Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

Bu haber 23 Ağustos 2014 - 0:42 'de eklendi ve 1.045 kez görüntülendi.
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

10 Ağustos 2014 günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlandıktan sonra en çok merak edilen sorunun cevabı da nihayet belli oldu; Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye Cumhuriyetinin 26. Başbakanı olacağı açıklandı. Ülkemize milletimize hayırlı olsun. Çok başarılı akademik kariyeri olan Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu, siyasette de hızla ilerledi. Önce başbakanın dış politika danışmanı daha sonra 2010 yılında dışardan bakan oldu ve şimdi de Başbakanlığa yükseldi, umarım ülkemize hayırlı hizmetleri nasip olur.

Benim Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, “Cumhurbaşkanlığı tamam mesele başbakan kim olacak” diye yazılarım olmuştu. Daha seçim yapılmadığı halde seçimin Sayın Erdoğan tarafından kazanılacağını ülkedeki herkes tahmin ediyordu. Hatta çatı adayı fikrini ortaya atan siyasi partilerin sıradan seçmenlerini bir yana bırakın eski yeni milletvekilleri il, ilçe teşkilat yöneticileri bile kendi adaylarının başarılı olacağına inanmıyordu. Kendi adayının seçim kazanacağına inanmayan parti yöneticilerinin seçmeni inandırması mümkün değildi, nitekim de kazanamadılar. Sadece Türkiye siyasi tarihinde değil dünyada eşi benzeri olmayan başarılara imza atan Recep Tayyip Erdoğan ülkenin halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olmasının yanı sıra 1994 yılından beri girdiği 10 seçimi de kazanarak Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Geçmişte Adnan Menderes, Turgut Özal, Süleyman Demirel gibi siyasetçiler üst üste 2 veya 3 seçim kazanmışlar fakat daha önce aldıkları oyun daha azını almışlardı ayrıca yolları askeri darbelerle kesilmişti. Erdoğan içinde partisi kapatılmak da dahil örtülü darbe girişimleri olsa da hepsinin karşısında dik durmayı bilen bir lider oldu. Sandıklarda tecelli eden milli iradeyi kapalı kapılar arkasında yok sayan derin devletin ve onun siyasi, askeri, yargı, iş çevreleri ve işbirlikçi basın baronlarına karşı dik durdu, bu dik duruşu sayesinde millet te hep onun yanında oldu. Hiçbir zaman böyle büyük başarılar tesadüfen olmamıştır. Hiçbir millet seçtiği liderde ve partisinde kendini çeken bir şeyler bulmasa bir lideri 20 sene 10 seçim üst üste zirvede tutmaz.

Tayyip Erdoğan, neden bu kadar başarılı diye baktığımda belli başlı şu özelliklerin kendisini başarıya götürdüğünü görebiliyorum.

1-Karizması (karizma insanı diğer insanlardan ayıran cezbedici çekici beden dili konuşma tarzı duruşu)diye tarif edilir gerçekten her haliyle bu özelliğe uyuyor.

2- Çok çalışma: Yakın çevresinin anlatımlarına göre günlük 4 veya 5 saatlik uyku dışında devamlı çalışan bir lider kendisi çalıştığı gibi yakın çalışma arkadaşlarını da kendi gibi çalıştırıyor.

3- İnatçı ve kararlı olma: Doğruluğuna inandığı konularda o kararının arkasında kararlı şekilde duruyor örnek olarak terörü sona erdirmek için silahlı eylemlere silahla en kararlı şekilde karşılık verirken bir yandan da örgütün başı ile MİT vasıtasıyla sorunu çözmek adına görüşmeler yapmasını örneği verebiliriz muhalefet tarafından vatan haini ilan edilme pahasına ülke menfaati için bu kararını çekinmeden uyguladı. Bugün 30 yıllık terör sorunun çözümü için iyi bir noktaya gelindi.

4- Parti çalışma yöntemi: Bence seçim başarılarının altında yatan en önemli sırlardan bir tanesi parti teşkilatlanma yapısı. Başka hiçbir partide olmayan teşkilatlanma yapısıyla en küçük yerleşim birimlerinde dahi kadın kolları, gençlik kolları, ana kademe örgütlenmesi, sandık yönetim örgütlenmesi çalışması uygulayan bir başka parti yok ayrıca teşkilatta görevli olanları her ay eğiterek seçimlere her zaman hazır olan bir örgüt yapısına sahip olması seçim başarısını kolaylaştırıyor.

5- Halkı tanıma: Siyasi tarihimizde halkını onun kadar iyi tanıyan çok az lider çıktı halkın ne istediğini bilmesi ve hızlı çözümler üretmesi başarısında en önemli etken.

6- Ekip çalışması: Her zaman birlikte çalıştığı kişileri konularının en iyilerinden seçti ve ekibinde çalıştığı arkadaşlarına hep vefalı davrandı. Bu gün hala yanında İstanbul belediye başkanlığı seçimlerinde birlikte çalıştığı ekibini muhafaza ediyor.

7- Yenilikçi değişimci yapısı: Yıllarca birlikte çalıştığı yol arkadaşlığı yaptığı kişilere sahip çıktığı kadar partiye ülkeye iyi hizmet edeceğine inandığı kişilerin önünü açmaktan çekinmemesi değişimci ve yenilikçi oluşu kendisini dar çevreye hapsetmemesi hem ülkeye hem de partiye çok önemli kazanımlar sağladı. Daha önce kendisine karşı olan siyasi parti genel başkanlığı yapmış olan Süleyman Soylu, Numan Kurtulmuş gibi politikacıları Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu gibi genç beyinleri ülkemize kazandırdı. Yenilik ve değişimciliğin en önemli göstergelerinin başında ise 3 dönem kuralı geliyor. Türkiye yıllarca hep seçim kaybeden ama parti içi koltuklarını terk etmeyen siyasetçilerle yaşadı. İlk defa bir lider ve parti kendi iradesiyle görev süresini 3 dönemle sınırladı bu bence ülke siyasi hayatında bir devrim karardır. Bu karar sayesinde AK Parti kendi kadrolarını yenileyecek, ülke ve parti nice yeni siyasetçi ve devlet adamlarına kavuşacaktır.

Değerli okurlar işte yeni açıklanan Ahmet Davutoğlu bu yenilikçi ve değişim ruhunun bir tezahürüdür. 12. Cumhurbaşkanımızın başarısının altında yatan nedenleri anlatmaya çalıştım elbette bu büyük başarıyı anlatmaya köşem yetmez ama ileride tarih yazılırken tarihçiler cumhuriyetin siyasi tarihini Erdoğan öncesi ve Erdoğan sonrası diye yazacaklardır. Yazımı yine Sayın 12. Cumhurbaşkanımızın çok kullandığı bir cümleyle bitireyim (Bundan sonra ülkemiz siyasetinde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak) haftaya buluşmak dileğiyle iyi haftalar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.