Her Belediye Bir Datça!

Bu haber 23 Haziran 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.404 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Sevgili dostum Av. Ayla Kara’nın yeğeni Tahir’in düğününe katılamayan Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık ile ilgili “Bunları Duydunuz Mu?” köşemizde “Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün gelmemesi şaşırtmadı, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın gelmesi şaşırttı” ibaresi yer almıştı. Meğer o gün Başkan Işık’ın cenazesi varmış…

Bize de bu durumu düzeltmek düşerdi.

Doğal olarak gazetemizin Yatağanlı yazarı herkesi gönülleyen Hüseyin Kocabıyık’ı aradım. “Başkanın geçen hafta hangi yakını vefat etmişti?” diye sordum. “Sedat Işık” yanıtı aldım. İsim bende tereddüde neden oldu. Bana kastı olamazdı, Başkan Işık’a olur muydu bilmem…  O köşede düzeltme dün çıktı, Kocabıyık sayesinde yine yanlış yapmışız.

Başkan Işık’ın rahmetli ağabeyi Sedat Işık bizim Kocabıyık sayesinde bir kere daha öldü…

Meğer Ayla, Ayhan Kara kardeşlerin düğünlerinin olduğu gün Başkan Işık, bacanağı Süleyman Boz’un oğlu Durmuş Boz’u kaybetmiş…

xx        xx        xx

Neyse… Bu düzeltmeden sonra gelelim konumuza.

Bir hasta olduk, köşeden uzaklaştık, Muğla’da olmadık kalmadı…

Dün hazır kendisi beni aramışken Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’a “Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan’ın istifasına ne diyorsun?” diye sormaya kalktım. Konuşmak istemedi. Soruyu “Sen ne zaman istifa edeceksin?” diye değiştirdim, “Ben 4 dönem belediye başkanlığı yaptım. Tokcan’ın yaşadığı sıkıntıları bende yaşıyorum, ama bırakıp gitmem.” şeklinde tepki verdi.

Karşımda benim tanıdığım Başkan Işık yoktu… CHP’li Belediye Başkanları Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün birer “memuru” haline gelmiş desem, başkanlara hakaret olur. Demeyeceğim.

Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan’ın ardından Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan da istifa ederse şaşırmayın diyenler var. Ben şaşırmam…

xx        xx        xx

Bir hafta önce, hastalandığım gün yayınlanan “Başkan Gürün’ün Mersedes’i N’oldu?” 17.06.2015 başlıklı yazımı şöyle noktalamıştım:

Yukarıda 2014 ile karşılaştırma yapmadım. 2015’de Muğla’da 257 bin 460 oy toplayan CHP, 2014 Yerel Seçimi’nde 272 bin 646 oy almış. Ben de 15 bin 186 fark var. Karaosmanoğlu 14 bin 66 demiş.

Fark etmez… CHP Muğla’da Osman Gürün ile 4. milletvekili kaybetti. Önümüzdeki 4 yıl böyle devam ederse, CHP Osman Gürün ile Büyükşehir Belediyesi’ni de kaybedebilir…

Çok değil, bir hatta sonra gazetelere “Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan istifa ediyor” başlıkları yansıdı.

Kimileri “İstifa etti” başlığı attı, ama belki vazgeçirilir!

xx        xx        xx

Aslına bakılırsa daha önce CHP İl Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmış olan Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan bir dönem belediye başkanlığının ardından aday olmak istememişti. Aday da olmamıştı. Başta o zaman İlçe Başkanı olan ve seçimin favorisi gösterilen Timur Kabaklı ile Muğla eski Milletvekillerinden Cumhur Yaka olmak üzere çok sayıda aday çıkmıştı.

Buna karşılık ön seçim yapılacak ilçeler arasında yer aldığı halde son anda Datça’da ön seçimden vazgeçilmiş ve CHP Genel Merkezi tarafından aday olmadığı halde Şener Tokcan atama aday gösterilmişti.

Daha sonra bu son dakika müdahalesinin nedeninin Osman Gürün olduğu öne sürülmüştü. Çünkü ön seçimi Timur Kabaklı’nın kazanacağı, ama kendisinin Gürün’e baş eğmeyeceği söylenmişti…

xx        xx        xx

Şener Tokcan’ın derdi ne?

Aslında O’nun derdi herkesin derdi… AK Parti’li Kamil Ceylan’ın, DP’li Behçet Saatcı’nın, CHP’li Muhammet Tokat’ın veya Hasan Karaçelik’in veya Mehmet Kocadon’un derdi…

Elbette Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın derdi… Üstelik Ali Acar ötekileri gibi “dertlenmiyor”… Haşmet Işık gibi çekinmiyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde neredeyse hepsinin hakkını Başkan Acar savunuyor. Doğruları söylüyor… Kendisine kızan CHP’liler var. Başkan Gürün’ün de haz aldığını sanmıyorum, ama adam Marmaris için çırpınıyor!

