Hocalı için dünyanın gözü kör oldu

Bu haber 03 Mart 2014 - 23:31 'de eklendi ve 1.160 kez görüntülendi.

hocali6516516Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Dünyası Topluluğu tarafından düzenlenen ‘İki Devlet Tek Millet, Hocalı’ya Adalet’  konferansında konuşan Azerbaycan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, 1992 de Hocalı’da yaşanılanların katliam değil soykırım olduğunu belirterek, “Dünyanın gözü Hocalı’da kör olmuştur” dedi.

İlkay Yıldız

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Dünyası Topluluğu tarafından ‘İki Devlet Tek Millet, Hocalı’ya Adalet’ isimli konferans düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi A Salonunda düzenlenen konferansa Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, Türk Dünyası Topluluğu Başkanı Selim Öztürk, Türk Dünyası Topluluğu Koordinatörü Yrd. Doç. Güzine Uzun, Azerbaycan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, MHP Menteşe Belediye Başkan Adayı Osman Can Yenice ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Türk Dünyası Topluluğu Başkanı Selim Öztürk, “22 yıl önce Hocalı’da yapılanlar yalnızca Azerbaycan Türklerine değil tüm dünya Türklerine yapılmış bir soykırımdır. Hocalı’da yapılan soykırımı Türk dünyası bütün dünyaya anlatmak zorundadır. Dün Karabağ’da yaşanalar bugün Kırım’da yaşanmaktadır. Türkiye bu konuda en önde yer almalıdır, Kırım Türklerine sahip çıkmalıdır” dedi.

Türk Dünyası Topluluğu Koordinatörü Yrd.Doç. Güzine Uzun ise, “Hocalı’da kendi kardeşlerimizin yaşadığı acıya maalesef duyarsız kaldık. Sadece Hocalı değil, Doğu Türkistan’da, Kıbrıs’ta, Kerkük’te Türklere karşı yapılan tüm saldırılara tepkisiz kaldık. Bugün Suriye Arapları güya insanlık adına karış karış Türkiye’ye yerleştirilirken, Kerkük’lü kardeşlerimizi göz ardı ediyor, onları kaderleri ile baş başa bırakıyoruz. Bir Türk öldüğünde ne zaman bir Arap’ın ve ya bir Ermeni’nin hepimiz Türküz diye sokağa çıktığını gördünüz. Bugün yine önemli bir Türk coğrafyası olan Kırım’da gözlerimizin önünde elden gidiyor,  biz yine cılız tepkiler veriyoruz” dedi.

Son Olarak Konuşan Azerbaycan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı ise, “Ben eğer Kuzey Kıbrıs’ı, Kırım’ı, Güney Doğuda ölen 30 bin Türk evladını yüreğimde hissetmiyorsam nasıl derim ben sizin kardeşinizim. Karabağ ve Hocalı bizim için çok önemli, Hocalı’ya kadar zaten birçok köyümüzü yıkıp yık etmişlerdi. Ama Hocalı çok zalimce yapıldı” dedi.

2. Dünya Savaşı’nda Ukrayna’da bir kadın faciası yaşandığını hatırlatan Rüstemhanlı, “Bizim için Almanların orada insanları diri diri toprağa gömmesi en büyük acı ve faciaydı. Ama inanın Hocalı’yı yaşan birisi olarak söylüyorum, Hocalı kadar zalimce yapılmış ikinci bir soykırım yoktur. Hocalı’nın nüfusu yedi bin kişiydi, bugün o insanlar yok. Bugün 673 kişinin cesedi bulundu. Bin 500 kişinin nerde olduğu belli değil, beş binin üzerinde kişi ise esir düştü” diye konuştu.

Hocalı bir katliam değil Hocalı bir soykırımdır

Azerbaycan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Rüstemhanlı konuşmasını şöyle tamamladı:

“1948 yılında tüm dünya Yahudilere yapılanları soykırım olarak kabul etti. Hocalı’da yapılanlar onunla aynıdır. Hocalı’da insanlar etnik kimliklerine göre, Hocalı’da insanlar dini kimliklerine göre öldürüldüler. Hocalı’da yaşayanlar Azerbaycanlı oldukları için değil Türk oldukları için öldürüldüler. Eğer biz tarihimizden ders alsaydık, bugün Karabağ işgal altında olmazdı. Bakın sizlerden bir şey rica ediyorum, her şeyden taviz verin ama Türklüğünüzden ve Türkiye’den sakın taviz vermeyin. Kurtuluş Savaşında tek başınıza savaştınız, yalnız kurttu Türkiye, bugün ise Türkiye’nin arkasında koca bir Türk Coğrafyası var.”

Konferansın ardından Türk Dünyası Topluluğu Başkanı Selim Öztürk, Türk Dünyası Topluluğu Koordinatörü Yrd. Doç. Güzine Uzun tarafından Azerbaycan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Rüstemhanlı’ya çiçek ve plaket verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.