Hedef Muğla Mermeri « Hamle Gazetesi

Hedef Muğla Mermeri

Bu haber 24 Ocak 2019 - 1:40 'de eklendi ve 1.573 kez görüntülendi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın madenciler ve mimarlar meslek komitelerinin işbirliğiyle düzenlenen ve mermerin tanıtılmasına yönelik etkinlikte, mimarların Muğla’da uyguladığı projelerde Muğla mermerine daha fazla yer vermesi hedeflendi.

Haber Merkezi

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MUTSO) madenciler ve mimarlar meslek komitelerinin işbirliğiyle, aynı zamanda komite başkanı olan Muğla Mermerciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç’un Yatağan ilçesindeki mermer fabrikasına teknik gezi düzenlendi.

Muğla mermerine Muğla mimarisinde daha fazla yer verilmesinin hedeflendiği etkinlikte, Muğla’nın çeşitli ilçelerinden gelen mimarlar, mermerin kullanıldığı alanlarla ilgili bilgiler aldı.

MUTSO Madenciler Komitesi Başkanı ve Muğla Mermerciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Buradaki amaç, MUTSO komitelerinin arasındaki bağı güçlendirmesidir. Mermercilik alanındaki faaliyetleri, Mimarlar Komitesi üyelerine anlatmak istedik. Karşılıklı bilgi alışverişiyle ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz. Mermerin, bulunduğu bölgede ve Türkiye’de daha fazla yaymak ve katma değer sağlamasını hedefliyoruz” dedi.

Mimarlık Meslek Komitesi Başkanı Serbest Mimar Meral Oğuz ise, Muğla’nın en önemli sanayi kollarından olan Muğla’nın en önemli yeraltı zenginliklerinden mermerin mimarlıkla etkileşimini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Düzenlenen etkinlikte mermerin üretim serüveni hakkında bilgiler aldıklarını da aktaran Oğuz, “Yöredeki mimarların özellikle Muğla mermerini tanımaları ve projelerinde kullanmaları için böyle bir projeye vesile olmak istedik. Bu projeyi tüm Muğla’daki mimarlara duyurmak istiyoruz. En önemlisi, yörenin malzemesini yörede kullanmaktır. Projelerimizde ahşap kullanacağımıza, buranın nemine ve koşullarına uygun bir mermeri kullanmaya özen gösteriyoruz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Meral OĞUZ 24 Ocak 2019 / 23:54

Son cümle yanlış yazılmış. Doğrusu şöyle olmalıydı: “Nasıl ki uygulamalarımızda ahşabı seçerken yörenin nem koşullarına uygun yörede yetişen ağacın ahşabını tercih ediyorsak aynısı mermer malzeme için de geçerlidir bizim için. Muğla’daki projelerimizde yereldeki ocaklardan çıkarılan Muğla Mermerini kullanmayı tercih ediyoruz” dedi.