İşte sonuç ortada… Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan gidiyor. Ya sonra? Sırada kim var?

xx        xx        xx

Bunun böyle olacağı 30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde CHP’nin belediye başkanlarını “ön seçimle belirleyeceği” yutturmacasının yaşandığı günlerde bu köşede çok yazıldı. O günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adaylarından Musa Gökbel, “Büyükşehir Yasası Muğla için ödül de olabilir, ceza da” deyip, şöyle devam ediyordu:

Bu yasanın kimin elinde olduğuna bağlı. Yani kimin belediye başkanı olduğuna. Bu yasanın Muğla’nın ödülü olabilmesi için yasanın verdiği yetkilerin paylaşılması gerekir. Ben sadece CHP’li değil, başka partilerden seçilip gelen olursa onlarla da yetkimi paylaşırım.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürünpaylaşım” istemiyor.

Çünkü o seçilmiş imparator!

Egosu büyük insanlar paylaşımcı olmazlar. İsterlerse paylaşabilecekleri yetkileri ve ‘bütçeyi’ paylaşmazlar… Her şeyi kendileri bilir ve yaparlar.

Peki, paylaşıma imkan var mı?

Meraklısı gider Musa Gökbel’e sorar… Bana sorarsanız elbette var, niyet meselesi…

xx        xx        xx

Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan istifa edeceğini açıklarken, “Datça’nın önemli sorunları var ancak belediye olarak bu sorunları çözebilecek bir yetkimiz yok. En önemlisi de Datça’nın geleceğini planlamada, imar konusunda hiçbir yetkimiz yok. Ankara ‘ya bağlıyız ama muhatap bulmakta zorluk çekiyoruz.” diyerek şöyle devam etmiş:

Sürekli vatandaşla karşı karşıya kalıyorum. Bu da beni çok yordu. Yoksa ben bu görevi 5 yıl sürdürmek düşüncesiyle karar verdim. Aklımda hiçbir zaman ‘istifa ederim’ gibi bir düşünce olmadı. Bu karar bana yakışan bir karar değil. Bu yetkisizlikle Datça’ya daha fazla faydalı olabileceğimi düşünmüyorum. Vatandaşlar, merkezi hükümetin yapması gereken konuları bile belediyeden talep ediyor.

Adeta bir travma yaşanıyor!

xx        xx        xx

Başkan Tokcan’ın intihar eden bir insanın intihar öncesi kurtarılmak için ortaya koyduğu, ama görülüp hissedilmeyen feryatları gibi “feryadı” bana Büyükşehir Belediyesi’nden geçen ay yayınlanan duyuruyu anımsattı.

O duyurunun girişinde şöyle deniliyordu:
Saygıdeğer Muğlalılar;

Son zamanlarda İlçelerimizde yaşayan bazı vatandaşlarımızın Büyükşehir Belediyemize gelen talepleri arasında, seçimlerden bu yana çöplerin eskisi gibi düzenli alınmadığı, yolların bozulmakta olduğu ve onarılmadığı, ilaçlamanın yapılmadığı, park bahçelerde hiçbir işlemin yapılmadığı, otların kendi halinde büyümeye ve kurumaya terk edildiği, yörede yaşayan vatandaşların ilçe belediyelerimizden sorunun çözülmesi konusundaki taleplerinin bazı ilçe belediyeleri yetkililerince ‘Ne yapalım elimizden gelen bir şey yok, büyükşehir belediyesi bana bütçe vermiyor’ denilmek suretiyle taleplerin geri çevrildiği yönünde yaşanan sıkıntılar dile getirilmekte ve büyükşehir belediyemizden sorunun çözümü için yardım talep edilmektedir.

Bu satırlar sorunu özetliyor.

Muğla’nın katılımcı, paylaşımcı demokrasiye ihtiyacı var.

Yoksa hizmet de yok!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ahmet kara 23 Haziran 2015 / 06:25

