Hemşerimiz Rifat Hisarcıklıoğlu….

Bu haber 13 Temmuz 2010 - 0:00 'de eklendi ve 707 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Neredeyse 2 yıl oldu.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Marmaris’in ev sahipliğini yaptığı vergi mükelleflerinin ödüllendirilmesi töreni için Muğla’ya geldiğinde önce Muğla Ticaret Borsası’ni ziyaret etmişti. Orada karşılaşmış, tanışmıştık.
“Gadın Molam” kitabımı imzalamış, kendilerini “hemşerimiz” gördüğümü belirtmiştim.
Ardından Muğla Ticaret Odası’nın hizmet binası temel atma töreninde yaptığı konuşmada şöyle diyordu:
“Az önce beni Özcan Özgür Muğla’nın hemşerisi ilan etti.”
Hoşlarına gitmişti. Bu sözleri Marmaris’teki ödül töreninde de yinelediler. Benim de bu ‘hemşeriliğini’ temel atma töreninde ve Marmaris’te Muğlalılara ilan etmesi hoşuma gitmişti…
 
xx      xx      xx
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu önceki gün Muğla’daydı.
Hamle Gazetesi’nin okurlarının belirlemesi sonucu “Yılın Ulusal Sivil Toplum Lideri” ödülünü almak için gelmişti.
Gelmişken Hilton Dalaman Otel’de düzenlenen TOBB Muğla İli Odaları Ortak Meclis toplantısında Ticaret ve Sanayi Odaları başkanları ile bir araya geldi.
Kendilerini orada karşılamak isterdim. Olayın merkez ağırlığı Akayaka Hamle Hotel’de olduğu için Dalaman’a gidemedim.
Kendisiyle Akyaka’da Hamle’nin Yılın EN’leri Ödül töreninde selamlaştık.
“Hemşerimizi” Akyaka’da görmekten mutluluk duydum.
 
xx      xx      xx
Sayın Hisarcıklıoğlu ne zaman Muğla’ya geldi ise hayırlı bir iş yapılmıştır. Ya bir temel atılmış, ya bir açılış gerçekleştirilmiştir.
Bu gelişinde ise haklı bir ödüllendirme vardı. Önceki gün sanki Muğlalılar, Hamle okurları Sayın Hisarcıklıoğlu’na Muğla’da attığı temellere, yaptığı açılışlara karşılık teşekkür etmiş oldular.
Doğrusu ben Sayın Hisarcıklıoğlu’nun “Muğla’da bıraktığı izlere” karşılık bir teşekkür, minnet beklediğini sanmıyorum… Ve sanıyorum, bu yüzden kendisine “Yılın Ulusal Sivil Toplum Lideri” ödülü verildi.
Ulusal düzeyde sivil toplum lideri olmak kolay değil. Galiba böyle olunuyor işte;
Muğla’nın, Hakkari’nin, Artvin’in, Edirne’nin, Konya’nın, Manisa’nın ve diğer illerin “haklı hemşeriliğini” kazana kazana “lider” olunuyor…
 
xx      xx      xx
Sayın Hisarcıklıoğlu sadece ödül töreni için gelmiş olması nedeniyle Muğla’da çok kalmadı. Törenin ardından hemen Ankara’ya döndü.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu; İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi (KHÜ) Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin açılışı ile TOBB, TEPAV ve CISCO işbirliğiyle hazırlanan ‘Bilişim Çağında İşletme Yönetimi Sertifika Programı’ dolayısıyla düzenlenen toplantıya katılıp gelmişti.
Oradaki konuşmasında, girişimcilik için önemli olan faktörleri; ‘hayal kurmak’, ‘hedef koymak’, ‘çalışmak’, ‘ortaklık kültürünü içselleştirmek’ ve ‘kurumsallaşmayı teşvik etmek’ şeklinde sıralayan Hisarcıklıoğlu, ”Doğru motive edersek, bizim insanımızın yapamayacağı iş yok” diye konuşmuş.
Hamle’nin ve Hamle okurlarının da yaptığı bu;
Muğla’nın dinamiklerini, bürokratlarını, sivil toplumcularını, sendikacılarını, akademisyenlerini, siyasetçilerini, yerel yöneticilerini “motive” etmek…
 
xx      xx      xx
Hamle okurları her sene isabetli seçimler yapıyor. Geçen sene ulusal düzeyde onur ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay almıştı. Ondan önceki yıl Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a gitmişti aynı ödül.
Her iki bakanında Muğla’da yaptıkları ortada…
Aynı ödül bu sene TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na gitti. Sayın Hisarcıklıoğlu bir anlamda “Muğla hemşerisi” olma belgesini de almış oldu. Tıpkı Sayın Günay’ın, Sayın Ylıdırım’ın Muğla hemşerisi oldukları gibi…
 
xx      xx      xx
Bu sene yerelde onur ödülünü M.Ü. Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demiri oldu. Bu da isabetli oldu. Dekan Prof. Demir, Tıp Fakültesi’ni faaliyete geçirebilmek için akla karayı seçiyor… Bu ödül yetmiyor. Kendisine hep birlikte omuz vermeliyiz…
Gerçekten Muğlalılar, Hamle okurları bu işi biliyor. Kimin aklına gelirdi, yollarımızı, koylarımızı temizleyen mahkumları ödüllendirmek… Böyle bir uygulamayı gerçekleştirmek fikrine nasıl ilk Muğla Valiliği ve Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı sahip oldu ise, mahkumları ödüllendirme fikri de ilk Muğlalıların işi oldu…
Düşünenleri, emeğe geçenleri ve özellikle mahkumlarımızı kutluyorum.
 
xx      xx      xx
Her yıl olduğu gibi bu yıl da 13 dalda ödüllendirme vardı.  “Yılın iş adamları” olarak Orhan Kılıç ve Umurbeğ Özbek ile Doğan Rodos’un belirlenmeleri, mahkumların düşünülmesi kadar isabetli olmuş.  Siyasette, İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü, MHP (2009) İl Başkanı Ferhat Kırtaş ve AKP İl Başkanı Gültekin Akça’nın öne çıkması ile Yılın Kamu Kuruluşları olarak Muğla Üniversitesi ile Orman Bölge Müdürlüğü ve Gençlik Son İl Müdürlüğü’nün belirlenmiş olmasına kim yanlış diyebilir. Yılın Sendikacılarında Murat Bekem’in öne çıkması da çok isabetli olmuş.
Yılın Spor Adamlarını, Gönüllü Kuruluşlarını, Meslek Örgütlerini, hayır Severlerini, Muhtarlarını hepsini kutluyorum. 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.