Hintliler Muğla’ya Gelir Mi?

Bu haber 17 Mayıs 2017 - 0:29 'de eklendi ve 1.017 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Rusya’nın uçak krizi sonrası uyguladığı “turist ambargosu” ve Avrupalı turistin “gelmiyoruz” resti karşısında feleğimiz şaştı.

Turizm sektörü paniğe kapıldı. Yeni Pazar arayışlarına girişildi.

Yerli turist çaresizlikten kıymete binerken, sektör yeni sezona ‘merhaba’ demeye hazırlanırken DOKTOB (Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletme Birliği) Hindistan’a turist aramaya gitmişti.

GETOB’un, FODER’in umurunda olmamış, gülenler olmuştu. Hem kaç mil öteden turist mi gelirmiş? Gelse bile ne zaman gelirmiş?

Doğrusu Hindistan bana göre de ham hayaldi…

Ama Hintliler Muğla’ya geliyor. Bu biraz da Başbakan Binali Yıldırım ve Vali Amir Çiçek sayesinde oldu.

 

xx           xx           xx

Tabi bu her ne kadar DOKTOB’un başarısı olsa da başarının gizli kahramanı DOKTOB Başkanı Yücel Okutur’un eşi Fulya Okutur

Okutur ailesi geçen yaz sonunda Dalyan’daki Resort Otellerinde turizmimizin içler acısı halini konuşurken “Hindistan’da ekmek arayacaklarını” benimle de paylaşmışlardı. “Ne işiniz var oralarda? Oralardan ekmek çıkmaz.” diyememiştim. İyi ki diyememişim. Fulya Okutur’a karşı mahcup olacakmışım!

9 aylık bir mücadeleden sonra, Hindistan’ın en büyük turizm acentelerini Muğla’ya taşımaya başladılar. O acentelerin çatı örgütlerinden biri geldi gitti, biri daha geliyor…

Hem de 2 bin Hintli ile… Bu gün gelmiş olacaklardı. Bugün olmazsa yarın…

 

xx           xx           xx

Ekonomide “Yumurtaları aynı sepete koymayacaksın” diye bir önerme vardır. O hesap, aynı sepete de bel bağlamayacaksın…

Fatih Çekirge’nin de Hürriyet’teki köşesinde yazdığı gibi yok “Almanlar gelmiyor”, yok “İngilizlerde azalma var” diye ağlamanın da alemi yok. Çekirge, “Bizim de uzak kıtalara gitmemiz lazım.

Tıpkı Kolomb gibi. Tıpkı Piri Reis gibi.” diyor ve ekliyor:

“Müteahhitlerimiz bunu yaptı. Afrika’nın en zor ülkelerinde işler alıp yaptılar.

Şimdi artık sıra turizmcilerde.

Artık ağlamak yok.

Artık ‘kâşif yatırımcı’ya ihtiyaç var.

Sanıyorum, turizmde Hindistan’ın ilk kaşifi Fulya Okutur oldu.

 

xx           xx           xx

Fulya Okutur Hindistan’a geçtiğimiz Eylül’de davet alarak gitti. Bu adeta 15-24 Şubat’ta yapılan Mumbai ve Yeni Delhi Turizm Fuarlarına DOKTOB tarafından yapılan çıkartmanın hazırlığı oldu.

Hem de ne hazırlık…

Bir aya yakın orada kalıyorsunuz, 9 şehirde 800 acente ile tek tek görüşüyorsunuz, “Öyle bir yer mi varmış?” diyen gözlerle bakan insanlara Muğla’yı anlatıyorsunuz. Onlara hiç bilmedikleri yeni bir destinasyon kazandırıyorsunuz…

İşte bu noktada Hindistan’daki elçimizin, konsolosumuzun ne işe yaradığını merak ediyorsunuz. Bir ülke düşünün, bir çöp satamıyorsanız, oradan bir turist çekemiyorsanız ve orada bilinmiyorsanız elçinizi değiştireceksiniz.

Elçi dediğiniz biraz da ‘tüccar’ olacak…

Tabi kimsenin hakkını yemeyelim, Hindistan’a daha önce Muğla’dan gidenlerde olmuş. Kendileri turist gibi davranınca, turist getirememişler. Gezmişler gelmişler ve “Oradan turist gelmez” diyorlar, ama işin çilekeşi, emektarı Fulya OkuturGeliyorlar” diyor…

 

xx           xx           xx

15-24 Şubat’ta yapılan Mumbai ve Yeni Delhi Turizm Fuarlarında Muğla’yı tek başına DOKTOB (Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletme Birliği) temsil etti. Muğla’yı DOKTOB anlattı.

Fulya Okutur sayesinde sağlam ilişkiler kuruldu. Sonra geçen ay Hindistan‘ın sinema, turizm ve düğün alanında faaliyet gösteren önemli firmalarından Island Grup Başkanı Aman Bhatia Muğla‘ya geldi.

