Hesap

Bu haber 12 Nisan 2019 - 0:40 'de eklendi ve 1.533 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

Yerel seçimler gerçekleşti.  Herkesin bir hesabı vardı. Ama seçmenin de bir hesabı bulunuyordu.

Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete ile konuştuk. Bana Ak Parti’nin oylarının nasıl hesaplandığını bilip bilmediğimi sordu. Doğrusu bu kadar çok hesap içinde, baz alınan oyların ne olduğunu bilmediğimi söyledim.

Mete’ye göre, büyükşehirlerden önce, yerel seçimlerdeki parti oylarının il genel meclisi oyları ile ortaya çıktığını, bugün ise il genel meclislerinin yerini büyükşehir meclislerinin aldığını, partilerin gerçek oy oranının ise o ilde kullanılan belediye meclis oylarının toplamının parti oyu sayıldığını, dolayısı ile Cumhur İttifakı’nın Muğla’da aldığı yüzde 37,4 oy oranının Ak Parti ve Cumhur İttifakı’nın başarısını gösterdiğini anlattı. Bu hesabın mantıksal dayanağı var. Ben de kendisini kutladım.

Hatta büyükşehir başkanını da oluşan büyükşehir meclisi mi seçse diye düşünüyorum. Bu seçimlerde bazı illerde oluşan başkan ve meclis arasındaki farklar demokratik yolla giderilebilir mi?

 İmar Barışı

Ekonomik ve sosyal koşullar, hayatın doğal akışının oluşturduğu ihtiyaçlar, yerel yönetimlerin halkını tanıyamaması nedeniyle uzun yıllardır oluşan kaçak yapılaşma ve imar kirliliğinin kayıt altına alınması için İmar Barışı yasası çıktı. Bu hükümetin doğru bir kararıdır.

Bakınız, eğer bir ülkede 10 milyon başvuru varsa, eğer sadece Muğla’ da 325 bin başvuru yapıldıysa bu ciddi bir sosyal sorundur. Kaldı ki, yapı kayıt belgesi alanlar, geleceğe yönelik,  imar planı dışında hak sahibi olamıyorlar. Halkçı bir bakış açısıyla değerlendirirsek, halk ve yerel yönetimler rahatlamıştır.

Ancak doğal SİT alanlarında, hazine arazisi bilgisine ulaşabilen kamusal yetkililerin de başvuru yaptığı şeklinde serzenişler var. Üzülmemek mümkün değil ama yasanın devletle milleti barıştıran misyonunu unutmamak zorundayız. 325 bin Muğla başvurusunda 3-500 suistimal, yasayı kötü yapmaz. Bu yasayı referanduma götürseniz, açık ara evet alır. Kaldı ki, bu yasaya karşı muhalefetin de bir tavrını görmedik.

 Şimdi İç Siyaset Zamanı

Seçimler geçince partilerde baltaların ortaya çıktığını görüyorum. Mesleğim gereği perde arkalarının çoğunu da izleyebiliyorum.  Diyeceğim şey, “Allah herkese taşıyabileceği makamı nasip etsin.” Kamusal makam ve ünvanların emanet olduğu unutulmamalı, yetkinin verdiği sorumluluğun el yaktığını görmeliyiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.