Her Âlemin Bir Hâli Var

Bu haber 16 Ekim 2018 - 1:34 'de eklendi ve 1.290 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

İsmail Zorba

Herkesin bir âlemi, her âlemin bir hâli var.

Kainatın birbirine benzemez ahvâli var.”

Hazanı ve hüzünü eş zamanlarda paylaşıyoruz. Hazan vakitleri veda vakitleri bir bakıma. Üstümüze de bu veda vakitlerinin bir ağırlığı çökmekte.

Her veda, her ayrılış biraz yoruyor. Hüzne dair yorgunluklarda huzur da var aslında. Hazan, hüzün ve huzur birbirini tamamlıyor.

Hazanın veda töreni Muğla’mızda yine her zamanki adresimizde, Karabağlar’da. Yeşilliklerin arasında tablomuza yer yer kavuniçi, kahverengi ve de alttan alta sarı da giriyor.

Ara sıcak kırmızı. Yanık bir kırmızı. Aşkın yangınından geçmiş bir kırmızı. Tabloya hareket katıyor.

Ayva sarı, nar kırmızı, sonbahar

Her yıl biraz daha benimsediğim

Ne dönüp duruyor havada kuşlar?

Nerden çıktı bu cenaze?

Ölen kim? Bu kaçıncı bahçe gördüm tarumar?”

Cahit Sıtkı Tarancı

Cahit Sıtkı “Otuz Beş Yaş” şiirine tam da aklımızdan geçen bu tabloyu yansıtıyor. Bahçenin tarumar olmasında da hüzün var. Bahçenin özüne dönmesinde de huzur var.

Bahardan yaza bütün kainata karşı “vermede, tamamlanmada” üzerine düşen görevi ifa etmenin huzuru. Bütün tabiat muhteşem bir tamamlanışın ve ahengin içerisinde üzerine düşeni yapıyor. Gözlerim toprağa düşmüş yapraklarda, hazana rağmen son verimlerinde bahçemde, çiçeklerde.

Ve göç çiçekleri. Bahara merhaba diye bütün tabiat adına insanlığa merhaba diyen göç laleleri bu defa insanlığa bir vedanın merhabasında açıyorlar. Hayat tüm dinginliğinde sarı lalelerde taçlanıyor. Her göç, her ayrılış bir nokta aslında.

Hakikat bir veda üzerine kurulmadı ki. Hakikat her bir vedada bir merhabayı barındırıyor. Göç çiçeklerinde hep bir merhaba tazeliği, güzelliği, aydınlığı var. Bizim göç lalelerimizin üzerine akşamdan çiğ yağmış. Yıkanmışlar, arınmışlar, tazelenmişler pırıl pırıllar. Her bir merhabanın tazeliğinde, duruluğunda.

Sürgün değil bu bir göç

Hatta bir merhaba bir selamlayış

Çağın sürgünlerine inat bir vuslat

Hayata dair tüm nisyanlara inat..

Hazandan tüm baharlara bir selam.”

Bir selamı, bir merhabayı fazla uzatmamak adına, aynı tazeliğinde, aynı duruluğunda bırakmak üzere kendimize dönelim. Kendi âlemlerimizde göç lâlelerinin hesabınca bütün ödemelerimizi yapalım hayata.

Hazana durduk hüzünden eksik.

Zaman mekan huzuruna erdik.”

Sözü uzatmadan neticeye varalım bir selam tadında. Bir selam kısalığında özde tamamlanalım. Selam vermek bir merhaba demek insaniyetimizin göstergesidir.

Karşımızdaki kim olursa olsun öznemiz insandır. Hiçbir zaman bir merhabayı, bir selamı vermekten kaçınmamalıyız. Hayatımızda hiçbir insana duvar örmemeliyiz. Onları yok saymamalıyız.

Doğduğumuz andan öleceğimiz ana kadar insan olma dışında hayata dair hiçbir tasarrufumuz olamaz. Bir merhabanın, bir selamın ne bir vergisi var, ne de bir algısı. Bir selam bir merhaba bütün güzel dostlara, insanlara vesselam.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.