketli yaşamı desteklemek adına bir çok kampanyalar yürütmekte.

Özellikle halkın yürümesi ve yürüme kültürünü toplum algısına yerleştirilmesi için çok sıklıkla yürüyüşler düzenliyorlar.Yürüyüş düzenleme aktiviteleri biraz sıkmaya başladı, fakat farklı mesajlarla algılara yükleme yapılabilir.

Muğla çok küçük bir kent.Çalışanlar 2-3 kilometre mesefa  olan işyerlerine otomobilleri  ile gidiyorlar Çok gülünecek bir tablo yaratıyorlar.Otopark sıkıntısı hat safhada iken bir de aracına park yeri derdine düşmektedirler.

Biz bu kentte çok gerekli olmadıkça otomobil kullanılmaması ve işyerlerine yürüyerek ulaşılma kavramını içselleştirmelerini ve hayatlarına geçirmelerini sağlamalıyız.

Otomobil kullanmamak buna karşın bisiklet kültürünün yaygınlaştırılması çok önemli bir husustur..

Son 5 yıldır bisiklet kullanımı ve yaygınlaştırılması çabalarım karşılık buldu ve Sağlık Bakanlığımız bu konuda önemli bir projeyi hayata geçirmekte..

Bakanlığımız; 1 metre bisiklet yolu yapan belediyelere 1 bisiklet kampanyası yapıyor.Harika. Muğla, misyonu olan bir kent. Vatandaşa bisiklet kullanma konusunda içselleştirilmiş ve algıyı oturtturmak zor olmasa gerek..

İllerde önder olmamız ve bisiklet kullanma kültürünü yaygınlaştırmamız şart..

Sağlık Bakanlığımız bisiklet kullanımı ile ilgili:Genel Hükümler, Zorunlu Hükümler ve Tercihli kriterler adı altında yerine getirilmesi gerekli kriterleri belirledi.

Trafik Kanunu ve İlgili Yönetmelikleri, Karayolları Genel Müdürlüğü ilgili mevzuatı, Türk Standartları Enstitüsü tarafından bisiklet yolu ile ilgili yayımlanan standartlar  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Bisiklet Yolu Projeleri ile Başvuruda Bulunan Belediyelere Yönelik Proje Başvurularında Yardımcı Olabilecek Kılavuz”dikkate alınarak, ilgili kurum resmi görüşleri ve bilim kurulu önerileri ile hazırlanan  kriterlere uygun Ocak 2015 tarihinden sonra bisiklet yolu yapan Belediyeler, bisiklet taleplerini içeren başvurularını İl Halk Sağlığı Müdürlüklerimize yapabilecektir. Yapılacak değerlendirme sonrası başvuruları uygun bulunan Belediyelerimize bisiklet desteği sağlanacaktır duyuruları yapılmaktadır Hareketli yaşam adına yaratılmış iyi bir proje..

Şimdi gelelim farklı bir boyuta…

Okuduğum bir röportajda; Elif Şafak araba kullanamadığını belirtmekte idi.Bisiklet kullanıyormu bilmiyorum..Ben ondan bir gömlek ileriyimde bende hiç bisiklet kullanmadım.Öğrenebilirmiyim ? Bilmiyorum.

Keşke kadınlarımıza öğretilebilse..

Kadınlarımız günlük yaşamlarını bisiklet kullanarak sürdürebilseler..

Keşke Ula ilçemiz sakinleri gibi, hepimiz bisikletle günlük hayatımızı sürdürebilsek..

İlimizde Muğla Merkezde bisiklet kullanıcıları için yapılmış yollar, bazı güzergahlarda var. Belediyenin bu konudaki iyi niyetinin bir göstergesi..Çok fonksiyonlu olmasa da verilen mesaj’‘ Biz bisiklet kullanımını önemsiyoruz ve halkımıza bu kültürü yaymak istiyoruzdur.”Ne yapsınlar ki eski yerleşim yerlerinde sokaklar çok dar , çarşı içide öyle.. Mecburen yapılan bisiklet yolları dar..

Yinede bir farkındalık adına yapılanlar güzeldir.

Muğla ya geldiğim zaman yürüyüş yolu yoktu ve sonrasında belediye yürüme parkuru yaptı ve halkının hizmetine sundu. Çok da iyi oldu. Muğla halkı bu parkurda yürüyüş yaparak, sağlıklı kalmak için çabalıyorlar.

Sonrasında parklarda spor aletleri devri başladı. Halk parklara konulmuş olan spor aletleri ile spor yapmakta.Bu kamusal hizmete her isteyen eşit şartlarda erişebiliyor..

Gelelim konunun özüne..

Varmısınız araçlarla caddeleri tıkamamaya. Varmısınız günlük yaşamda işlerimizin çoğunluğunu yaya yürüyerek halletmeye.

Varmısınız Büyük Şehir  Belediyesi:Tüm Muğla Halkına bisiklet kültürünü yaymaya ve yaygınlaştırmaya?

Bisiklet yolları yapmaya.Yaptırmaya..

Bakarsınız bir gün, Hollanda’da ki gibi makam araçlarımız bisiklet olur..

Neden olmasın ki ?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.