Herkes Yöneticileriyle Hesaplaşabilir!

Bu haber 26 Haziran 2018 - 2:49 'de eklendi ve 2.777 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dün yeni bir günde, yeni bir sisteme başladık.

Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Muğla’nın Milaslı olarak bilinen, ama aslında bir Bursalı Milas gelini olan Hatice Mualla Akarca ile aynı zamanda Türkiye’nin ve Muğla’nın ilk kadın valisiLale Aytaman’ın milletvekilliklerinden ve yıllar sonra bir Muğla kadını olarak Yelda Erol Gökcan Muğla’nın ilk ve tek kadın milletvekili olmayı başardı.

Ben 15 yıl AK Parti için kesintisiz emek harcayan Yelda Erol Gökcan’ın milletvekilliğini hak edilmiş bir milletvekilliği olarak kutluyorum.

Dünkü yazımda “AK Parti’de 6 yıldır yönetim ve temsilde ‘hizmet siyaseti’ yok.” demiştim. Bu sözümün arkasında duruyorum.

Ancak Yelda Erol Gökcan’ın bir “Muğlalı” olarak bu yargıyı yıkacağına da inanıyor, umut ediyorum…

 

xx        xx        xx

AK Parti’nin Muğla’da 3 milletvekili çıkarmasını bekleyenler olduğu gibi 2 milletvekilini koruyamayacağını öne sürenlerde vardı. AK Parti Muğla’da oylarını koruyamadı, ama iki milletvekilini korudu.

AK Parti’de Yelda Erol Gökcan insanüstü bir efor sergiledi. Üçüncü sıradaki Muhittin Kayabaş ta çalıştı, ama kendisinin bir “Fethiyeli” olarak üçüncü sıraya konulması Fethiye’de AK Parti için beklenen oy patlamasını yaratmadı… Böylece AK Parti’nin yeni Muğla Milletvekilleri Milas’tan Mehmet Yavuz Demir veMenteşe’den Yelda Erol Gökcan oldu.

Mehmet Yavuz Demir’i Güllük Belediye Başkanlığı’ndan tanıyorum. Vizyon sahibi, çağdaş, Muğla’ya yakışır bir isim…

İki isim el ele verebilirlerse Muğla’nın sorunlarının çözümüne katkı yapabilirler diye umuyorum…

Her iki adaya da Muğla için hayırlı olsun diyorum…

 

xx        xx        xx

CHP’nin Muğla’da 5 çıkarmasını bekleyenler hiç de az değildi. İki de kalmasını umanlarda…

Bu tahminler tutmadı. CHP Muğla’da 3 milletvekilini 4’e çıkarabildi. Ancak CHP’de AK Parti gibi oy kaybına uğradı.

Mürsel AlbanSuat ÖzcanBurak Erbay ve Süleyman Girgin artık Muğla’nın 7 milletvekilinden biri. Liste başı Mürsel Alban neden liste başı oldu, hatta neden listede yer aldı uzun zaman tartışma konusu olmaya devam edecek görünüyor…

Suat Özcan’da CHP teşkilatları dışında tanınan bir isim değil. Bakalım meclis çalışmaları ile kendisini tanıtabilecek mi?

Burak Erbay’ın Muğla’nın çevre sorunlarına sahip çıkacağını, Süleyman Girgin’in de “emeğin sesi” olacağına umut ediyorum. Doğrusunu söylemek gerekirseGirgin’in 4’ncü sıradan seçilebilmiş olmasına sevindim. Girgin hak ediyor. Çok çalıştı. CHP’de önseçim olsa yine listede yer alırdı.

Mürsel AlbanSuat ÖzcanBurak Erbay ve Süleyman Girgin’i kutluyorum.

xx        xx        xx

Muğla’da MHP’nin milletvekili çıkaramaması beni çok şaşırtmadı. Türkiye’de AK Partililer ile Recep Tayyip Erdoğan arasında ciddi bir gönül bağı var. O bağıErdoğan’dan başkasının bozması, koparması mümkün değil.

Ancak AK Partililer “Reislerine” yine sahip çıkarlarken, AK Parti’yi de uyardılar. Ki Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Mesajı aldık” dedi.

AK Parti’yi uyaran AK Partililer Türkiye’de “başka” bir partiye değil de, ittifak ortaklarına oy vererek partilerini cezalandırma yoluna giderken, Muğla’da cezalandırma için Reis’in ardından beklendiği gibi MHP’ye oy vermemişler… Ki Muğla’da HDP, MHP’yi oy oranı ile geçti.

Görünen o ki, MHP oyları Muğla’da İYİ Parti’ye gitmiş.

Ancak AK Parti ve CHP’deki liberaller, ANAP ve özellikle DP kökenliler İYİ Parti’ye gitmemişler.

Yoksa İYİ Parti 2 çıkarabilirdi… Ayrıca ikinci sıra adayları Ertan Küçükkay’ı seçim bitti, Muğlalılar hala tanımıyor…(!) İYİ Parti Muğla’da liste başı Prof. Dr. Metin Ergün ile 1 milletvekiline sahip olabildi. Ergün’de çok çalıştı.

İyi bir akademisyen de olan deneyimli politikacı Ergün’ü kutluyorum.

xx        xx        xx

Muharrem İnce’nin en çok oy aldığı illerden biri Muğla oldu.

Daha sandıklar açılmadan kaleme alınmış olan dünkü yazımda “Kim kazandı bilmiyorum. Çünkü ben bu yazımı kaleme alırken seçim sonuçlanmamıştı.” diyerek, şöyle devam etmiştim:

Ancak seçilse de seçilmese de Muharrem İnce’nin rekor düzeyde oy aldığı illerden biri Muğla olmuştur. Buna karşılık Muğla’da CHP oylarını koruyamamış olabilir.