Okutur ailesinin konuğu olan Aman Bhatia, Yılmaz Erdoğan‘ın Köyceğiz’deki film platosunda gerçekleşen toplantıda Muğla Valisi Amir Çiçek’in de katılımı ile basınla tanıştırıldı. Yılmaz Erdoğan Hint sineması ile iş yapmaya hazır olduklarını belirtirken, Aman Bhatia Köyceğiz’den arazi satın almak istediğini, ortak yapımlar gerçekleştirebileceklerini açıkladı.

Vali Amir Çiçek’de 3 milyon turisti koruma derdine düşmüş Muğla için Hindistan ile yaşanan gelişmelere dayanarak “2023’te 10 milyon turist ağırlayacağız” öngörüsünde bulundu.

Mümkün mü? Mümkün… Türkiye’ye gelip gelmemeleri ile ilgili dalga geçilen Hintlilerin öncüleri geldiğine göre mümkün…

 

xx           xx           xx

Daha önce Island Grup Başkanı Aman Bhatia ile 3 Mayıs için prensip kararı alınmış.

Island Grup’a bağlı seyahat acentelerinden 55 kişi 3 Mayıs’ta gelecekmiş. Ancak 5 yıldır Hintliler vize sorunu yaşıyorlarmış… Ayrıca Türk Hava Yolları öyle bir fiyat istemiş ki…

Davet sahibi Fulya Okutur, THY’ye yazılar yazıp: “Bu uçak paraları bizim cebimizden çıkıyor. Biraz indirseniz… Sonuçta Hindistan’dan turistler gelecek. Size de yarayacak.” dediyse de olmamış!

DOKTOB Başkanı Yücel Okutur’un mu, yoksa eşi Fulya Okutur’un mu şansı, her neyse o günlerde (26 Mart) Başbakan Binali Yıldırım ve Kültür Turizm Bakanı Nabi Avcı Muğla’ya geldiler.

Vali Amir Çiçek bir turizm misyoneri gibi davranıp DOKTOB Başkanı Yücel Okutur’a Başbakan ve Kültür Turizm Bakanı ile özel görüşme imkanı yarattı.

Başbakan Yıldırım hemen orada müdahalede bulundu.

Ücretsiz 1 yıl süreli vize çıktığı gibi, THY’de seyahat acentalarına indirim uyguladı…

 

xx           xx           xx

DOKTOB’un Hindistan’da Pazar arayışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın turizmde yaşanan krizler karşısında “Yeni pazarlar buluruz” söylemi ile örtüşen bir proje…

Başbakan Yıldırım o zaman DOKTOB Başkanı Okutur’dan rapor hazırlamasını istemişti.

O rapor hazırlanıp Başbakan Yıldırım ve Kültür Turizm Bakanı Nabi Avcı ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da gönderildi.

Rapor etkili olmuş olmalı ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Nisan-1 Mayıs’ta gerçekleştirdiği Hindistan ziyaretinde uçakta Yücel&Fulya çifti de vardı.

DOKTOB’un Mumbai ve Yeni Delhi çıkartması ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hindistan ziyareti sanki uzun zaman önce birlikte planlanmış gibi isabetli oldu…

Island Grup Başkanı Aman Bhatia da Yılmaz Erdoğan gibi gösteri sanatlarından önemli bir isimle tanışmanın yanında Vali Amir Çiçek tarafından karşılandı. Kültür Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile tanıştırıldı…

 

xx           xx           xx

3 Mayıs’ta da Aman Bhatia’nın Gurup Başkanı olduğu Island Grup’a bağlı seyahat acentelerinden 55 kişi geldi Dalyan Resort’e yerleşti.

Yaklaşık 15 milyon civarında turist kapasitesi bulunan Hindistan bu önemli gurupla ilk kez Türkiye kapısından adım atmış oldu. En azından o ilk adım Muğla’ya atıldı…

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı, bir turizmci olarak Muğla Milletvekili Hasan Özyer üzerlerine düşeni yaptılar. Vali Amir Çiçek Muğlalı bir turizmci gibi hareket etti.

Aman Bhatia ve 55 acente temsilcisi “Muğla şoku” yaşayarak, mutlu ayrılırken, şimdi de Hindistan’ın sinema, turizm ve düğün alanında Island Grup yanında ikinci büyük devi olan “Tafi Grup” bugün Muğla’da. Tafi’nin 6 kişilik yönetimi 2 bin kişilik yıllık olağan toplantısını Muğla’da yapıyor…

Ben gelecek sezon ciddi bir Hintli patlaması bekliyorum. Ama onları yaz sonunda görürsek de şaşırmam.

Teşekkürler Fulya Okutur, teşekkürler Vali Amir Çiçek…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 17 Mayıs 2017 / 10:02

Gocuman; yazınızı her gün okuduğum gibi yine okudum. tebrik ve teşekkür ediyorum. Yazınızın ana fikri “Elçi dediğiniz biraz da ‘tüccar’ olacak…”bu cümle olmalı. sevgi ve saygı