Helikopterin Düştüğü Yangına 8 Gözaltı

Bu haber 28 Eylül 2013 - 0:08 'de eklendi ve 734 kez görüntülendi.

HELİKOPTERGOZltıMuğla’nın Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Otmanlar Köyü yakınlarında yaklaşık bir yıl önce çıkan ve söndürme çalışmalarına katılan söndürme helikopterin düşmesi sonucu 5 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınını kasıtlı olarak çıkarttıkları iddia edildi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Haber Merkezi

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Otmanlar Köyü yakınlarında yaklaşık bir yıl önce çıkan ve söndürme çalışmalarına katılan söndürme helikopterin düşmesi sonucu 5 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınını kasıtlı olarak çıkarttıkları iddia edildi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Jandarmanın yaptığı çalışmada teknik takibe takılan ve operasyonla gözaltına alınan sekiz kişi işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Bu arada, Otmanlar Köyü yakınında, geçen yıl ve bu yıl toplam 26 yangının çıktığı, bunlardan yalnızca ikisinin yıldırım düşmesi sonucu çıktığı, diğer 24’ünün ise kasıtlı olarak çıkartıldığı belirtildi.

Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Otmanlar Köyü yakınındaki Eğridere Mevkii’nde 9 Ağustos 2012 tarihinde çıkan orman yangınına, müdahale etmek üzere Fethiye’den havalanan KA-32T tipi Rus yapımı yangın söndürme helikopteri, Kepez yangın söndürme kulesi yakınlarında, bambisinin (su haznesi) takılmasıyla düştü. Helikopterde bulunan Türk pilot Atıf Ateşok, orman muhafaza memuru Orhan Çelik, Rus personel Alexander Gavrilov, Nikolay Atepalikhin ile Sergey Khorokhorin yaşamlarını yitirdi. Helikopterin enkazından çıkartılan beş kişi törenlerle toprağa verildi.

Yangının kontrol altına alınmasının ardından bölgede yapılan incelemede, kasıtlı olarak çıkartıldığı saptandı. Bunun üzerine olayı soruşturan savcılık faillerin yakalanması için Muğla İl Jandarma Komutanlığı’na talimat verdi. Jandarma, yangının çıktığı bölge yakınındaki Otmanlar Köyü’nde yaşayan birçok kişinin ifadesine başvurdu. Daha sonra jandarma, şüpheli hareketlerde bulunanları takibe aldı.

TOPLAM 26 YANGINDAN 24’Ü KASITLI ÇIKARTILMIŞ

Soruşturmanın sürdüğü dönemde, geçen yıl ve bu yıl, bölgede toplam 26 orman yangını çıktı. İncelemelerde, yangınlardan yalnızca ikisinin yıldırım düşmesi sonucu çıktığı, diğer 24’ünün ise kasıtlı olarak çıkartıldığı belirlendi. Soruşturmayı derinleştiren jandarma, teknik takibe takılan şüphelilerin adreslerini belirledi. Çok sayıda jandarmanın katılımıyla sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.