Her Damla Hayattır

Bu haber 26 Mayıs 2015 - 23:28 'de eklendi ve 759 kez görüntülendi.

muski161566156Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından , ‘Suyun yaşantımızdaki yeri, önemi, korunması ve tasarruflu kullanılması’ konulu düzenlediği şiir, resim ve sloganlı afiş yarışmasında dereceye girenler ödüllerini aldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmada MUSKİ’nin sloganı, Güzel Sanatlar Lisesi 12. sınıf öğrencisi Meltem Kabak’ın sloganlı afişi ‘Her Damla Hayattır’ oldu.

İlkay Yıldız

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğünün, 22 Mart ‘Dünya Su Günü’ etkinlikleri nedeni ile Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü ile başlattığı su yarışmasında dereceye girenler ödüllerini aldı. Temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir kaynakların korunması, çoğaltılması ve suyun korunması amacıyla başlatılan yarışmaya Muğla genelinde bulunan ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri katıldı. Muğla Büyük Şehir Belediyesi’nde düzenlenen ödül törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Üğe, daire başkanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmada şiir dalında Yatağan İlçesi Ayser-Kazım Eren Ortaokulu 8-A sınıfından Özge Kılıç, resim dalında Ortaca İlçesi Özel Özalp İlkokulu 4-C sınıfı öğrencisi Nehir Akkuş, sloganlı afiş yarışmasında ise Menteşe İlçesi Güzel Sanatlar Lisesi 12. sınıfı öğrencisi Meltem Kabak’ın eserleri birinci oldu.
Muğla Belediyesi’nin Büyükşehir statüsü kazanmasıyla birlikte kurulan MUSKİ, sloganını düzenlediği su yarışmasıyla buldu. Öğrenciler hazırladıkları eserlerle birlikte MUSKİ’nin ilk sloganı da “Her Damla Hayattır” oldu. Bir birinden farklı sloganların ortaya çıktığı yarışmada, “Her Damla Hayattır” sloganı birinci olurken, “Akıp Giden Geleceği Elinde Tut” sloganı ikinci, “Su Yarına Akar” sloganı ise üçüncü oldu. Ayrıca dereceye giremeyen bazı sloganlar ise şöyle, “Hayatımız Damla’da Saklı”, “Yaşamlar Farklı Olsa da İhtiyaç Hep Aynı” “Suyu Tüketme, Geleceği Yok Etme”, “Su Kaynaklarımızı Kurutmayalım” “Suyu Koru Hayatını Koru”.
Ödül töreninde konuşan MUSKİ Genel Müdür Baki Ülgen yarışmanın 22 Mart’ta başladığını, Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak yapıldığını belirterek her damla suyun kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirtti.  Ülgen,” MUSKİ olarak suyun değerini gelecek kuşaklara anlatabilmemiz ve suyun daha ekonomik kullanımı için öğrencilerimizin bilinçlenmelerini istedik. Milli Eğitim Müdürlüğümüz kanalıyla il genelindeki tüm okullarımızda yapılan yarışma sonrası ilk üç dereceyi elde eden öğrencilerimiz bugün ödüllendirilecek” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ise, insanların geleceğini bu kadar yakından ilgilendiren suyun öneminin küçük yaşlarda öğrencilere aşılanmasının önemli olduğu belirti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise yarışma ile amaçlarının çocuklar üzerinde su tasarrufunu aşılamak olduğunu söyledi. Başkan Gürün, “Toplumumuzun en dinamik gücü çocuklarımız, gençlerimiz ve kadınlarımız. Su önemli bir madde. Suyun politikası, siyaseti olmaz. Herkes için su olmazsa olmaz ve hayattır. Su zengini bir ülke olarak görünsek de hiç de öyle olmadığını geçtiğimiz yıllarda gördük. Suyu çok iyi ve tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Türkiye olarak su mastır planını havza havza planlayıp, havzalar arası geçişleri sağlamamız gerekiyor. Suyun 50 yılını planlamamız gerekiyor. Zaten az olan suyu temin ederken en az su ile temizliği ve sulamayı dengelememiz gerekir” dedi.
Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllerini protokol üyelerinin elinden aldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.