Hizmeti Muğlalı Engelliyor!

Bu haber 12 Ocak 2016 - 22:32 'de eklendi ve 1.193 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçen hafta sonunda kaleme aldığım Büyükşehir meselesi beklediğimden fazla ilgi gördü.

Türkiye bölünür kaygısı ile demokrasiden vazgeçilir mi?” diye soranlar oldu.

Demokratik hak ve özgürlüklerin yaşandığı, eşitlikçi ve katılımcı demokrasinin işlediği hangi ülke “bölünme” ile karşı karşıya kalmış ki?

Geçen cumartesi günü bu köşede “Büyükşehirler kapanmayacak” başlığı ile çıkan yazımı şöyle noktalamıştım:

Ne terörden ne demokrasiden korkmanın alemi yok. Demokrasi; elbette katılımcı demokrasi terörü tamamen ortadan kaldıramaz, ama birlik beraberliğimizi sağlayıp, güçlendirebilir.”

Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın ortaya koyduğu hedeften vazgeçmeden hep birlikte demokrasiye, barışa sahip çıkıp, hep birlikte terörle, ayrılıkçılarla mücadele etmeliyiz.

 

xx           xx           xx

Geçen Cuma günü yayınlanan “Şu Büyükşehir Meselesi” başlıklı yazıma Ahmet Hendek adındaki okurumuz şu yorumu yapmış:

Büyükşehir Kanunu ile illerde Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı kuruldu, bu kurum ne işe yarıyor? Hiç adını duydunuz mu, ben biraz merak edip internetten araştırdım, ihalelerini araştırdım, birimlerini, yöneticilerini. Özel İdareyi beğenmeyenler mumla arıyor olmalı. Lojman tadilatı, bina tadilatı, pazarlık usulleri, 2-3 küçük bina… Mesela bu kurumun başkanı kim? Kanun Vali demiş, ama Muğla kamuoyunda sanki Başkan bir başkası. Orada ne işi varsa o beyefendi karar verir diyorlar. Diğer illere baktım, Antalya, Bursa, Konya, Erzurum bile yüz milyonlarla yatırım yapmış. Muğla’da ise bu illerin   çok altında sanırım, çünkü yapılan işlerin internette ki ihale bilgileri böyle gösteriyor. İlginç bir akamet var. Oysa kanunda belediyelere yaptırımı olan bir kurum, niye bu uygulanmadı? Muğla’da belediyeler mi çok iyi, bu kurum görevini mi bilmiyor? Burası Muğla ve cezalandırılıyor muyuz?

Şaşkınlık içindeyim. Ahmet Hendek’in yorumu olmasa bu yazı da olmayacaktı. Benimde bilgim yok. İlgimde olmadı!

 

xx           xx           xx

Muğla’da siyaset yapanların bilgisi, ilgisi var mı acaba?

Büyükşehir Yasası’nı çıkaranlardan siyasetçiler adına Allah razı olsun.

Bu öyle bir yasa ki, siyaset yapan herkesin, vekillerin, yerel yöneticilerin hepsinin mazereti ve ağlama duvarı… (!)

Beklenmedik bir yağışta ilçeyi sel alınca vatandaş ilçe belediyesine koşuyor. İlçe belediyesi sorumlu olarak Büyükşehir Belediyesi’ni gösteriyor. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MUSKİ, ilçelerin yağmur suları ile ilgilenebilmeleri için ilçe belediyelerinin hesaplarına para yatırmaları gerektiğini söylüyor!

Geçen Cumartesi günkü “Büyükşehirler kapanmayacak!” başlıklı yazımda Büyükşehir Yasası yeniden düzenlenirken nasıl olması gerektiği üzerine bir iki söz edip “İlin valisi de varsıl yerel yönetimin yanında yoksul kalmamalı… (!)” demiştim.

Oysa Valiliğin elinde koylar ve kıyılardaki günübirlik alanlarda yetki karmaşasına neden olan Muğla’ya Hizmet Vakfı yanında Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’na da sahipmiş.

Valiliğimiz “varsıl” olmasa da “yoksul” da değilmiş!

 

xx           xx           xx

Bu konu da cahilliğime verin. Hani “Şeytan dürttü” derler ya o hesap beni de Ahmet Hendek dürttü. Tabi benimkisi gazeteci merakı…

Büyükşehir Yasası’nın yenisi düzenleniyor, yürürlükte olanı ile kapanan İl Özel İdaresi’nden Büyükşehir Belediyesi’ne hangi taşınır ve taşınmazların devredildiğini hala öğrenebilmiş değiliz. Aynı şekilde Valilik Kuruluşu olan Muğla’ya Hizmet Vakfı valilikte kalırken İl Özel İdaresi ile Vakfın ortak olduğu Valilik kuruluşu MELSA nasıl ve neden Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi? MELSA hangi alacak ve borçlarla devredildi?

Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın İl Özel İdaresi kapanıncaya kadar ve kapandıktan sonra gelir ve giderleri; gelir kaynakları ve giderlerin gittiği yerler nelerdir?

Bu soruların yanıtını neredeyse iki yıl oluyor alamıyorum…

Bir de göz önünde olduğu için herkes Sakartepe Tesislerini soruyor; onun mülkiyeti kimde kaldı, tesis neden atıl tutuluyor?

 

xx           xx           xx

Gerçekten benimkisi gazetecilik merakı…

Geçtiğimiz günlerde 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü kuruldu. Nereye bağlı olduğunu biliyor muyuz? Bilmiyoruz… Ben bu yazımı kaleme alırken öğrendim! YİKOB’un birimlerinden birisiymiş.

