‘Hizmet’ referandumundan ‘Hayır’ çıktı

Bu haber 20 Kasım 2018 - 0:18 'de eklendi ve 1.319 kez görüntülendi.

Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Yukarı Yayla kırsal mahallesi sakinleri CHP’li Yatağan Belediyesinden hizmet alamadıklarını ileri sürerek AK Parti’li Kavaklıdere Belediyesine bağlanmak için sandık başına gitti. 189 kişinin oy kullandığı referandumda 154 hayır çıkarken, evet oyları ise 32’de kaldı.

Yatağan ilçesine 27 kilometre uzaklıkta bulunan kırsal Yukarı Yayla Mahallesi sakinleri, yıllardır hizmet anlamında mahalleye yatırım yapılmadığı gerekçesiyle Kavaklıdere Belediyesi’ne bağlanmak için imza topladılar. 380 nüfuslu Yukarı Yayla Mahallesi’nde 267 seçmenden 234’ü Kavaklıdere Belediyesine bağlanmak için önce Yatağan Kaymakamlığına, ardından Muğla Valiliğine dilekçe verdi. Seçmenlerden çoğunluğunun imza vermesi sonrası Yukarı Yayla Mahallesi İlkokulunda referandum için sandık konuldu.
Sabah başlayan oy verme işlemine mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Yaşlı-genç oy kullanmak için sandık başına giderken, Kavaklıdere ilçesine bağlanmak isteyenler ‘Evet’, bağlanmak istemeyenler ise ‘Hayır’ oyu kullandı. Oy sayımı tamamlandıktan sonra evet veya hayır da çıksa önce Kaymakamlığa, ardından Valiliğe tutanakla sonuçlar teslim edilecek.
Mahalle sakinleri yaptıkları açıklamada, “Kavaklıdere’ye mi geçeceğiz, yoksa Yatağan’da mı kalacağız diye oy kullandık. Hizmet alamadığımızı düşünüyoruz Yatağan Belediyesinden. O yüzden geçmek istedik. Vatana millete hayırlı olsun. Bilmiyoruz artık sonu ne olur. Yatağan Belediyesinden hiçbir hizmet alamadık. Ellerin köylerinde her şeyler var. Bizim maalesef bir gecekondu gibi bir düğün salonu yaptırdılar. Herkes gülüyor karşıdan. Ellerin sokaklarında her şeyler var yapıldı, fakat biz her şeyden mahrum kaldık. AK Parti’ye oy verdiğimiz halde, AK Parti’li belediyeye gidelim oradan kazanalım dedik. Mevcut ilçeden hizmet alamadığımız için yapılıyor. Milletin şikayeti bu. 1976 yılında Orman Dairesinin yaptığı yollarla duruyoruz. Başta türlü hiçbir şey yok. Ufak tefek tamiratları insanlar kendi imkanları ile yaptırıyor. Bu mu yani belediyecilik hizmette” diye konuştular.

189 kişi oy kullandı

267 seçmenden 234 seçmenin verdiği referandum başvurusunun ardından hafta sonunda yapılan oylamada 189 seçmenin oy kullanması dikkati çekti. Sabah saatlerinden başlayıp akşam saatlerine kadar süren oy kullanma işlemlerinin tamamlanmasının ardından oy sayımına geçildi. Yapılan sayımda hayır için 154 oy çıkarken, evet oyları 32’de kaldı. Referandumda 3 oy ise geçersiz sayıldı. Referandumda çıkan 154 hayır oyu ile Yukarı Yayla Mahallesi Yatağan’da kalmaya devam etti. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.