Hilmi Giresun’un adaylığı

Bu haber 17 Mayıs 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.792 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Sadece Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) seçimleri değil, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) seçimleri de Muğla siyasetinin geleceğine dair ipuçları verdi.

En önemli ipucu MUTSO’nun seçimden önceki Meclis Başkanı Hilmi Giresun’un hafta sonunda yapılan seçime iki üç gün kala MUTSO’nun düzenlediği yemekte Meclis Başkanlığı’na aday olmadığını açıklaması oldu.

xx        xx        xx

Ben doğal olarak o gecede yoktum. Orada olan arkadaşlarımdan öğrendiğime göre Belediye Başkanı Osman Gürün o açıklamaya galiba bozulmuş.

Çünkü Sayın Giresun, “Birikimimi bir başka kulvarda, siyaset alanında değerlendireceğim.” demiş. Sonrada Başkan Gürün geceden ayrılmış.

Bu durum, Giresun’un Menteşe Belediye Başkanlığı’na aday olduğunu, ama Başkan Gürün’ün adayının bir başka isim olduğunu düşündürtüyor.

xx        xx        xx

Tabi bu arada yanıtı aranan önemli soru “MUTSO’nun yeni Meclis Başkanı kim olacak?” sorusu…

Hilmi Giresun’un adaylıktan çekilmesinde Adalet ve Kalkınma Partisi kurmaylarının etkili olduğu öne sürülüyor. Ben buna “Pes artık, yuhh” derim. İhtimal vermem… İhtimalin Adalet ve Kalkınma Partililerin Meclis’te çoğunluğu elde etmiş oldukları ve bu nedenle Giresun’un bunu önceden görüp Meclis Başkanlığı adaylığından çekilmiş olduğu söylenebilir.

Eğer böyle ise MUTSO yönetiminin seçimi almasında etkisi büyük olan, Adalet ve Kalkınma Partili olduğu bilinen Mevlüt Acar’ın yeni Meclis Başkanlığı bu gün yarın ilan edilir!

Meclis’te çoğunluk Adalet ve Kalkınma Partisi’nde ise Mevlüt Acar Meclis Başkanı değil, Yönetim Kurulu Başkanı; aynı partinin İl Başkanı Yardımcısı Mustafa Karataş’ta Meclis Başkanı olur…

Tabi bir ihtimal daha var; Bülent Karakuş Adalet ve Kalkınma Partili ise MUTSO Başkanlığına devam eder!

İhtimal…

xx        xx        xx

İhtimalleri beğenmeyen ciddiye almayabilir. Çünkü ihtimal bu…

Bu ihtimaller boş ise, Belediye Başkanı Osman Gürün arka bahçesi MUTSO’yu Adalet ve Kalkınma Partililere yar etmez. Ne yapar ne eder müdahalede bulunur.

Bu da ihtimal, ama gerçekleşirse Meclis Başkanı ağırlıklı olarak Koray Özcan veya Mehmet Dişçigil olur. “Yok, hayır bunlar daha çok genç” denirse Şükrü Altınay yeni Meclis Başkanıdır.

Böyle bir şey olmazsa geçen cumartesi günü MUTSO seçimini kaybeden sadece Gelişim Hareketi değil, Belediye Başkanı Osman Gürün olacaktır.

Bu sonucu da MUTSO seçiminde bizatihi Adalet ve Kalkınma Partililerle yanaşık düzen hale gelen CHP’liler değerlendirsin…

xx        xx        xx

CHP’de önümüzdeki yerel seçimlerde Muğla’da adaylar ön seçim ile belirlenecek.

Bu da bir ihtimal…

Musa Gökbel ve arkadaşlarının yaktığı “Çoban ateşi” ile bu ihtimal gerçekleşme noktasına gelmiş durumda. Öyle ki, Adalet ve Kalkınma Partisi adeta “aday kabızlığı” çekerken, CHP Muğla il merkezinde “Menteşe Belediyesi” için aday adayı enflasyonu yaşıyor.

Benim bildiğim, CHP’de İlçe Başkanı Bahattin Gümüş, İlçe Başkanı adayı Mustafa Şahin, eski il yöneticilerinden Mehmet Altınay, eski belediye başkanlarından Orhan Çakır, Belediye Meclis Üyelerinden Alifer Atasever, Kafaca Belediye Başkanı Murat Gökalp, Mimarlar Odası eski Başkanı Restoratör Y. Mimar Ertuğrul Aladağ aday… Bu isimler ön seçim kararı çıktığında çoğalacaktır.

Bu isimlerin içinde en güçlü görünen ise Muğla eski Belediye Başkanı Orhan Çakır.

Ancak MUTSO Meclis Başkanlığından feragat eden Muğla Belediye Meclisi Üyesi Hilmi Giresun’un birikimlerini bundan sonra değerlendireceği siyaset kulvarı ise o kulvarda Belediye Başkan adaylığını ilan edecektir ve dengeleri değiştirecektir.

Var olan isimler içinde en güçlü isim olacaktır.

xx        xx        xx

Böyle bir durumda Hilmi Giresun’u Belediye Başkanı Osman Gürün destekler mi sanmıyorum. Başkan Gürün’ün Giresun’u gözden çıkardığı söyleniyor. Öyle olmasa MUTSO gecesinde Giresun’un açıklamasından rahatsızlık duyar mıydı?
Kulislere bakılırsa ön seçim de olsa, atama da olsa Başkan Gürün’ün adayı Mehmet Altınay olacaktır.

Ama Sayın Giresun’un atamada şansı olmasa da ön seçimde şansı yüksek…

xx        xx        xx

İhtimal diyoruz ya…

Bakarsınız önce kardeş Şükrü Altınay MUTSO’nun yeni Başkanı, ağabey Mehmet Altınay’da Muğla’nın yeni ilçesi Menteşe’nin Belediye Başkanı olur.

İşte bu zor ihtimal…

Tabi ihtimaller çok.

Hangisi gerçekleşirse hayırlısı olsun…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Ertuğrul ALADAĞ 18 Mayıs 2013 / 08:45

Muğla Belediye Başkanlığı kavramının sonlanmasına bir yıldan az bir süre kaldı. ‘Menteşe Belediye Başkanlığı’ kavramına ne kadar uyum sağlayabileceğiz? Bu kadar vefasızca mı bırakacağız MUĞLA Kentimizin en az üç bin yıllık adını; Bu isim sadece Muğla merkeze aitti… Yani bilimsel bir hatadır da.. ‘MUĞLA BÜYÜK ŞEHİR OLUYOR MU?’ panelindeki sonuca göre büyük şehirliliğe geçiş süreci çok sancılı olacak olacak. CHP nin bu köklü değişimi tartışmadan merkeze aday belirlemesi eski alışkanlıkların’ kuramsızca’ devamı olacaktır; elbette bu sonuca da Muğla halkı katlanacaktır…