Herkes Bildiği İşi Yapsın « Hamle Gazetesi

Herkes Bildiği İşi Yapsın

Bu haber 17 Ekim 2017 - 0:35 'de eklendi ve 1.461 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hafta sonunda cuma günü yayınlanan “AK Parti Yapar, MUSKİ Bakar” başlıklı yazımın facebook paylaşımı altına ilginç yorumlar yapıldı. Onlardan biri de meşhur Kemal Önekli’ye aitti. Önekli hoca, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u eleştiren yazımın altına şu notu bırakmış:

Haberin manşeti fena değilmiş üstat. Haberi kimin imzasıyla yayınlamışlar ki..

Biz neyin derdindeyiz, Önekli hoca neyin derdinde…

Sana ne?” veya “Ne gerekiyor?” diyebilirdim.

Aklıma “La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyil’Aziym” demek geldi… İçimden geçirip, şu yanıtı verdim:

Hocam yanlış anlamazsan önce bir düzeltme yapayım. Haberin manşeti olmaz. Manşet haber olur. Herhalde sürçü lisan oldu… Sanıyorum su haberini kastediyorsun… Haberi yazan Milletvekili Öztürk’e en yakın meslektaşımız; Serap Ülkü… Umarım aydınlatabilmişimdir… Haberin yayınlandığı tarihi de söyleyeyim, 11 Ekim!

Aydınlatamamışım…

 

xx            xx            xx

Önekli hoca kararlı ve inatçı… Bir o kadar kışkırtıcı. “Haklısın sürçü lisan olmuş ama bence sen de haberi bi daha kontrol et ..” diye devam etti.

Başta da belirttiğim gibi yazı, Bodrum’u sevenlere “Su ve çöp sorunumuz çözüldü mü Bodrum daha da değerlenecek. Başta İstanbul’da olmak üzere gayrimenkullerinizi satın Bodrum’dan yer alın. İki yıl sonra imarlı yer kalmayacak” diye çağrı yapan Bodrum Belediye Başkanı Kocadon ile ilgili…

O mübarek de sanki Belediye Başkanı değil, komisyoncu!

Yazımın içinde “su müjdesi” veren Milletvekili Nihat Öztürk’ün haberiyle ben de Kocadon’a su müjdesi verdim…

Önekli hoca ise hala “Haberi bir daha kontrol et” diyor!

Deli olacağım… Muhterem açık açık derdinin ne olduğunu da yazmıyor… İçinde bir yanlış mı var acaba diye yazdığım haberi okudum. Hiçbir yanlış, eksik, fazla, garip bir durum yok. Yanıt verdim;

Hocam neyi kontrol edeceğim. Açık ol

 

xx            xx            xx

Gerçekten o an delirecektim… Demek ki üçüncü sayfa haberi olan konular böyle anlarda oluyordu… Bilmece gibi adam… Sonra sosyal medya hesabıma Önekli hocadan yeni mesaj geldi. Meğer Milletvekili Nihat Öztürk’ün su müjdesi haberini 11 Ekim’de Önekli hoca da yayınlamış…

Eeee ne olacak? Ne yapmalıydım?

Sanıyorum Önekli hoca yazımın içinde adının geçmesini, kendisini kaynak göstermemi beklemiş… Bari bu beklenti “gazeteci egosu” olsa, her neyse deyip geçeceğim… Öyle değil işte… Benim yazım üzerinden de “Milletvekiline en yakın kendisi olduğu” algısı yaratacak!

Ol kardeşim, milletvekiline en yakın sen ol… Olma diyen mi var? Seni mutlu edecekse…

Önekli hocaya son kez yanıt verdim:

Demek ki sende Serap ile aynı gün yazmışsın. Milletvekili haberini Serapla (Ülkü) aynı gün yazmışsın. Milletvekili haberi Serapla birlikte sana da vermiş. Rahatladın mı? Haberde adlarınız yoktu üzgünüm… Bu mu yani? Rahatlamışsındır umarım… Muğla basını haberi bir gün sonra aldı. Olsun. Nede olsa vekil gazetesi değiller… Mesela o haberi milletvekilinden ben de almadım. Senden de almadım. Serap’ın paylaşımından aldım…

 

xx            xx            xx

Herkes bildiği işi yapmalı… Gazetecilik gazetecilere bırakılmalı…

Tabi ben tartışmaya noktayı koysam da o devam etti. Haberi Milletvekili Öztürk’ün facebook hesabından aldığını söyledi.

İyide her gazetecinin facebook hesabı mı var?

Ben daha 3 aydır facebooktayım… Üstelik seçilmişimizle birbirimizi takip etmiyorduk. Tivıtırdan paylaşım yapmış olsa görürdüm. Önekli hocanın kaprisini çekmek zorunda da kalmazdım.

Gazeteci olarak o haberi yazarken “Sayın milletvekili su müjdesi vermek için neden 3 yıl beklediniz?” diye soramıyorsan, bari “3 yıl sonra gelen müjde” diye habere “manşet” at… (!)

