Hedefim, Dünya Üniversitesi Yapmak

Bu haber 12 Mayıs 2014 - 0:24 'de eklendi ve 976 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Geçtiğimiz Perşembe Günü Prof.Dr. Mansur Harmandar, Muğla merkez ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir aradaydı.

Buna karşın bazıları, Harmandar’ı geçtiğimiz yerel seçimler sürecinde AK Parti adına Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğu için çok gördük ve dinledik.

Şimdi bir kez daha gündeme gelmesi neyin nesi? diyebilir.

Evet, aynı seçim sürecinde Prof.Dr. Mansur Harmandar, meydanlar dışında evlerimize de konuk olmuştu.

Ne var ki bu defa yeniden gündeme gelmesi, bir kez daha Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğüne aday olması üzerine.

Bu yüzden, yeniden neden aday olduğunu açıklamak gereği duyduğu için basın camiasıyla beraberdi.

***

Aynı birliktelikte gündeme getirdiği ayrıntılara geçmeden, daha sonra ayrı bir yazımda kaleme almayı düşündüğüm, farklı mekandan bahsetmek istiyorum.

Prof.Harmandar’la basın mensupları olarak birlikteliğimiz “Doğal Yaşam Parkı” olarak tahsis edilen, içerisinde her türden hayvanın barındığı farklı bir mekandaydı.

Evet yanlış duymadınız.

Türkiye genelinde konuşlanan tüm üniversiteler içerisinde sadece Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) de bulunan doğal yaşam parkının bir benzeri, bizim üniversitemiz sınırları içerisinde yer alıyor.

Dedim ya aynı parkın nasıl konumda olduğunu, bir başka yazımda gündeme getirmek istiyorum.

***

Gazetecilerin başlangıçta merak ettiği ayrıntının, bir kez daha neden aday olduğunu? kestirmiş olmalı ki, ilk sözü buna ilişkin oldu.

Rektörlüğe yeniden aday olmamım tek nedeni, yarım kalan işleri tamamlamak içindir.

Her ne kadar görev yaptığım süre içerisinde, planlanan hedef doğrultusunda % 95 itibariyle taahhütlerimi gerçekleştirmiş olsam da, üniversitemiz adına daha atılacak adımlar var.

Aslında Harmandar ile Hamle TV’de gerçekleştirdiğim çok sayıda söyleşilerde, “farklı bir üniversite idealim” açıklaması, bu sözleriyle örtüşüyordu.

Belli ki, zihninde tasarladığı daha birçok projeler vardı.

Anlaşıldığı kadarıyla şimdi yeniden aday olması altında yatan temel nokta buydu.

Yeniden rektör seçilmesi halinde, ilk planda hangi projeleri hayata geçirecek? derken, hemen altını çiziyor.

Üniversite, ilişkin olarak Muğla adına olmazsa olmaz kabul edilen morfoloji binası yanında, tam donanımlı “Araştırma ve Eğitim Hastanesi” nin 20 gün öncesinde ihalesi yapıldığı için en fazla 2 senelik süreçte hizmete girecek.

Dolayısıyla bu hastane, bütün yıl boyunca yerli yabancı tüm vatandaşların hizmetinde olacak.

Kuşkusuz, Muğla ve çevresinin üniversiteden beklentileri arasında, söz konusu hastanenin biran önce tamamlanıp hizmete girmesi vardı.

Üstelik tam donanımlı, uluslararası düzeyde sağlık merkezi olacak vurgusu, Muğla ve civarında konuşlanan vatandaşımız yanında, yılda 8 milyon dolayında yabancı turistler adına, beklentileri fazlasıyla karşılayan bir sağlık merkezi olacaktı.

Zaten, Muğla’yı farklı bir yere oturtmak istiyoruz derken, özellikle sağlık alanında alınacak mesafeyi kastetmişti.

Onu göre, sadece hastaneler bağlamında değil, aynı kampus alanı içerisinde Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültelerinin konuşlanacak olması, üniversitenin ulusallaşacağı, beraberinde de Muğla’nın farklı bir konuma bürüneceği idi.

Yanı sıra, dünyanın varoluşunun asıl nedeni insan olduğuna göre, Muğla için sağlık bilimleri çok önemli vurgusu, her şeyi açıklıyordu.

Görünen o ki Prof.Dr. Mansur Harmandar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitenin geldiği nokta ve gelecekte sahip olacağı konum bağlamında, kuşkuya yer bırakmayacak kadar mutlu.

Hele, hedefim dünya üniversitesi yapmak eğilimi gerçekleşirse, ondan mutlu kimse olmazdı.

İlişkin olarak onu daha mutlu kılan bir başka husus, üniversite bünyesinde öğretim üyesi ve rektör olduğu süreçte, her kesimle barış içerisinde olması.

Diyor ki, bunca sürede, tüm camianın % 95’e varan kesimiyle, iyi ilişkiler içerisinde oldum.

Aramızda hiçbir sorun olmadı.

Bu durum, rektörlük seçimine yansır mı? dediğimizde, buna şüphe yok eğilimi içerisindeydi.

Anlaşılan Prof.Dr. Mansur Harmandar, içinde bulunduğumuz Mayıs ayı sonunda yapılacak seçimde, yeniden rektörlük koltuğuna oturması adına kuşku duymuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.