Oylarını koruyamayan bir diğer partide AK Parti olmuştur. MHP buharlaşmış olabilir ve bütün bunlar ihtimal İYİ Parti ile HDP’ye yaramıştır. Bunların sebeplerini önümüzdeki günlerde tek tek ele alacağız.

Öyle yapacağız. Partilerin hepsini ve sonuçları analiz edeceğiz.

xx        xx        xx

Anlaşılan o ki, Cumhurbaşkanlığında Muharrem İnce’ye oy verenlerin yüzde 8’i CHP’ye oy vermemiş. Recep Tayyip Erdoğan’a oy verenlerin yüzde 10’u daAK Parti’ye oy vermemiş.

Bundan CHP kurmayları nasıl bir ders çıkarırlar bilemiyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, “Mesajı aldık” dedi.

Biz verilen mesajın, “Yolsuzluk yapanların, FETÖ’cü ve iltisaklıların partiden tasfiye edilmesi, dağdaki terörist ile ekonomideki teröründe tasfiyesi, işsizliğin önlenmesi” şeklinde olduğunu düşünüyoruz. Bakalım Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında “aldık” dediği, algıladığı mesaj bu mu önümüzdeki günlerde hep birlikte görürüz…

Bu seçimin gerçek galibi ise “partisinin kurumsal kimliğini” koruyan Devlet Bahçeli ve dolayısıyla MHP olmuştur. Hiç miting yapmadan bu kadar oy aldıysa, mitingler yapsa sonuç ne olurdu acaba?

Şu anda mecliste “anahtar parti” MHP… O anahtar inşallah hayırlı kapıların açılmasına vesile olur…

 

xx        xx        xx

Tutuklu aday Selahattin Demirtaş’ın partisi HDP de baraja takılmadı. 67 milletvekili ile mecliste üçüncü parti olmayı başardı. İyi Parti ilk defa katıldığı seçimlerde barajın altında kaldı, ama o da ittifak paraşütü ile TBMM’ne indi. Sonuç olarak Millet kararını vermiş. Karar tecelli etti. YSK Başkanı sonuçları açıkladı. Seçim bitti, kırılıp dökülmeden, kırıp dökmeden kazananı tebrik etmek, seçmenin kararına saygı duymak lazım. Demokrasi her türlü halk iradesine saygıyı gerektirir.

Tabi herkes kendi parti yöneticileri ile hesaplaşabilir. Bunda bir sakınca yok. Bu da demokrasinin gereği…

CHP‘nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de seçim sonrası canlı yayında açıklamalarda bulundu. İnce, “Eldeki tutanaklarda yenilmişseniz yenilmişsinizdir. ‘Bunu kabul etmiyorum, sokaklara çıkalım’ bu demokrasi değil ki. Açık ara bir durum var, bu demokrasiye saygısızlıktır. Ben o noktada değilim. Galip gelmiştir, yapılacak bir şey yoktur. Galip geldiğinde kutlayamıyorsan yarışa girmeyeceksin” dedi.

xx        xx        xx

Muharrem İnce’nin “Sayın Erdoğan, lütfen artık bugünden sonra AK Parti Genel Başkanı gibi davranmayınız. 81 milyonun cumhurbaşkanı olunuz. Benim sloganımı kullanmanızı tavsiye ederim. Artık hepimizin cumhurbaşkanı olun. Bu gerginliğe son verin, kucaklayın milleti.” sözü de çok önemliydi.Cumhurbaşkanı Erdoğan istese bunu yapabilir. Yaparsa da çok güzel olur…

İnce’nin bir diğer mesajı da “Birbirimize güvendiğimizde çok şeyler başardığımızı ve çok şeyler yapabileceğimizi bu seçim göstermiştir. Geleceğimizi kazanmak için herkesle birlikte olmaya aynı kaygılarda, beklentilerde buluşmaya devam etmeliyiz. Hepimizin gündemi Türkiye olmaya devam etmelidir. 15 milyon insan bana güvenip oy vermiştir. 50 günlük kampanya yerine, 500 günlük, 5 bin günlük kampanya ile devam edeceğiz. Sizlerin güveni olduğu sürece bu mücadeleyi sürdüreceğiz.” mesajı oldu…

Bu mesajda CHP’lilere, “Muharremciler”e idi…

——————————                                                          —————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Çok fazla kanun çok fazla devlet demektir. Çok fazla devlet de çok az bireysel hak ve özgürlük demektir. (Woodrow Wilson)

ÇİVİ

Seçimler kavgasız, gürültüsüz sona erdi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 26 Haziran 2018 / 09:05

Günaydın üstat,
“Eski çamlar bardak oldu…,” hesaplaşmak ne demek ?
sen ben bizim oğlan cümbüş takımı elinden gelse, parti binasına girmeye izin vermeyecek, Allah’tan oralar babalarının çiftliği değil.
Atatürk’ün evi, hepimizin yeri diyecek bilince sahibiz. Aslında hesaplaşmak yerine kendileri ile yüzleşecek kadar olabilseler. Her şey çok güzel olacak,
olacak da…

Reşat Öztepe 26 Haziran 2018 / 12:39

Tayyip Erdoğan’a oy verenlerin yüzde 10’u da AK Parti’ye oy vermemiş.Gocuman; Yazınızı büyük bir keyif ve beklenti içinde okudum. Beğendim. Cümlenizi bura ya da aldım. Ben ve ben gibi düşünenleri En çok üzen ve şaşkına çeviren bir olay’ı bu Cümlede belirtmişsiniz.İlçem Ula’da da ayni,dir. sevgi ve saygı