Unutmayalım ki Muğla’nın su meselesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı gündemine girdiğinde sayın Öztürk AK Parti Muğla İl Başkanıydı…

Muğla’nın su meselesini bakanlık gündemine sokan ise mülga Muğla Belediyesi AK Partili Belediye Meclis Üyesi Ziya Ercan’dır!

Tabi yine de Milletvekili Öztürk’ün su müjdesi önemli bir haberdir. Değerli bir müjdedir…

Ancak o haberin öyle servis edilmesi yanlış olmuştur. Bizim meslekte buna “haberi puşt etmek” derler!

Bu arada saydım da Önekli hocanın 9 defa adını geçirmişim… Umarım mutlu olmuştur!

Keşke milletvekilinin sosyal medya paylaşımı habere “özel haber” damgası da vursaymış…

 

xx            xx            xx

Ben tartışmadan ve facebooktan ayrıldıktan sonra İHA Muğla Temsilcisi Bekir Tosun arkadaşım da katılmış tartışmaya…

Önekli hocanın hesabına “Vekilden önce DSİ paylaştı bu haberi. Vekil DSİ’nin açıklaması üzerine sosyal medyadan paylaştı.” diye yorum yapmış.

Ben ertesi gün gördüm. Yorumu bıraktığı an görseydim, o günün bir gece vaktinde “Gazetecilik Gece Atölyesi” açmış olabilirdik.

Ki buna ihtiyacımız var…

Bekir Tosun’un bıraktığı notu nedense Önekli hocada görmemiş olmalı!

Bu arada hocamın adı 11 kere geçmiş oldu. Bizim gereksiz tartışmaya da böylece Bekir arkadaşımız noktayı koymuş oldu.

Ben de ertesi gün Bekir arkadaşımızın bıraktığı notun altına şöyle bir not bıraktım:

Bekir Tosun seni kutlarım. Gazetecilik böyle bir şey işte. Zekamızla alay ediliyor.

 

xx            xx            xx

Bekir Tosun haklı…

Bu haberin kaynağı gerçekten DSİ

Milletvekilinin paylaşımında kendi bilgilendirmesi gibi sunulan DSİ’nin bilgilendirmesi şöyle;

Muğla İçmesuyu Projesi ile Muğla İli Merkez İlçesinin (Menteşe) 2050 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanarak toplam 173.000 kişiye hizmet verilebilecekmiş.

Proje kapsamında İl Merkezine su temin eden mevcut kaynaklara ilaveten Sandras Dağı Çövenli kaynaklarından alınacak yıllık 7.32 milyon metreküp su 12.300 metrelik isale hattı tüneli ve yaklaşık 98.500 metre uzunluğunda ve 1000 milimetre çapında çelik borulu isale hattı ile günlük 45.000 metreküp kapasiteli yeni yapılacak Muğla İçmesuyu Arıtma Tesisine oradan da Muğla Merkez İlçesi olan Menteşe İlçesinde yer alan 5 adet içmesuyu deposuna iletilecektir. Sandras kaynakları ile birlikte mevcut Bahçekaya ve Değirmendere kaynaklarından sağlanacak yıllık 14.51 milyon metreküp ve ileride yapılması planlanan Muğla Barajından sağlanacak 11.71 milyon metreküp ile birlikte Muğla İl Merkezine toplam 26.22 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilerek şehir merkezinin 2050 yılına kadarki uzun vadeli içme ve kullanma suyu sorunu çözüme kavuşacaktır.

İşin projeleri tamamlanma aşamasında olup 2018 yılı içerisinde yapımına başlanacaktır.

Milletvekili Öztürk bu haberin neresinde?

 

xx            xx            xx

Bana sorarsanız hiçbir yerinde yok…

Mülga Muğla Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi olarak Ziya Ercan o Sandras Çövenli kaynaklarını bulup gündeme getirdiğinde dönemin Belediye Başkanı Osman Gürün ile CHP’li meclis üyeleri proje ile ilgilenmedikleri gibi AK Partililerde ilgilenmemişti.

İl Başkanı o zaman Nihat Öztürk’tü…

Ziya Ercan ise yapayalnızdı!

Şimdi bu işin kahramanı rolüne girmenin veya DSİ’nin afişi üzerine “AK Parti Yapar, MUSKİ Bakar” yazarak kahraman yaratmanın da alemi yok.

Bu işin tek kahramanı var, o da Ziya Ercan… Ziya Ercan’a ve kendisine inanan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na teşekkür ediyoruz…

Tabi atladığımız bir yer varsa ve gelinen noktada Milletvekili Öztürk’ün il başkanlığında da su sorunu yaşanan şu Marmaris Taşlıca Mahallesi ile çevresindeki 4 mahallenin su sorununu çözüvermesini rica ederiz…

Yoksa “MUSKİ gerçekten bakar da milletvekili ne yapar?” diye sorarlar… Hatta bir de Bodrum’un su sorununa el atıp Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un yüreğine su serpiverse fena olmazdı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.