Hızlı giden taksi ve dolmuşlara tepki

Bu haber 29 Temmuz 2013 - 18:37 'de eklendi ve 807 kez görüntülendi.

marmaristaksilerhizli13134654131321313Marmaris Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Tarım, son günlerde bazı taksi ve dolmuş şoförlerinin trafiği tehlikeye düşürecek şekilde hızlı araç kullanmalarıyla ilgili çok sayıda şikayet geldiğini söyledi.
Haber Merkezi
Marmaris Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Tarım, son günlerde bazı taksi ve dolmuş şoförlerinin trafiği tehlikeye düşürecek şekilde hızlı araç kullanmalarıyla ilgili çok sayıda şikayet geldiğini söyledi. Başkan Tarım, bu konuda kendilerinin taksicileri birçok kez uyarıda bulunduğunu ancak bu konuda özellikle durak ve kooperatif başkanlarına büyük görev düştüğünü belirtti. Başkan Tarım, belediye ve emniyet yetkililerinin de kendilerine destek olması gerektiğini belirterek, Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak cezai yaptırımlarının çok fazla olmadığını trafik düzenlemesiyle ilgili ne kadar kurum varsa hepsinin bir araya gelmesi gerektiğini söyledi. Tarım “Bu kentin trafiğinin normal işlemesi bir tek Şoförler ve Otomobilciler Odası’ndan mı soruluyor” dedi.
“HIZLI GİTMEYİN YAYALARA YOL VERİN”
Başkan Tarım şoför esnafına uyarılarda bulunarak hızlı gitmemelerini ve yayalara yol vermelerini istedi. Başkan Tarım bu uyarıları çoğu zaman esnafa bire bir de yaptığını söyledi. Tarım, “Son zamanlarda artık bardağı taşıran olay taksi esnafımızın hızlı gitmeleri, aşırı gürültülü şekilde müzik çalmaları ve yayalara yol vermemeleri oldu. Burada kolluk kuvvetlerimiz, emniyetimiz, belediyemiz var. Kontroller yapalım ve bunların mücadelesini birlikte verelim” diye konuştu.
“HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM”
Tarım, şoförlerin yaptığı hataların tek sorumlusunun kendileriymiş gibi gösterilmesine de tepki gösterdi. Tarım, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı olarak ‘günah keçisi’ ilan edildiğini dile getirdi. Başkan Tarım, “Şoförler aşırız hızlı gidiyorsa, hataları oluyorsa bunun tek kontrol mekanizması şoförler odası değildir. Bu konuda emniyet ve belediye olmak üzere birçok yetkili kurum vardır. Beni çağırabilirler komisyon dahi kurabiliriz. Ama burada topu şoförler odasına atıyorlar. Marmaris turistik yerdir. Ortada bir sorun varsa bunun mücadelesini hep birlikte yapalım. Ben her türlü mücadelenin içinde yer almaya her zaman hazırım” şeklinde konuştu.
“TRAFİĞİN SAĞLIKLI SEYRİ İÇİN DURAK ŞART”
Başkan Tarım Marmaris’te trafiğin seyrini daha iyi hale getirebilmek için özellikle minibüsler için durak yapılması gerektiğinin altını çizdi. Başkan Tarım, “Belediyeye minibüsleri sadece duraktan durağa durduralım diye kaç kez müracaat ettik. Ama maalesef bu araçlarımızı duraktan durağa durduramadık. 10 gün bunun mücadelesini verdik. Şoför esnafımız ceza yedi. Durak olmayınca şoför esnafımız maalesef istediği yerde duruyor istediği yerde kalkıyor. Bunlar aslında yanlış ancak dediğim gibi çözüm için hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Yayalara yol verilmesi gerekiyor, kılık kıyafetlerine şoförlerimizin dikkat etmesi gerekiyor, gereksiz yere korna çalmamaları gerekir. Bu konularda herkesle hem fikiriz” dedi.
“ARAÇ SAYISININ FAZLALIĞINDAN BENDE MEMNUN DEĞİLİM”
Marmaris Şoförler ve Otomobilciler Odası’na bağlı olarak çalışan 511ticari taksi olduğunu belirten Tarım, araç sayısının fazla olduğunu dile getirdi. Tarım, “Bu araçların bir kısmı Marmaris merkez başta olmak üzere, Turunç Beldesi, Hisarönü Köyü, İçmeler Beldesi’nde yer almaktadır. 1992 yılından bu yana taksi sayısı ne çoğaldı ne de azaldı. Taksi sayısına ne ilave olur ne de eksilme olur. Bazı kesimler diyor ki bu taksi sayısını nasıl azaltacağız. Tabi bu araç sayısı bu kadar olmamalıydı. Bu durumdan ben de memnun değilim. Çünkü Marmaris’te ekonomisinde pastadan düşen pay düştüğü için işler azalıyor. Şoför esnafımız arasında da sıkıntı doğuyor bu kez. Aslında herkes işini yapsa bütün şoförlere yetecek kadar müşteri var. Burada lokantası olan, tur işleri yapan, manav, barcı dahi müşteri taşırsa bizim esnafımıza ne yapacak. Burada belediye, emniyet ve oda olarak bir araya gelirsek daha düzenli bir sistem getiririz” dedi.
“DURAK VE KOOPERATİF BAŞKANLARI YARDIMCI OLMALI”
Başkan Tarım açıklamalarını şöyle tamamladı, “Bilhassa durak ve kooperatif başkanlarına sesleniyorum. Bu üyelerimizi ve gençlerimizi biraz uyarmaları gerekir. Ben oda başkanı olarak bütün taksicilerin başında nöbet tutamam. Ben kendi yönetim kurulu üyelerime de sesleniyorum. Sekiz tane yönetim kurulu üyem var ve çoğu taksicilik yapıyor. Bu konularda uyarı yapmak ve mücadele etmek gerekir. Eğer bir taksi sahibi aracın bir şoföre verdiyse bu şoförü her zaman uyarması gerekir. Marmaris’te bir vatandaşımızın ya da bir turistin başına bir şey gelmesi hepimizi üzer ve olumsuz etkiler.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.