Hobiyle başladı olimpiyat madalyasıyla taçlandırdı

Bu haber 29 Kasım 2018 - 0:31 'de eklendi ve 878 kez görüntülendi.

Muğla’da 2,5 yıl önce hobi olarak başladığı pasta yapımını İstanbul’da aldığı eğitim ile mesleğe dönüştüren pasta ve şeker hamuru sanatçısı Gonca Can, 23-28 Kasım tarihlerinde Lüksemburg’da 4 yılda bir düzenlenen global bir yarışma olan Villeroy&Boch Aşçılık Dünya Kupası Olimpiyatları’na katılarak 16 santimetre boyutundaki minyatür artistik çalışmasıyla derece elde ederek üçüncü oldu.

Kadir Tamer

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde yaşayan Gonca Can, yaklaşık 2,5 yıl önce hobi olarak başladığı pasta yapımını meslek haline getirerek Lüksemburg’da gerçekleşen Villeroy&Boch Aşçılık Dünya Kupası Olimpiyatları’nda 16 santimetre boyutundaki minyatür artistik çalışmasıyla dereceye girerek üçüncü oldu.

4 yılda bir düzenlenen ve 75 ülkeden yüzlerce şefin katıldığı Villeroy&Boch Aşçılık Dünya Kupası Olimpiyatları’nda dünya üçüncüsü olarak bronz madalya kazanarak Muğla’yı ve ülkemizi başarılı bir şekilde temsil eden pasta ve şeker hamuru sanatçısı Gonca Can, 16 santimetre boyutundaki minyatür artistik çalışmasını anne ve babasına ithaf etiğini belirterek, böylesine önemli bir yarışmada derece almaktan mutlu olduğunu söyledi.

2,5 yıl önce pasta yapımına merak sardığını kaydeden Gonca Can, “Pasta yapımına hobi olarak başladım ama bir süre sonra klasik tarzın dışına çıkmak istedim. Yaptığım araştırmalarda şeker hamurundan figür yapımı olan artistik çalışma ilgimi çok çekti. Araştırmalarımı bunun üzerine yapmaya devam ettim. İlerleyen süreçte İstanbul’da eğitim aldım. Eğitimlerimin ardından Muğla’ya gelerek çalışmalarıma devam ettim” diye konuştu.

Lüksemburg’da 4 yılda bir düzenlenen Villeroy&Boch Aşçılık Dünya Kupası Olimpiyatları’na katılmaya karar verdiğini kaydeden Gonca Can, “Böylesine önemli bir yarışmaya katılmak benim için gerçekten zor ve bir o kadar da heyecanlı idi. Aşçılık Dünya Kupası Olimpiyatları’na, Doç. Dr. Öğretim Görevlisi şef Emrah Köksal Sezgin başkanlığındaki Türkiye Kuşadası Gastronomi Derneği bünyesinde katıldım. 75 ülkeden yüzlerce usta isimlerin katılığı böylesine önemli bir yarışmada tamamı el işçiliği ve yenilebilir malzemeden oluşan 16 santimetre boyutundaki minyatür artistik çalışmamla üçüncülük elde etmem ve bronz madalya kazanmam beni çok mutlu etti” dedi.

Çalışmasını anne ve babasına ithaf etti

Olimpiyatlarda dereceye girdiği eserini anne ve babasına ithaf etiğini kaydeden Gonca Can, “Çalışmamda fiziksel engel de dahil hiçbir engelin aşka engel teşkil etmediğinin örneğini vermek istedim. Bu nedenle artık hayatta olmayan anne ve babamı konu alarak vefayı ve bağlılığı işlemeye çalıştım. Bu çalışmayı onlara ithafen ruhlarına bir hediye olarak yaptım. Bu nedenle olimpiyatlarda aldığım bu derecenin benim için daha da anlamlı oldu” dedi.

Eğitimler veriyor

Muğla’da mesleğinin çok fazla tanınmadığını kaydeden Gonca Can, “Bundan sonraki süreçte kendimi daha da geliştirerek mesleğime devam edeceğim. Ancak ne yazık ki Muğla’da pasta ve şeker hamuru sanatçılığı tanınmıyor. Yine de yaptığım çalışmalar ile mesleğimi tanıtmaya devam edeceğim. Şu anda il dışından olsa da eğitim verdiğim öğrencilerim bulunuyor. Umarım yakın zamanda yaşadığım kentimde de öğrencilerim olur. Bu sayede mesleğimin tanıtımına katkı sağlamış olurum” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.