Hedef ‘Sıfır Atık’

Bu haber 19 Haziran 2018 - 0:40 'de eklendi ve 719 kez görüntülendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde sürdürülen ‘Sıfır Atık Projesi’nin tanıtımı Menteşe Demircioğlu Otel Toplantı Salonunda yapıldı. Tanıtım toplantısında konuşan yapan Çevre Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, 2017 yılında ülke genelindeki atık üretimi çalışmalarında 2 buçuk milyon ambalaj atığı, 718 ton atık pil, 66 bin 400 ton akü, 55 bin ton elektrikli ve elektronik eşya, 184 bin ton ömrünü tamamlamış lastik, 28 bin ton bitkisel atık yağ, 14 bin 645 adet ömrünü tamamlamış araç toplanarak geri kazanıldığını söyledi.

Muhittin Direk

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde sürdürülen ‘Sıfır Atık Projesi’nin tanıtımı Menteşe Demircioğlu Otel Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıya Çevre Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Aylin Giray ve çok sayıda davetli katıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan yapan Çevre Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, 2017 yılında ülke genelindeki atık üretimi çalışmalarında 2 buçuk milyon ambalaj atığı, 718 ton atık pil, 66 bin 400 ton akü, 55 bin ton elektrikli ve elektronik eşya, 184 bin ton ömrünü tamamlamış lastik, 28 bin ton bitkisel atık yağ, 14 bin 645 adet ömrünü tamamlamış araç toplanarak geri kazanıldığını söyledi.

Sebahattin Dökmeci, “ Çevresel, ekonomik ve sosyal etkenler bütüncül bir yaklaşım ile ele alınarak sürdürülebilir çevre ve kalkınma anlayışı ile 2023 ulusal hedefli çalışmalar devam etmekte. Bu çalışmalarda bir yandan atıkların oluşturacağı çevresel sorunları giderirken diğer yandan atıklardan kaynak oluşturma çabası içerisindeyiz. Bu noktada ülkemizde tüm paydaşların katılımı ile ulusal geri döşüm stratejisi eylem planını oluşturduk. 2023 yılı vizyonumuza ulaşma noktasında en çok önemsediğimiz bu çalışma ile atıkların ekonomik boyutunu hayata geçirme adımlarımızı atıyoruz. Planlama sürecinde atık yönetiminde en önemli adımlar birisi 2016-2023 yıllarını kapsayacak şekilde hazırladığımız ulusal atık yönetimi ve eylem planını hayata geçirmek. Eyle planı uyarınca oluşan atığın yüzde 35’nin geri kazanıma yönlendirilmesi ve bununda yüze 80’i termal işlemle kazanımı hedeflenmekte. Bu çalışmalar ile 81 ilin atık programını oluşturuyoruz. Böylece her ilde atık yönetimini en ince ayrıntısına kadar programlama imkânına sahip olacağız” dedi.

Genel Müdür Yardımcısı Dökmeci konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bugün ülkemizde 87 katık atık düzenli depolama sahası ile 1134 belediye de 54,7 milyon vatandaşa hizmet veriliyor. İnşallah 2023 yılına kadar çöpü düzenli depolanmayan yer kalmayacak. Şu an için 37 depolama tesisinde yılda yaklaşık 94 mega watt elektrik üretiliyor. Yani oluşan atığı da elektrik enerjisine çeviriyoruz. Ülkemizde 2007 tesis ile atıklarımızı ekonomiye geri kazandırıyoruz. Bu sayede çevremizi ve doğal kaynaklarımızı koruyoruz. 2017 yılında ülke genelindeki atık üretimi çalışmalarında 2 buçuk milyon ambalaj atığı, 718 ton atık pil, 66 bin 400 ton akü, 55 bin ton elektrikli ve elektronik eşya, 184 bin ton ömrünü tamamlamış lastik, 28 bin ton bitkisel atık yağ, 14 bin 645 adet ömrünü tamamlamış araç toplanarak geri kazanılmıştır. Atık sektöründe 60 kişi istihdam ve yaklaşık 3 buçuk milyar lira katkı sağlanmaktadır.”

Toplantıda Konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş ise, “ Sıfır Atık Projesi Cumhuriyet tarihimizin en önemli projelerinden bir tanesidir. Bu benim şahsi kanaatimdir. Hükümetlerimiz çok başarılı çalışmalar yaptılar. Her gün muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak için biraz daha gayret ediyoruz. Bu gayretlerimizden bir tanesi de ‘Sıfır Atık’ projesi artık Türkiye Cumhuriyeti Yurttaşları ve devlet olarak bu projeyi başarı ile gerçekleştirirsek. Tabiat üzerinde atmosferimizde, suyumuzda ve toprağımızda baskıyı azaltacağız. Ben üniversitede okurken Malthus teorisi anlatılırdı. Dünya daki üretimin nüfusa yetişemediği bununda dünyayı sonlandıracağı anlatılırdı. Sonra Steven Hawking insanoğlunun kurtuluşunun artık dünyayı terk etmek olduğunu söylerdi. Biraz iddialı olacak ama sıfır atık projesi ile dünyayı terk etmeyeceğiz. Tabiatın üzerindeki baskıyı azaltacağız. Böylece yaşamımızı başka gezegene gerek kalmadan dünyamızda sürdüreceğiz” dedi.

Tanıtım toplantısı daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Şube Müdürü Hülya Çakır’ın sunumu ile devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.