Hilmi Giresun ve Muğla…

Bu haber 15 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.063 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP’de belediye başkanı aday adayları adaylıklarını açıklamaya devam ediyorlar. Görünen o ki, CHP Parti Meclisi’nin “üyelerle önseçim kararı” almış olması gönlünden adaylık geçirenleri, “Benim mevcut belediye başkanlarından neyim eksik” diyenleri “Daha sosyal demokrat, daha çağdaş, daha katılımcı, daha şeffaf belediyecilik mümkün” diye düşünenleri yüreklendirmiş olmalı…

CHP’de aday adayları daha da çoğalacaktır. Çoğalmalı da… İnsanlar “CHP’li oldukları için” eyyamcılara, sahte gülücüklere mahkum edilmemeliler!

xx        xx        xx

Büyük Şehir Belediye Başkanı aday adaylığını ilk açıklayan Fevzi Topuz oldu. Topuz’un basın kahvaltısında yaptığı açıklamanın ardından Gökbel Muğla’da ve hatta Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip, adaylığını meydanda miting havasında açıkladı.

CHP’nin ilçe belediye başkanlarının hemen hepsi yeniden aday… Ama daha ortaya çıkıp “adayım” diyen de yok. Belki onlarda Belediye Başkanı Osman Gürün gibi “Ben aday olmam, gösterilirim” diye düşünüyorlardır!

Ama ben Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ile Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın parti üyelerine güvenmemek gibi sorunlarının olduğunu sanmıyorum. Bakarsınız bu üç başkan bu günlerde medeni cesaretlerini, sorumluluklarını ve parti üyelerine olan güvenlerini ortaya koyarlar…

xx        xx        xx

Muğla Merkez İlçe Belediyesi artık “Menteşe Belediyesi”… Menteşe Belediyesi’ne Kafaca Belediye Başkanı Murat Gökalp ile Mimar Ertuğrul Aladağ, Elektrik Mühendisi Veli Bütün, Muğla eski Belediye Başkanı Orhan Çakır, Belediye Meclis Üyesi Hilmi Giresun, CHP eski yöneticilerinden Eğitimci Mehmet Altınay, CHP ilçe başkanı adaylarından Mustafa Şahin ve CHP İlçe Başkanı Bahattin Gümüş’ün aday adaylıkları söz konusu.

Artık bu isimlerden Giresun ve Şahin’in aday adaylıkları söz konusu değil, her ikisi de resmen aday. Belediye Başkanı Osman Gürün de Menteşe’ye aday değil. Büyük Şehir’e aday olur mu o da belli değil!

xx        xx        xx

Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Menteşe Belediyesi’ne yeniden aday olmayacağı Belediye Meclis Üyesi Hilmi Giresun’un adaylığını açıklaması ile kesinlik kazandı. Çünkü Giresun adaylığını açıklarken, Başkanı Osman Gürün yanı başında adeta bir “referans” veya “kefil” gibi duruyordu!

Oysa Başkan Gürün’ün yerini Kafaca veya Bayır Belediye Başkanı’na bırakacağını veya MUTSO seçimlerinde araları açıldığı öne sürülerek Giresun’dan vazgeçtiğini öne sürerek İlçe Başkanı Bahattin Gümüş’e işaret edeceğini öne sürenler vardı!..

İlçe Başkanı Gümüş ve Kafaca Belediye Başkanı Gökalp ne yaparlar bilemiyoruz, ama artık bilinen Başkan Gürün üç dönem “kader arkadaşı” olan Hilmi Giresun’un yanında durdu…

xx        xx        xx

Giresun, geçen hafta pazartesi günü adaylığını açıklarken önce Kurşunlu Camii Meydanı’nda taraftarlarını toplamaya çalıştı. Hatta o günün sabahı Arasta’da CHP’nin “ön seçim” değil, “atama” yapacağı ve partinin Muğla’daki adayının da Hilmi Giresun olduğu yayılmıştı…

Söylenti etkili olmadı. Aday adaylığı açıklaması için ikinci durak CHP İlçe Merkezi’nin bulunduğu Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı oldu. Ama esnaf kayıtsızdı, beklenen kalabalık yaratılamadı. Giresunmetne dayalı” konuşma yaptı. Tabi herkes Musa Gökbel değil…

Bunu derken Gökbel ile Giresun’u karşılaştıracak değilim. Haksızlık olur. Bakalım, Büyük Şehir adaylarından Sınırsızlık Meydanı’na çıkıp irticalen konuşan çıkar mı?

xx        xx        xx

Giresun’un gazeteci arkadaşım Mustafa İnci’ye verdiği yanıt beni şaşırttı.

Giresun’a açıklamasını yaparken gazeteci arkadaşım Mustafa İnci Arasta’da CHP’nin atama yapacağını ve atandığınızı söylediniz mi?” diye sormuş. “Hayır, ben böyle bir şey demedim.” diyen Hilmi Giresun, “Partinizin önseçim kararı aldığını biliyor musunuz?” sorusuna ise “Ön seçim genel merkez kararı. Genel Merkezimizin kararına saygılıyız. Ben önseçime de atamaya da hazırım” diye karşılık verdi.