Muğla Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi’ne de sahipmiş. Bu merkezin YİKOB (Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı) ile bir ilişkisi var mı bilmiyorum, ama

İlgili yasa çerçevesinde YİKOB şu birimlerden oluşmakta:

Teknik; Yatırım İzleme Müdürlüğü, Rehberlik ve Denetim Müdürlüğü, Strateji ve Koordinasyon Müdürlüğü ve 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü. İdari ve Mali; Mali İşler Müdürlüğü ile Doğal Kaynaklar, Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü…

Merkezi idarenin taşra birimlerinin yürüttükleri hizmet ve faaliyetlerin etkinlik, verimlilik, stratejik plan ve performans programlarına uygunluk açısından değerlendirildiği raporu hazırlamak ve Valinin değerlendirmesi ile birlikte Başbakanlığa ve ilgili bakanlıklara göndermekle sorumlu olan YİKOB, ayrıca daha önce İl Özel İdareleri’nin yetkili olduğu Jeotermal Kaynaklar Kanunu, Maden Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun ilgili maddeleriyle ilgili görevler de artık YİKOB tarafından yürütülmekte olduğu gibi, maden veya jeotermal ve doğal mineralli su kaynaklarının bulunduğu yere en yakın yerleşim yerlerinin altyapı ve mahalli müşterek ihtiyaçlarında kullanılmak üzere Bakanlık bütçesinden gelen ödenekler YİKOB kullanılır olmuş.

Bunları geç te olsa öğrendik…

 

xx           xx           xx

Şimdi öğrenmek istediğimiz;

2 yıla yakın süredir, bu başkanlık ve birimlerinin varlığı Muğla’da geçmişten gelen kamu yatırımlarının tamamlanmasında, çalışmaların hızlanmasında yararı oldu mu? O yatırımlar nelerdir? 2 yıla yakın süredir hangi projeler üretilip, ilgili bakanlıklara gönderildi? Kabul edilip başlanan proje var mı?

Soru çok… Yanıtı gelmeyeceği için uzatmanın da alemi yok!

Duyumlarımıza göre Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün danışmanı Kenan Gürbüz arkadaşımız istediği daireden istediği bilgileri alabiliyormuş. Eğer doğru ise, umarım sorularımızın yanıtlarını toplar “kamu” için bizimle paylaşır…

Yok, eğer bu birimlerin Muğla’nın merkezi idareden yeni hizmetler almasında; örneğin yeni öğrenci yurtları açılmasında, organize sanayi bölgeleri kurulmasında, YatağanBağyaka’da “Termal Turizm” başlatılmasında (gibi) bir hayrı yoksa ve olmayacaksa yeni Büyükşehir Yasası’nda bu birimlerin; yok eğer mevcut yasa uygun ise bu birimlerin yöneten ve çalışanlarının gözden geçirilmesinde yarar var…

 

xx           xx           xx

Dünkü yazımın başlığı “Muğla’da Hizmeti Kim Engelliyor?” şeklinde idi. Bir okurum sorunun yanıtını “Hizmeti Muğlalı Engelliyor” diye verdi. Anlayamadım. Belki de “siyaseti”kastetmişti…

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
İlhan Koru 13 Ocak 2016 / 15:04

Sayın Özgür, yazınızı okudum ve biraz geri gittim, özel idarenin kapandığı zamanlara. Yakıt , kağıt, kırtasiye tartışması olmuştu, siz de ifade etmiştiniz bunları. O zaman şöyle düşünmüştüm, Valilik niye kendine bunu yaptı? Ya da bu yatırım izlemenin amiri memuru illa vardı, hiç mi düşünmediler yakıt, kırtasiye vs lazım olur diye? Muğla’da bu kurum ölü doğumdur. Geline süreçte Sayın Muğla Valisinin çalışkan ve ilgili tutumunu da biliyoruz, bu kurumda Sayın Valinin madem, niye makam ile kurum aynı çizgi de değil? Yazdığınız gibi bu kurumun yöneticileri yani bir vali yardımcısı ve 6 müdür olduğu anlaşılıyor, Sayın Valinin vizyonuna, ön görüsüne ve Muğla için bir şeyler yapma isteğine aynı şekilde yanıt veremiyorlar demek ki. Kendi yakıtına, kağıdına kalemine sahip çıkmayı başaramamış bir yapı, Muğla’ya ne kadar sahip çıkar? Hizmet kavramı çok özeldir, güzeldir, ama nereye ve kime hizmet edildiği önemli. Şu geçmişte olanlar ve bahsettiğiniz şahsın (Ahmet Bey) yazdıklarını dikkate alıp inceleyince, bu kurumun bu yapıdan kurtulması lazım. Yeni Büyükşehir kanunu ile bu kuruma Valilik adına daha büyük görevler verilirse , Allah muhafaza etsin mi diyeceğiz, işimiz YİKOB’a kaldı diye? Bu şehrin sahipleri ve siyasiler, doğru insanları doğru yerde görev vermek zorundalar. YİKOB bir özel idare değil, bir köy hizmetleri hiç değil, eski alışkanlıklar bu kurumu işlemez duruma düşürür. Hatırlasanıza, köy hizmetlerini kimin ne yaptığı belli değil, dedikodu, koltuk mücadeleleri, iş yapmama ama yüksek maaşlar vs derken kendini kapattı bu kurum. Muğla ilinde yürümeyen, ilerlemeyen her işten 6 milletvekili de, il başkanları da sorumludur. Herkes kimin arkasında duruyorsa ona bir baksın, hiç sormuyorlar mı hakikaten, kardeşim siz ne iş yaparsınız diye. Yazık olmasın Muğla’ya…