Hijyen eğitim sertifikaları verildi

Bu haber 27 Mayıs 2014 - 0:21 'de eklendi ve 817 kez görüntülendi.

hijyenegitimsertifikaMuğla Yiyecek Maddeleri Esnaf Odası’nın düzenlediği yaklaşık bin kişi katıldığı Hijyen Eğitim Kurslarında başarılı olanlar sertifikalarını başkan Güven Akarken’den aldı.

İlkay Yıldız

Muğla Yiyecek Maddeleri Esnaf Odası tarafından 5 Temmuz 2013 tarihinde,  28698 sayılı Resmi Gazetede Yayınlanarak yürürlüğe giren Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında, Gıda Üretim ve Perakende İş yerleri başta olmak üzere, çeşitli sıhhi ve gayrisıhhi işyerlerinde çalışan personel için Hijyen Eğitim kurslarına katılan yaklaşık bin kursiyerden başarılı olanlara sertifikaları verildi.

Sertifika töreninde konuşan Başkan Güven Akarken, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının müştereken çıkartmış olduğu yönetmelik kapsamında; Gıda Tarım ve hayvancılık İl Müdürlüğü, gerekse Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, iş yerinde doğrudan hizmetin içinde olan çalışanların hijyen eğitimi belgelerinin bulunup bulunmadığını sorgulanacağını belirterek, “05 Temmuz tarihine kadar çalışanlarına hijyen eğitim belgesini aldırmayıp bu tarihten sonra belge almamış kişileri çalıştıran iş yerleri hakkında da 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 282’nci maddesine göre işlem yapılacak. Eğitim almamış her bir çalışan ayrı ayrı aykırılıklar olarak değerlendireceğini ve kişi başına 250 ile bin lira arasında cezai işlem uygulanacağı hususunda da sizleri uyarıyorum” dedi.

Başkan Akarken konuşmasında ayrıca, “Amacımız ekonomik olarak zor durumda olan Esnafımızın bu tür İdari para cezalarıyla karşılaşmalarını önlemektir. Mağduriyeti önlemek açısından Gıda İşletmeleri ile uğraşan Tüm esnaf ve Sanatkârlarımızın ve yanlarında çalışan elemanlarının Haziran ayı içerinde Odamız Başkanlığı ve Halk Eğitim Merkezi ve Akşam sanat Okulu Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde yapacak olduğumuz Hijyen Eğitimleri için Odamız Başkanlığına en kısa zaman da başvuru yapmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.