Hesap Ali Acar Gibi Verilir!

Bu haber 11 Ekim 2018 - 0:07 'de eklendi ve 2.824 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

TEKZİP

Dün bu köşede değildik. 40 yıllık meslek yaşamımda ilk kez mahkeme kararı ile tekzip edildim. Şaşkınlık içindeyim. Neden şaşkınlık içindeyim, ayrıca paylaşacağım. Muğla Milletvekili Mürsel Alban‘ın mahkeme kararı ile yayınlanmasını istediği metni dün yayınladık. Dünkü köşe yazımı “haber” olarak yayınlamak durumunda kaldık. Kaleme kilit vurulmaz diyerek… Bu gün köşemizdeyiz. Şems-i Tebrizi‘nin “Hayat bu, bir bakarsın her şey bir anda son bulur. Hayat bu, son dediğin an her şey yeniden can bulur.” dediği gibi…

xx        xx        xx

ANKET

Duyumlarımız göre, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu önceki gün ilçe başkanları ile il merkezinde toplantı yaptı. Bu toplantının ardında sosyal medyada Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün adaylığı için ilçe başkanlarından imza istendiği haberleri yayıldı.

Gelen haberlere göre, 13 ilçe başkanından sadece 6’sı imza verdi.

Şimdi bu 6 imzalı dilekçenin CHP Genel Merkezi‘ne gönderilip, gönderilmeyeceği merak ediliyor.

Bu konuyu yarın ayrıca ele alırız.

xx        xx        xx

MUĞLA’YA EN FAZLA YATIRIM YAPAN KURUM

Herkes “Muğla’ya en fazla yatırım yapan kurum Muğla Büyükşehir Belediyesi’ymiş. Sen niye görmedin bu haberi? Borçlanmasını değerlendirirken bunu neden değerlendirmedin?” diye soruyor.

Bu yatırım meselesini yazmadığım için eleştirenler oldu. Neymiş efendim, olumlu haberi görmezden geliyormuşum. Görmemek mümkün mü, hem iki defa gördük! Neresi olumlu haber ise…

Haberi önce “Muğla’ya en fazla yatırım yapan kurum” başlığı ile gördük. O zaman beni bi gülmek aldı…

Uyaran mı oldu, ne oldu bilmiyorum, bu başlık sonra “Büyükşehir Muğla’ya yaptığı Büyük Yatırımlarla Dikkat Çekiyor”a dönüştü. Beni bu defa sadece bi gülmek almadı, kahkahalara gark oldum….

Benim bildiğim Muğla Büyükşehir Belediyesi; en çok totem diken, en çok motorlu araç alan, en çok taşınmaza personele sahip bir kurum… Benim bildiğim MBB; Bodrum’daki çöplük yangınlarıyla, içme suyu kesintileriyle, neredeyse bir yıldır Uğur Mumcu, Cumhuriyet, Recai Güreli ve Abdi İpekçi Caddelerinden çıkamamasıyla, Dünya Bankası’na borçlanmasıyla dikkat çekiyor…

xx        xx        xx

KILIÇDAROĞLU; KURUŞUN HESABINI VERİN…

Biliyorsunuzdur… CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçen hafta 1 Ekim Pazartesi günü adayların nasıl belirleneceği ve ittifakın nasıl yapılacağı konusunda açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu o gün açıklamasında “Biz belediye başkanlarımızdan iki şey bekliyoruz. Bir, seçildiği andan itibaren bütün belde halkına hizmet edeceksin. Oy vermiş, vermemiş ayrımı yapmayacaksın, kimseyi ötekileştirmeyeceksin, eşit hizmet götüreceksin. İkincisi de, harcadığın her kuruşun hesabını vereceksin.” ifadesinde bulundu.

Burada dikkatimi çeken “Harcadığın her kuruşun hesabını vereceksin.” sözü oldu. Kılıçdaroğlu bunu Marmaris‘te Anadolu Basın Çalıştayı‘nda da söylemişti. Kendisi bu konuda çok hassas…

Siz Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin harcanan her kuruşun hesabını verdiğini gördünüz mü?

