Hedef 12 ay turizm

Bu haber 17 Nisan 2015 - 0:50 'de eklendi ve 729 kez görüntülendi.

12ayyTurizm haftası kutlamaları Menteşe İlçesi’nde gerçekleşen kortej yürüyüşü ile başladı. Kortejin yürüyüşünün ardından Muğla Müze Müdürlüğü önünde düzenlenen kutlama etkinliğinde konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, “Eğer eğitime turizm şuurunu herkese kazandıra bilinirsek turizm haftasını kutladığımız bir etkinlikte sadece altı ayı değil 12 ay turizmi konuşuruz” dedi.

İlkay Yıldız

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Kültür Turizm Müdürlüğü önünde kortej yürüyüşü düzenlendi. Davullu zurnalı başlayan kortej yürüyüşü Muğla Müze Müdürlüğü önüne kadar devam etti. Müze Müdürlüğü önündeki etkinliklerde Muğla Yörük Obaları Derneği üyeleri tarafından da yöresel halk oyunları gösterisi, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından modern dans gösterisi ve MSKÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğrencileri tarafından Muğla türkülerinden oluşan Türk Halk Müziği konseri verildi.

Etkinlikte konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, “ Elbette ki sezon açılışı olarak değil önümüzdeki yıllarda yıl olarak, 12 ay olarak turizm sürecinin devam etmesini diliyorum. Muğla turizmde önemli bir yerde her şeyden önce turizm öyle aylarla, günler ile sayılı olan bir sektör değil. Turizm eğer iyi kullanabilirsek 12 ay boyunca sürdürülebilecek bir yer olduğunu uzmanlardan da dinledim. Bu sektörün içerisinde sadece işletmelerimiz yok, yerel yöneticilerimiz, kamu görevlilerimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın elbette ki il ve ilçelerdeki görevlileri var. Yani herkesin burada bir görevi var” dedi.

Sürdürülebilir turizm stratejisi

Muğla’da sürdürülebilir turizm stratejisi ile hareket ettiklerini kaydeden Vali Çiçek konuşmasına şöyle devam etti:

“Alternatif turizm dediğimiz ama söylenen değil uygulana bilen bir turizm olarak her alanına el attık ve Muğla’da bunların hepsinin gerçekleşebileceği ve turizm sektörüne katıla bileceği bir imkan olduğundan dolayı çalışmalara başlandı. Turizm bir sevda işidir. İnsanların arasındaki ilişkiyi çok iyi kurabilen medeniyetleri buluştura bilen, coğrafyayı tanıtabilen ve kendi özelliklerine başkalarına anlatabilen bir sektörün unsurları ile ortaya gelir. Menteşe ilçemizde kıyı çok az, ormanı, kültürel değerleri ve tarihi var. Yani saydığımız zaman turizmi canlandıra bilecek unsurları var. Her ilçemizin böyle özellikleri var. Başta Milli Eğitime çok iş düşüyor. Hatta üniversitemizin burada rolü var. Eğer eğitimde turizm şuurunu kazandıra bilirsek o zaman elbette ki bu gün şurada turizm haftasını kutladığımız bir etkinlikte sadece altı ayı değil 12 ay turizmi canlandıra biliriz.”

Turizm Haftası kutlamaları kapsamında Muğla Yörük Obaları Derneği erkek ve kadın ekipleri, Dalaman Yörük Obaları Derneği Başkanı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi modern dans ekibi gösteri sundu. Son olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Halk Müziği korusu sevilen yöre türkülerini seslendirdi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.