Datça’da yedi kişi aday adayı olmuştu. Heveslilerdi, niyetlilerdi, hayalleri vardı. Şener beyinde hiç niyeti yoktu. CHP Genel Merkezi tarafından zorla,atama aday yapıldı. Muğla Büyükşehir iyi yönetilmiyorsa bunun suçlusu genel merkezdir. Ve atadıkları beş kişilik komisyondur. Datça Belediyesi CHP li. Muğla Büyükşehir Belediyesi CHP li. Ya muhalefet olan belediyeler ne yapsın. Büyükşehir büyüklüğünü ters yönde gösteriyor. Büyükşehir Belediyesi gündeme geldiğinde hep söylenildi; “1580 sayılı belediyeler yasası ve sonrasında 5393 sayılı yasa ile belediye başkanlığı yapmış olanlar bu süreçte aday gösterilmesin. Çünkü bu yasalar belediye başkanlarına diktatörlük yetkisi veren yasalardır. Burada elde ettikleri alışkanlıklar Büyükşehir yasasında yok. Eski başkanlar bu yasayla başarılı olamazlar, hep eskiyi ararlar dedik. Eski yasayla tanışmamış tamamıyla yeni yasaya kendini yönlendirecek yeni adaylarla bu yola devam edin denildi.” Genel merkez hep tersini yaptı. Olanda Muğla’mıza oldu. Eskiden ne yaptılar ki, yenisinde ne yapacaklar. Muğla’da eski başkanlara ihtiyaç yoktu. CHP kimi aday gösterirse göstersin hepsi açık ara kazanırdı. Sayın Osman Gürün doğru bir adam Milas’ta ne güzel söyledi. Halkın yüzüne karşı saklayıp gizlemedi. Aklımızda kaldığı kadarıyla dedi ki; “Bundan sonra iki kocanız olacak, birisi ben diğeri Muhammet başkan” Sayın, Musa Gökbel ne güzel ifade etti. “Büyükşehir ödül mü, ceza mı?” Dinamitle yol açarsın, tünel oyarsın. Ama toplulukların üzerine atarsan insanda öldürürsünüz. Bunlar elinde bulunan kişinin niyetine göre değişir. Büyükşehir Muğla’da ceza haline geldi. Hazreti Muhammed (s.a.v) “emaneti ehil ellere teslim edin” der.

Mehmet Eren 23 Haziran 2015 / 08:23

Özcan bey,Sayın Büyükşehir Belediye Başkanının Muğla (Menteşe) Belediye Başkanı iken yaptıklarına baınca, büyükşehirden çok bir şey beklememek gerek. İşin kolay tarafı yasaya suçu atmaktır. Hatalı da olsa kanun bu, gereğini yapacaksın, yetkini dağıtacaksın, Ankara’dan genelde hepimiz şikayetçiyiz, her şay oradan oluyor diyruz, yerelde de her şey Muğla Büyükşehir’den… İşin ilginç yanı Muğla genelinde ideolojik oylarla büyükşehir ve belediyeler kazanılıyor, icraatleri ile değil. Bir Eskişehir, Kayseri böylemi? Yetkiyi paylaşmaktansa ademi merkeziyetçilik yolu tercih edilmiş. Son 3-4 aya bakınca Mercedes olayından alın, bazı satın alma süreçlerinden basına kadar yansıyan konular, personel istihdamında 3-4 bin kişilik rakamların konuşulması, yerelde hala çok ciddi bir icraat konulmaması uç uca eklenince, Ak parti İl başkanının , MHP milletvekili adayının “bunların sadece ideolojileri var, yerelde hiç bir icraatleri yok, buradan yerel platforma çekip sıkıştırma” taktikleri ile belediyeleri cebinde görenlerin ileride daha ciddi sorunlar yaşayacağı muhakkak. Datça Belediye Başkanı bir ilk, 30 büyükşehirden ilk istifa ve Muğla’da… Niye?

ibrahim ilhan 23 Haziran 2015 / 08:39

Chp sosyal demokrat bir parti ise seçtikleride sosyal demokrat değil midir. Acaba. Demokrasi ben seçilirsem vardır.

Ahmet Tan Karaosmanoğlu 23 Haziran 2015 / 10:16

Özcan abi,
İstifa eden Belediye Başkanları için CHP genel merkezi veya Muğla CHP’si yas mı tutar zannediyorsun.İnan hiç kimsenin umrunda olmaz.Çünkü Genel merkez ve Muğla CHP si biliyoır ki Muğla da fanatik bir seçmen var. diyen bir seçmen var.Bunun örneklerini görmedik mi? Büyük şehir Belediye Başkanı atamasında veya İl Başkanı atamasında……

Ahmet Tan Karaosmanoğlu 23 Haziran 2015 / 10:17

Özcan abi,
İstifa eden Belediye Başkanları için CHP genel merkezi veya Muğla CHP’si yas mı tutar zannediyorsun.İnan hiç kimsenin umrunda olmaz.Çünkü Genel merkez ve Muğla CHP si biliyoır ki Muğla da fanatik bir seçmen var.Adı CHP den aday olsun da ne olursa olsun diyen bir seçmen var.Bunun örneklerini görmedik mi? Büyük şehir Belediye Başkanı atamasında veya İl Başkanı atamasında……

reşat öztepe 23 Haziran 2015 / 15:19

Gocuman; “Paylaşımcı Demokrasi” ne demektir. Biz sıradan yada doğrudan anayasamızda yazdığı gibi okunan okunduğu gibi yazılan “‘Demokrasiyi2” içimize sindiremedik. İçimize sindiremediğmiz gibi demokrasiye inanmıyoruz da. Muğlamızda bir söz vardır,Perşembe (Moğubazarı)’nin gelişi Çarşambadab belli oluu. zaten böyle olacağı belli idi. Kannatimce başka istifa eden çıkmaz ama.. yanılabilirm.sevgi ve saygı.