Ben görmedim… Gazetelerimizin “Muğla’ya en fazla yatırım yapan kurum” ve “Büyükşehir Muğla’ya yaptığı Büyük Yatırımlarla Dikkat Çekiyor” başlıkları ile belediyeden geldiği gibi kullandıkları haberlerde de kuruşun hesabı yoktu!

xx        xx        xx

Gazeteler “Muğla’ya yaptığı yatırımlarla kısa zamanda adından söz ettiren Muğla Büyükşehir Belediyesi 1 Milyar 012 Milyon TL yatırımla Muğla’ya en fazla yatırım yapan kurum olarak ön plana çıkıyor.” diye yazdı. Şimdi belediyeden gelen haberi belki tembelliklerinden olduğu gibi, başlığına bile dokunmadan kullananlara sormak lazım, ama ben kaynağına Muğla Büyükşehir Belediyesi‘ne sorayım;

Haberde yer alan “2014 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediyesi olan 14 il belediyesinden biri olan ve 6360 sayılı yasa gereği ilçe belediyelerinden 2 Milyar 103 milyon TL borç devralan Muğla Büyükşehir Belediyesi buna rağmen Muğla’ya 1 Milyar 012 Milyon yatırım yaptı ve yapılandırılan borçların da 322 Milyon 028 Bin TL’sini ödedi.” ifadenizde, o borcu öderken, borcun kaynağından tahsil ettiğiniz paranın miktarını neden açıklamadınız?

Borçlarını devraldığınız belediyelerin gelirlerini devralmadınız mı?

xx        xx        xx

MARİÇ BEL BİR BORCU!

Yaygın basında Muğla Büyükşehir Belediyesi, en borçlu Büyükşehir Belediyeleri sıralamasının üçüncü (aslında dördüncü) sırasında ilan edildi ya, belediyemiz belki de basına dağıttığı haberle bunun üstünü örtmeye çalışıyor olabilir…

Yapılan bir algı operasyonu olabilir…

Bu haberler CHP Genel Merkezi‘ndekilerin kafalarını karıştırır mı bilmiyorum. Ama Muğlalıların kafasını karıştıramaz… Muğla‘da yaşayan herkes nerede neyin yapıldığını veya yapılmadığını biliyor…

Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerden devraldığını söylediği 2 Milyar 103 milyon TL borcun neredeyse yarısı; 1 milyar TL’si, belkide tamamı Marmaris Belediyesi MARİÇ BEL BİR’in borcudur.

Büyükşehir Belediyemiz bu borcu yerine göre adını vererek, yerine göre ima ederek söylüyor.

Ama nedense MARİÇ BEL BİR‘in gelirlerini artık Marmaris Belediyesi‘nin değil, Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ‘nin tahsil ettiğini söylemiyor. Neden…?

Marmaris’in başta baraj inşaatı olmak üzere kanalizasyon, arıtma ve katı atık depolama tesisi yapımından kaynaklanan borcu ile birlikte MARİÇ BEL BİR’in tahsil ettiği içme suyu, kanalizasyon, atık su arıtma bedellerinin tahsilini de devraldık” demiyorsunuz!

xx        xx        xx

Şimdi bir de haberin devamına bakalım. Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin Türkiye‘nin 30 Büyükşehiri arasında 4. olduğu belirtilen haber de “2 Milyar 103 Milyon TL borç 6552 sayılı kanundan sonra yapılandırılarak 1 Milyar 313 Milyon TL oldu. Bu borcunda 246 Milyon 986 Bin TL ve 10 Milyon 782 Bin Euroluk (75 Milyon 042 TL) kısmını ödedik. Toplamda Türk lirası olarak 322 Milyon 028 Bin TL borç ödendi. Büyükşehir Belediyesi’nin Türk lirası olarak toplam 973 Milyon 766 Bin TL borcu kaldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi 21 Milyon 413 Bin TL, MUSKİ 952 Milyon 353 Bin TL borç..” deniliyor.

