Hepimiz Yatağan’ın Takipçisiyiz

Bu haber 28 Temmuz 2018 - 4:02 'de eklendi ve 1.397 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

B.A.  “Ateşin bol olsun komşu” diye paylaşımda bulunmuş.

Paylaşımlarımız karşıda görülüyor. Nasıl biz onların paylaşımlarını görebiliyorsak…

B. A. sadece birisi… Aynı familyadan yüzlercesi bir haftadır benzer paylaşımlarda bulunuyor…

Allah’ı, kitabı, peygamberi olan, “insan” olan biri böyle bir paylaşımda bulunabilir mi?

Evlad-ı İnsan” olmak “Evlad-ı Fatihan” olmaktan zor mu?

Şuradan komşu adalardan bir facebook arkadaşım, “Ateşiniz bol olsun” capsını yollayıp “Gerçekten bunu mu diyorlar?” diye soruyor.. İnanamamış.. “Evet” dedim, ama kişiselleştirmemesini söyledim.

Bizlerde ölsek, yansak aynısını söyler bunlar” diye devam bettim. Ama, “Bu zihniyet Sivas’ta kendi insanını da yaktı.” diyemedim.

Bunların nefreti, kötülüğü sadece Yunan’a degil, bu topraklardaki Alevi’ye, Kürt’e, Ermeni’ye, yüreği soldan atana, yüreği insan olana…

Bunların içinde sadece “dinci” değil, “ırkçı” olanlarda vardır. Bu yüzden bunlar “Türk Sağının” da utancıdırlar… Aslında hepimizin utançları…

Bunlardan ve “insanlığımdan” utanıyorum…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr Ali Osman Gündoğan da o yaratıklara yanıt verircesine sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu:

Yunanistan’daki orman da bizimdir, bütün insanlığındır, dünyanındır. Atina’daki yangına üzülmeyen bu dünyadan değildir, türümüzden değildir. Yunanistan sıkıntısını çekiyor ama hepimiz üzülüyoruz. Geçmiş olsun…

Geçmiş olsun…

xx           xx           xx

Yatağan Termik Santralında yaşanan facia ile ilgili taziye ve geçmiş olsun dilekleri de devam ediyor. Aynı şekilde Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı‘nca başlatılan soruşturmada öyle…

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz tarafından yapılan açıklamada, soruşturmayı yürüten Yatağan Cumhuriyet Başsavcılığı‘nca bilirkişi heyeti oluşturulduğu ve ön inceleme bilirkişi raporları doğrultusunda 5 santral yöneticisinin yargıya sevk edildikleri, adli kontrol şartıyla (tutuksuz yargılanmak üzere) serbest bırakıldıkları bildirildi.

Yazıllı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

.. ön inceleme raporunda; Santral Direktörü S.T. 1. derece asli kusurlu, Santral Müdürü A.D. 2. derece asli kusurlu, Santral Müdür Yardımcısı R.E.A. 2. derece asli kusurlu, Dış Tesisler Müdürü M.Ü. 3. derece asli kusurlu, İş Güvenliği Uzmanı S.D. tali kusurlu bulunmuştur. Bu rapor doğrultusunda 21.07.2018 günü şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınanlar tutuklama istemiyle Yatağan Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmiş olup, aynı gün şüphelilerin tutuklanmalarına yer olmadığına karar verilerek, adli kontrol kararı ile serbest bırakılmışlardır.

Karara 23.07.2018 günü Yatağan Cumhuriyet Başsavcılığımızca itiraz edilmiş, dosya Muğla Sulh Ceza Hakimliğine gönderilmiştir. Ayrıca düzenlenen ön inceleme raporunda kusuru tespit edilmeyen 19 çalışanın (Y.T., DA.K., O.K., H.C., İ.U., M.P., K.K., M.Y., O.O., G.A., M.K.K., A.A., İ.M., B.K., S.B., A.B., H.S.,) şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınırken, 11 çalışanın da tanık sıfatıyla beyanlarına başvurulmuştur.

xx           xx           xx

Olayın hukuki boyutu Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz tarafından yapılan açıklamada olduğu gibi… Olayın “siyasi boyutuna” gelince, Yatağan Faciası TBMM gündemine taşınmış bulunuyor.

Haber, epostadan “Haber soru” başlığı altında CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban‘dan geldi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Yatağan Termik Santrali’nde yaşanan ve 2 işçinin ölümüne neden olan kazayı Meclis gündemine taşıdı. Geçtiğimiz hafta santralin, kömür sevk edilen bant sisteminin çökmesi sonucu meydana gelen kazayla ilgili olarak soru önergesi hazırlayan CHP’li Alban, iş güvenliği önlemlerinin yetersizliği ve denetimsizlik sonucu yaşanan iş cinayetlerinin devam ettiğini vurguladı.” diye başlayan haberde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması isteğiyle Meclis Başkanlığı‘na verilen önergede yer alan sorular şöyle sıralanmış:

1- Kazanın meydana geldiği Yatağan Termik Santrali, en son hangi tarihte denetlenmiştir? 2- Denetlemelerde herhangi bir eksiklik bulunmuş mudur? Bulunmuş ise bunlar nelerdir? 3- Denetimler sonrasında Termik Santrali işleten şirket, herhangi bir ceza almış mıdır? 4- Santralin özelleştirme sonrası, yenileme yatırımlarının yapılmasının ihmal edilmiş olmasıyla ilgili iddialar vardır. Bu konuyla ilgili bakanlığınız tarafından bir tespit yapılmış mıdır? 5- Kazanın olmasıyla ilgili öne sürülen iddialardan bir diğeri, vagonların sistemin taşıma kapasitesinden daha fazla kömürle yüklenmiş olması ihtimali araştırılmış mıdır? Konuyla ilgili bulgular nelerdir?

xx           xx           xx

Haberi okuyunca şaşırdım. Kendi kendime “Mürsel Alban’ı tanıyamamışız” dedim… Çünkü soru sormak içinde bilgi sahibi olmak gerekir…

Ankara‘dan bir haber daha geldi. AA mahreçli haberde CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin‘in partisinin Muğla Milletvekilleri Suat Özcan, Mürsel Alban ve Burak Erbay ile mecliste düzenlediği basın toplantısında, “Sorumlular mutlaka hukuk önünde hesap vermeli. Bir daha böyle kazaların, faciaların olmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını ve işçilerin akşam mesai bittiğinde evlerine sağ salim varmalarını diliyorum” dediği bildiriliyordu.

Bir terslik var dedim. Ya soru önergesini de Girgin vermiş olmalıydı, veya bu açıklamayı da Alban‘ın yapmış olması lazımdı…

Girgin haberde “Yatağan’daki termik santral başta olmak üzere, acilen bütün termik santral ve maden ocakları kamulaştırılmalıdır. İş cinayetlerini önlemek istiyorsak, devletin kasasına para aktaran verimli işletmelere kavuşmak istiyorsak madenler ve santraller kamulaştırılmalıdır.” demiş.

Partisinin bu konuda Meclis‘te bir araştırma komisyonu kurulmasını talep edeceğini kaydetmiş…

Araştırdım, öğrendim ve şaşırdım…

Meğer soru önergesi Mürsel Alban tarafından değil, CHP’nin dört Muğla Milletvekili’nin imzası ile verilmiş… Umarım bir “rol çalma” durumu yoktur!

xx           xx           xx

Soru önergesi ile ilgili doğru mutlaka anlaşılacaktır. Hep söylüyorum, gerçeklerin ortaya çıkmak gibi, kötü veya iyi bir alışkanlığı vardır… En önemlisi; Ne de olsa “emek” en yüce değerdir.

Rahmetli Bülent Ecevit böyle demişti. Bu gün CHP o söze ne kadar yakın, ne kadar uzak tartışılır tabi…

Süleyman Girgin Milletvekili olduğu için insanın “CHP emeğin partisidir” diyesi geliyor. Sonra aklımıza Muğla Milletvekili listesinin nasıl yapıldığı gelince, “Ne emeği?” demekten kendinizi alamıyorsunuz.

Buarada Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik de yazılı açıklamada bulundu. Türkiye‘nin santraller tarihinde Yatağan‘daki gibi bir galeri çökme olayının bulunmadığını belirtirken, “Artık yeter, Soma’da, Ermenek’te, Rezidans inşaatlarında, asansörlerde, Yatağan’daki galerilerde yaşanan bu felaketler son olsun. İş cinayetleri son bulsun.” dedi.

Erçelik açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

Özelleştirme denilince sadece devir tarihinden sonraki 3 yıllık bir süreci değil, geriye dönük yaklaşık 25 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Yaşanan facia nasıl olsa özelleştirilecek mantığıyla yatırımların yapılmadığı, revizyon ve yenileme çalışmalarının durdurulduğu, taşeronlaşmanın önünün açıldığı 25 yıllık bir sürecin sonucudur. Şu anki önceliğimiz yaralı kurtulan arkadaşlarımızın iyileşerek bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını sağlamak, yaşamlarını yitiren arkadaşlarımızın acılı ailelerine her türlü desteği vererek yaşanan bu faciada eksiği, kusuru ve ihmali olanların adalet önünde hesap vermelerini sağlamak olacaktır.

xx           xx           xx

Mecliste ortak basın açıklaması yapılmış olmakla birlikte, perşembe günü de Milletvekili Burak Erbay tarafından ayrıca açıklama yapıldı. Yatağan’da meydana gelen iş cinayetinin sonuna kadar takipçisi olacaklarını ve sorumluların ortaya çıkarılarak gereken cezaları almaları için elimizden gelen gayreti göstereceklerini söyleyen Erbay açıklamasında, “Hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve Muğla halkına başsağlığı, yaralı işçilerimize de acil şifalar dilerim” dedi.

Görüldüğü gibi herkes Yatağan faciasının ve sonuçlarının takipçisi. Bizde takipçisiyiz.

Çünkü “emek” ve “insan yaşamı” en yüce değerdir. Her türlü emek gaspının da peşinde olmaya devam edeceğiz…

———————————–                                                     ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Hayata yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yoktur.

ÇİVİ

Adam, “Allah, Atatürk düşmanlarının ömründen alıp, sokak hayvanlarına versin” demiş.

Beni De Bi gülmek Aldı:)))

—————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.