HEDEF: YÜZDE YÜZ MUĞLA´DIR.

Bu haber 17 Ocak 2013 - 0:00 'de eklendi ve 865 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

#2a2a2a; FONT-SIZE: 14pt”>Muğla’nın İl Oluşunun 100. Yılına 100 Proje #2a2a2a; FONT-SIZE: 14pt”> sloganıyla yola çıkan Ak Parti Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden’den ikinci önemli adım geldi.
Geçtiğimiz günlerde bütün bakanlıklara ve diğer yetkili mercilere bir yazı göndererek Muğla için planlanan ve plana alınabilecek projeler konusunda çalışma isteyen Ak Parti Muğla milletvekilleri bu sefer de Muğla milletvekilliği yapmış ve hayatta olan Muğla dostlarıyla bir araya geldi…

XX
Muğla’nın il oluşunun #2a2a2a”>100. Yılını #2a2a2a; FONT-SIZE: 14pt”> basamak yaparak ikinci yüzyıla önemli projelerle adım atmak konusunda kararlılık gösteren AK Parti Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa’nın “ Muğla’nın İl Oluşunun 100. Yılına 100 Proje” sloganıyla başlattıkları çalışma beklenen, umulan sonucu verir mi bilmiyorum. Ama ilk sonuç alınmıştır.
Çünkü hayatta olan 36 milletvekilimizin tamamı gelmemiş olsa da mecliste devam eden 3 siyasi parti ile birlikte 8 farklı siyasi partiden birer, ikişer temsilci ile hem Muğla’da, hem de TBMM’nde bir ilk gerçekleştirilmiştir.
Düzenleyenleri ve katılanları bir kere daha kutluyorum.

xx
Toplantının açış konuşmasında, amacın 100. Yılı kutlamak değil, 100. Yılı ivme kabul ederek gelecek yüzyıla vizyon kazandırabilmek olduğunu ifade eden Milletvekili Boğa, “Elbette hepimiz uygulanabilir projeler üreteceğiz ki, sonra da siyasi gücü arkamıza alarak uygulamaya geçebilelim.” demiş.
Sanıyorum proje üretimine önümüzdeki günlerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Ticaret ve Ziraat Odaları başta öteki meslek odaları ve Muğla Basını da katılacaktır.
İşte o zaman ortaya Muğla’nın gelecek 100 yılına, kaybedilmiş yılların acısını çıkartacak, uygulanabilir, gerçekçi projeler ortaya konabilecektir.
Dilerim kimse, Muğla’nın hizmete susamışlığını dikkate almadan, “Bu çalışma AK Parti’nin değirmenine su taşır” kompleksine düşmez…
 
xx     xx     xx
Toplantıda sırayla söz alan Milletvekillerimiz tek tek önerilerde bulunmuşlar.
Toplantının önemli bir girişim olduğunu, bu girişime tüm Muğla’nın sahip çıkması gerektiğini belirten MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan, hemşeri organizasyonlarının en zayıf olduğu illerden birinin Muğla olduğunu söylemiş.
Aksini iddia eden var mı?
Milletvekili Erdoğan, özetle “Öncelikle kümeleme analizinin yapılması ve alt komisyonlar üzerinden uygulamaya geçilmesi gerektiğini” ifade ederken, 23. Dönem CHP Milletvekili Fevzi Topuz, gerekirse valilik koordinasyonunda bir envanter çalışması yapılması ve 100. Yıl sunumu hazırlanmasına vurgu yapmış.
“Bu toplantıyı düzenlediği için Ali Abiye özellikle teşekkür ediyorum” sözleriyle konuşmasına başlayan 22. Dönem CHP Milletvekili Fahrettin ÜSTÜN ise bu tür toplantılarda siyasi kimliklerden arınarak, Muğla için hizmet etmek gerektiğini belirten Üstün, beldelerin bir dönem daha korunması, organik tarımın geliştirilmesi gerektiğini, bal üretiminin teşvik edilmesini, organik zeytinyağının markalanması, Milas’taki arkeolojik alanların derhal açılmasını, Bodrum’da jeotermal kaynakların kullanılmasını, demiryolu ulaşımının sağlanmasını, Üniversitede Gemi Mühendisliği açılmasını, doğalgazın ilçelere gitmesini gündeme getirmiş.
 
xx     xx     xx
19. Dönem ANAP Milletvekili Nevşat Özer ise Sit ve ÖÇK konularının Dünya Bankası ve AB fonlarıyla güçlendirilerek bu alanlarda yaşayanların desteklenmesiyle Muğla’nın doğal değerlerinin korunacağına vurgu yaparken, “Muğla bir eğitim şehridir ve eğitim yatırımları güncellenmelidir.” demiş.
Muğla’nın aynı zamanda bir eğitim ve spor kenti olması gerektiğini söyleyen 17. Dönem ANAP Milletvekili Ahmet Altıntaş, büyük spor kampüslerine ihtiyaç olduğunu, ormanların korunarak turizmin geliştirilmesi gerektiğini ifade etmiş.
Muğla Sıtkı Koçman Vakfı olarak Osmanlı Devleti’nin 1844-45 yıllarında Menteşe Beyliğinde tuttuğu kayıtları Temettuat Defterleri olarak yayınlayarak100. Yıla armağan edeceklerini belirten 18. Dönem ANAP Milletvekili Şükrü Zeybek ise, yenilenebilir enerji konusunda çok ciddi çalışmaların yapılması ve rüzgâr tribünlerine gerekli desteğin verilmesi gerektiğini söyledi. Muğla’da üniversitenin hedef ve kaynak potansiyelinin düşük ve finans desteğine ihtiyaç olduğunu, Tıp Fakültesinin en kısa zamanda hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetmiş.
 
xx     xx     xx

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.