Yine haberde, ilçe belediyelerinden devrolan borçları zamanında ödediği gibi Muğla‘ya en fazla yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi‘nin aynı zamanda Dünya Bankası‘ndan kredi alabilen sayılı belediyelerden biri olduğu ifade edilmiş. Dünya Bankasından sağlanan 83 Milyon Euro ile Bodrum, Marmaris, Fethiye ilçelerinin alt yapısında kullanacağı kaydedilmiş.

xx        xx        xx

HADİ BAKALIM AÇIKLAYIN

Şimdi gelde sorma; “Muğla’ya en fazla yatırım yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi” ifadesi neye göre, kime göre?.. En önemlisi yapılan haberin neresinde kuruşun hesabı var? Kılıçdaroğlu‘nun “harcadığın her kuruşun hesabını vereceksin.” sözünün karşılığı bu mudur?

Kuruşun hesabı Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar gibi verilir.

Hafta sonunda Başkan Acar bir otelde düzenlediği halka açık toplantıda kalem kalem 4 yılın değil, 15 yılın hesabını verdi. Marmarislilerin sorularını yanıtladı… İsteseydi Marmaris Basını ile kahvaltıda buluşur hesabını orada onlara verir geçerdi! Sonra hesap verirken elmaları armutları aynı sepete koymamalı. O zaman hepsi meyve oluyor da… Elma veya armut olmuyor…

Yani yatırım başka, hizmet başka, ödev veya görev başka…

Şimdi söyleyin bakalım, Uğur Mumcu, Cumhuriyet, Recai Güreli ve Abdi İpekçi Caddeleri ile Cumhuriyet Meydanı‘nda bir türlü tamamlanamayan çalışma yatırım mı, hizmet mi, ödev mi?

Günlerdir “Yatırım yaptık” diye övünülüyor… Allah aşkına ortada övünülecek ne var? Yapılanları belediye olarak sen yapmayacaksın da ben mi yapacağım? Yatırım” dediğiniz işler Muğla‘da istihdam yarattı mı?

Kuruşun hesabını vermiyorsunuz?

Herkesin bildiği gibi Cumhuriyet Meydanı‘nı 81 yıl sonra değiştirmekle de övünüyorsunuz… O meydanda yontu kaidesinin zeminindeki mermerleri en son ne zaman değiştirdiğinizi anlatırsanız; orada mermer değişikliğini kimin yaptığını, O’na ne kadar ve hangi ihale yöntemi ile ödeme yaptığınızı açıklarsanız… O zaman işte bu kuruşun hesabını vermek olur… Hadi bakalım açıklayın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet Tan Karaosmanoğlu 11 Ekim 2018 / 07:53

Efem,
.Muğlaya en çok yatırımı Koç Holding yapacak hali yok ya.Tabiki Belediye yapacak.Üstelik bu yatırîmlar özellikle Arıtma Tesisleri zorunlu olarak yapılan yatırımlar.Yapmasa yapmazdı.Denme şansı yok zaten.Yasa gereği yapılan işler.

İ.Z 11 Ekim 2018 / 10:22

Yatırım ın kelime anlamı ‘ parayı,gelir getirici taşınır yada taşınmaz bir mala yatırma’ dır. Bu da bize Belediyeciliğin gereği ödevlerini, görevlerini bile yatırım yaptık diye ifade edenlerin, belediyeciliği gelir amaçlı bir şirket olarak gördüklerini ifade etmezmi.
BELEDİYELER YATIRIM YAPMAZ YAPMAMALI HİZMET EDER HİZMET ÜRETİR. BELEDİYELER KAR AMACI GÖZETMEYEN KURUMLARDIR.

Reşat Öztepe 11 Ekim 2018 / 16:41

Gocuman; Yazınızı yine hergünkü gibi amma tam yerinde (Köşesinde) okudum. keyif aldım. ani yatırım başka, hizmet başka, ödev veya görev başka…Bu Cümle yazınızın ana fikri olmalı. tekrar tebrik ediyorum. sevgi ve saygı…