Neymiş? CHP üyelerle ön seçim kararı almış. Ama hala birileri “Atama olacak” söylentisini neden diri tutmaya çalışıyorlar anlamak mümkün değil!

xx        xx        xx

Giresun’un konuşma metni de beni çok şaşırttı. Metnin 8 yerinde “kenti ve belediyeyi birlikte yönetmek, katılımcı şeffaf olmak” sözleri geçiyordu. Demek ki Muğla il merkezinde böyle bir beklenti, özlem var…

Ama Başkan Gürün üç dönem Muğla’yı yönetirken Hilmi Giresun’da yanı başında belediye meclis üyesi idi…

Yoksa “Belediyeyi sizlerle birlikte yönetmeye talibim.” ve “Halka rağmen değil, halkla birlikte ve halk için birlikte karar alacağımızın altını çizmek isteriz.” derken, önemli bir sorunun altını çizip, “Bakmayın benim üç dönem Başkan Gürün ile birlikte olduğuma” mı demek istedi anlayamadık!

xx        xx        xx

Bir de Giresun’un belediye başkanı aday adayı olmaktan çok, sanki milletvekili, il başkanı gibi adaylık açıklama metninin neredeyse yarısını Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti’ni eleştirmeye ayırmış olmasına şaşırdım.

İnsan “Sosyal demokrat belediyeciliğin olmazsa olmazları olan katılımcı, çoğulcu, şeffaf ve hesap verir bir anlayışla kentimizi birlikte yöneteceğiz” derken eski Garaj Alanı’nın ne olacağını da açıklamaz mı?

Son zamanlarda Burak Zeybek (gerçek ismi olmayabilir) adında bir okurum bana taktı… Muğla Belediyesi’ni eleştirdiğim için beni “AKP’li olmakla” suçluyor. Eleştiriye açığız. Yorumlarını sansürlemiyoruz.

Hilmi Giresun da adaylık açıklama metninde, “Amacımız sadece başkan olmak değil, hizmet etmek ve sorumluluk almaktır. Gelecek kuşaklara doğası, çevresi, insanı ve kültürü ile planlanmış, gelişen dokusu korunmuş, çevreye saygılı, insan odaklı bir Muğla yaratmak istiyoruz.” derken, aklıma Burak Zeybek geldi…

Demek ki, Muğla planlanmamış, dokusu korunmamış, çevreye saygılı, insan odaklı bir Muğla yaratılmamış! Ben bunu söyleyen Hilmi Giresun’u desteklerim… Bana tercüman olmuş!

Burak Zeybek destekler mi? Umarım, Giresun için de “AKP adayı” demeye kalkmaz!

xx        xx        xx

Hilmi Giresun’un cesaretine hayranım. Aday adaylığı hayırlı olsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
cihan şahin 15 Temmuz 2013 / 18:24

Pardon ama siz Hilmi Bey’in açıklamasında orada mıydınız ? Ben göremedim de , bulunmadığınız bir ortam bir konuşma hakkında ne güzel de atıp tutuyorsunuz , gazeteciliğe yakışıyor mu bu tavır ? ‘…. Muğla yaratmak istiyoruz’ diye bir laf duymadım acaba ben mi kaçırdım diye malum internet sitesinden konuşmayı tekrar dinledim gerçekten de öyle bir söylem yok. İnsanların ağzından çıkmamış lafları çıkmış gibi yazmak son moda galiba.. Başka yorum yapmayacağım bizler sadece dürüst ve tarafsız gazetecilik istiyoruz başka bir derdimiz yok !

mustafa görkem 18 Temmuz 2013 / 05:01

Tarafsız gazetecilik isteyen sosyal demokrat(!) arkadaşım,ben öyle çakma Muğlalılardan değilim,saburhaneden tut kızıldağın çıkmaz sokaklarına kadar memleketimin her metrekaresini karış karış bilirim,görevim gereği de Ankarada ikamet ediyorum.Bu köşeden sevgili Özgür’ü eleştirmişsin,bir okur olarak eleştiri hakkını kullanmışsın buraya kadar tamam da KRAL ÇIPLAK DEME CESARETİNİ YILLARDIR GÖSTEREN ve yazılarıyla nefesi yettiği ölçüde Muğla bürokrasisinin takipçisi olan ve senin kahramanlaştırdığın sahte kahramanlar gibi değil gerçek bir cumhuriyetçi gibi hareket eden bir basın yayın emekçisinden niye bu kadar rahatsız oluyorsun?Ha bu arada şu kahramanlaştırdığın hizmet(!) adamlarının Muğlaya eski garaj alanı projesi-sokak saksıları projesi gibi dahiyane(!) projeleri dışında ne gibi projeleri olmuştur sen onlardan haber ver.Ben aileden CHP-li bir öğretmenim,Atatürkçüyüm.ama gezi protestolarında Muğladaki eylemleri duyunca acı acı gülümsedim çanak çömlek tıngırdatmakla olmaz bu işler,yahu Allah aşkına adama sormazlar mı parkların ya da açık yaşam alanlarının korunması için İstanbula gitmenize gerek yok.şehrin ortasındaki eski garaj sahasını park yapın halkımız faydalansın demezler mi insana,Ankarada illerin tanıtımı yapılırken Muğla standında niye KAHRAMAN(!) muğla belediyesi yok diye adama sormazlar mı?Sait FAİK’in SON KUŞLAR-INDA dediği gibi DÜNYA DEĞİŞİYOR DOSTLARIM(!) Bu ülkede gelecekte tüm Atatütkçüleri Cumhuriyetçileri tarihten silerlerse emin ol bunda en büyük suçlu ÖZCAN ÖZGÜR gibi adamlar değil sizin kahramanlaştırdığınız gölgesine bile faydası olmayan sahte kahramanlar olacaktır.Saygılarımla….